Druhou akcí, které jsem se v rámci členství ve Studentské unie UJEP zúčastnil, byl studentský Majáles. Šlo již o druhý ročník, jenž tato nezisková organizace pořádala sama za sebe. V předminulých letech na této akci spolupracovala s městem Ústí nad Labem. To se však rozhodlo, že si vše bude dělat samo, a tak se v jednom týdnu konaly dva Majálesy – studentský 28. 4. 2017 a ústecký den na to.

Samotná akce byla v ohrožení. Přibližně měsíc před uskutečnění akce „nám” vedení FUDu (Fakulty umění a designu) oznámilo, že si nepřeje na svém pozemku tuto akci provozovat, ačkoliv při dřívějším jednání nemělo problém, a dokonce s tím souhlasilo. Holt, názory se nemění závratnou rychlostí jenom v pubertě, zvládnou to i lidé s několika tituly. Proto se řešil náhradní plán: kde se bude akce konat, když se FUD nepodaří přesvědčit nebo to odpískáme? Nakonec vše dobře dopadlo, ale kdo ví, třeba je to naposledy.

V rámci nabízeného sponzorského daru pro tuto akci jsem se také rozhodl darovat plazmu. Nikdy jsem o tom neuvažoval, poněvadž jako snad většina lidí, nemám rád jehly a pohled na krev. Vše však jednou musí být poprvé a šel jsem do toho s tím, že něčemu pomůžu. Jak to tak bývá, i když jsem před tím hodně pil, tak čaj není zrovna nejlepší varianta pro doplnění tekutin. Jít na odběr v ranních hodinách, to už je tuplem sebevražda. Samozřejmě se mi před koncem odběru děsně zamotala hlava, takže jsem nechtěl riskovat, že dopadnu ještě hůř, než jsem se cítil. Na odběr jsem šel jako první a odešel jako poslední z členů, kteří šli přibližně ve stejnou dobu jako já. Co jsem však věděl, že tenhle neduh musím překonat a vyzkoušet to znova, tentokrát bez kolapsu.

Mým úkolem, v rámci studentského Majálesu, bylo vytvořit leták pro lidi z blízkého okolí (základní informace + sleva pro lidi, kteří leták budou mít) a guest list. Očekával jsem, že budu psát i tiskovou zprávu pro ústecká média, ale nejspíš ji napsal někdo jiný. Sám si nejsem jistý ani tím, zdali letáky byly použity, protože mi přišlo, že jsem viděl v kanceláři něco, co se mé práci nepodobalo. Quest list na druhou stranu byl docela sranda. Nejvíce mi pak dali zabrat někteří členové, kteří přidávali další účastníky (tisk, vystupující atd.) po ukončení deadlinu a ještě k tomu psali pouze příjmení, což mi nepřišlo vůbec moudré. Šlo jen o drobnou komplikaci.

Den D přišel. Sraz před FUDem v 9:00 hodin. Zahájení akce v 14:20 hodin.

Majálesový průvod

Zdroj: FB stránka Studentská unie UJEP

Neboť nejsem z Ústí nad Labem a nebydlím ani na koleji, znamenalo to pro mě, že musím vstávat dříve (koupelna, snídaně, cesta). Venku nebylo zrovna přívětivé počasí, ale pro jistotu jsme si vzal zimní bundu, poněvadž jsem nevěděl v kolik přijdu z Majálesu a jak se počasí umoudří, nebo neumoudří. Vzal si vše ostatní a zamířil na místo srazu.

Na místě bylo několik lidiček z unie již před devátou. Stres začal na samotném začátku dne – nikoliv pro mou osobu. Pódium bylo postaveno před lampou a někdo dostal zprda za to, že si na svou zodpovědnost vzal klíčky od místnosti, kde jsme po zbytek dne měli provizorní útočiště. Řešila se nespolehlivost jednoho člena, ale z mého pohledu šlo nejspíše o chybu v komunikaci, takže tekly i slzičky.

Ještě než jsem zamířil do školy na hodinu, pomohl jsem nanosit několik věcí z auta a společně s kolegyní z unie ošéfovat správné umístění popelnic. Pak jsem vyrazil na hodinu, abych si vyzvedl zápočet, poněvadž jsem věděl, že se v den zápočtu na hodinu nedostavím. Na místě jsem se ještě dohodl z kolegyněmi z oboru, zda na akci dorazí. Vše bylo potvrzeno a měl jsem jistotu, že si na Majálesu nebudu připadat jako pařez.

