Přezdívková a posměšná jména

3
Sdílej

Co neodmyslitelně patří k studiu na vysoké škole? Různé práce, nejčastěji seminární. Nevím proč, ale na střední jsem nedostal tolik referátů ani domácích úkolů, které jsem splnil za čtyři semestry svého studia. Tentokrát šlo o esej, jejíž téma bylo volitelné, což je na jednu stranu určitá výhoda.

Samozřejmě téma nebylo z mé hlavy, ale měli jsme na výběr, například: geonyma, toponyma, kosmonima, bionyma, antroponyma – kam mimochodem patří má volba – a jiné. Kdo dřív přišel, ten dřív bral. Ve třídě se spustil všeobecný chaos. Myslím si, že většina kolegů nemělo nejmenší představu o tom, jak esej pojmou, natož o čem by měla být – ale možná se mýlím.

Prodíral jsem se seznamem a přemýšlel, o čem bych asi tak chtěl psát. Po obsazení několika zajímavých témat jsem si říkal, že už nic lepšího nebude. Spatřil jsem psedonyma, ale v ten okamžik se jich někdo zmocnil. A pak jako blesk z čistého nebe vidím: Přezdívková a posměšná jména. Srdce mi bušilo a má ruka vyletěla do vzduchu. Tohle musím mít, to mi nikdo nesebere!, a taky že ne…

Doma jsem si vygoogloval, co to esej je, jak vypadá a co by měla splňovat. Vyhledal jsem i relevantní zdroje, z kterých bych mohl čerpat. Po několika týdnech, při nichž jsem nechal téma uležet, došlo mi, že nechci čerpat z knih, odborných článků či něčeho podobného. Nechci jen kopírovat a uvádět zdroje. Proto jsem se rozhodl, že zajdu rovnou ke zdroji – k lidem.

Vytvořil jsem formulář, který jsem sdílel u sebe na profilu a v různých skupinách na facebooku, kde jsem předpokládal, že se toto téma uchytí. Celkově jsem získal 130 odpovědí – ozvalo se i pár vtipálků – a začal jsem pracovat, přepisovat a upravovat formulace. Některé přezdívky jsem ani nepoužil, poněvadž mi šlo o to, abych je mohl vysvětlit a zařadit. Některé mi přišly nevhodné.

Výsledek pak naleznete zde.

V úplném závěru bych chtěl poděkovat všem, kteří si našli čas a formulář mi vyplnili.

Související příspěvky

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Martin ŠlatSylva Šantorová Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva Šantorová
Host
Sylva Šantorová

Co dodat. Lepší téma sis ani nemohl přát.

trackback

[…] Přezdivkévá a posměšná jménaRady nejen pro začínající řidiče […]

Instafeed