Ze cvičení jsem zamířil ještě do města, abych pro sebe zařídil ještě několik drobností a na místo jsem se vydal kolem jedné. Hned jsem se chopil práce s balónkami, abych něco dělal – ale vůbec mi to nešlo. Když jsem do ruky dostal správný drift, tak mě od práce odehnali s tím, že potřebují, abych nechal dopsat někoho na quest list a v okolí rozvěsil program a cedulky obsahující zákaz: zvířat, zbraní a vlastního jídla a pití. Byla to opravdu nevděčná práce, poněvadž jsem neměl ponětí, kde jsou ta správná místa. Nakonec jsem to více méně zvládl – alespoň si nikdo nestěžoval – ale přišel jsem si jako exot, protože mě někdo neustále se zájmem sledoval.

Prostor před stagi

Zdroj: FB stránka Studentská unie UJEP

Když bylo hotovo, vydal jsem se do společnosti svých kolegů. Akce už pomalu začínala, lidé chodili. Trochu jsem klábosil s některými členy, abych o nich alespoň něco málo zjistil a zabil tak čas, než přijdou kolegyně z oboru. K tomu první bod programu nevyšel, protože si kdosi rozmyslel účast – už si nevybavuji spekulativní důvod – takže vystupoval jakýsi kluk, který na něco hrál. Vůbec jsem ho nevnímal.

Po nějaké době jsem byl požádán, abych zaskočil za dva kolegy z unie k pokladně. Stál jsem tam jak dozorce sledující brigádníky. Rád bych přiložil ruku k dílu, ale zvládali to i beze mě. Tak jsem tam stál, hlídal a čekal. Nakonec jako první dorazila Denisa a svou přítomností mi pomohla zkrátit úmornou dobu dozoru. Akce stále byla na samotném začátku a nevypadala moc úspěšně – nejspíš za to mohlo počasí.

Nakonec došlo na střídání stráží a mohli jsme vyrazit ke stagi, kde kdosi hrál. Kolem chodily holky se speciálním tácem na panáky, který byl řešený jako košík s děrovaným podnosem. Odmítl jsem jejich nabídku, poněvadž domů jedu autem, ale Dnisa si dala – po krátkých dotazech typu: jak to chutná, k čemu bys to přirovnala atd. Naše debata pokračovala a netrpělivě jsme vyčkávali příchod druhé kolegyně, která stále ne a ne dorazit.. Jelikož jsme Radce volali, došlo nám, že dojde až na určitou část programu, takže Denča napsala jinému kolegovi ze třídy (nebo naopak), který ještě nejel domů. Společně jsme opustili akci s tím, že se vrátíme, až tu bude Radka.

Zašli jsme do hospody. Denisa s Michalem si dali pivo, zatímco já jsem si vystačil s tím, co jsem měl u sebe. Vedl se rozhovor na různá témata: knížky, seriály, dárky a hudba. Většinou jsem jen poslouchal, nejsem moc výřečný. Jen na samotném začátku mi bylo řečeno, že je škoda, že si taky nedám. Možná jindy…

Na vybraný bod programu jsme dorazili tak tak, abychom stihli hvězdu majálesového programu. I přesto, že jsme šli o půl hodiny později – naše cesta s Michalem se před hospodou rozdělila – Smack ještě nevystoupil. Stihli jsme najít druhou kolegyni do party. Seznámili jsme se s jejími dvěma kamaradkami studujícími v Praze psychologii či tak něco, a mezitím se na stagi objevil On, hvězda programu.

Zdroj: FB stránka Studentská unie UJEP

Osobně, česká hudební scéna je pro mě záhadou. Znám takové ty běžné skupiny a zpěváky, o které má v povědomí snad každý obyvatel našeho státu. Navíc šlo o rapera – popravdě jde o žánr, který nevyhledávám – ale byl jsem zvědavý. Osobně mě text neoslovil, ale nebylo to špatné. Spousta lidí se pohupovala z nohy na nohu, skákala či se pohupovala v bocích. V hlavě mi uvízl text písničky „Vodku s vodou”, a když jsem si to pustil na YouTube, tak mi přišlo, že živě se mi to líbila více.

Po vystoupení jsem se rozhodl, že zamířím domů, poněvadž jsem byl utahaný.

Co bych dodal na závěr? Některé momenty jsem sdílel na svém Instagram Stories, poněvadž k účtu SU jsem neměl přístup a ani mi k němu nikdo nesehnal přihlašovací údaje, což je podle mého škoda. Lidí nepřišlo tolik, kolik jsem očekával. Oprati plesu šlo jen o nevinnou skupinku lidí, ale na vině je nejspíše počasí. Rozhodně jsem si to užil více než ples.

0 0 hlasuj
Article Rating