Téma: Přezdívková a posměšná jména

 

Co neodmyslitelně patří k studiu na vysoké škole? Různé práce, nejčastěji seminární. Nevím proč, ale na střední jsem nedostal tolik referátů ani domácích úkolů, které jsem splnil za čtyři semestry svého studia. Tentokrát šlo o esej, jejíž téma bylo volitelné, což je na jednu stranu určitá výhoda.

Samozřejmě téma nebylo z mé hlavy, ale měli jsme na výběr, například: geonyma, toponyma, kosmonima, bionyma, antroponyma – kam mimochodem patří má volba – a jiné. Kdo dřív přišel, ten dřív bral. Ve třídě se spustil všeobecný chaos. Myslím si, že většina kolegů nemělo nejmenší představu o tom, jak esej pojmou, natož o čem by měla být – ale možná se mýlím.

Prodíral jsem se seznamem a přemýšlel, o čem bych asi tak chtěl psát. Po obsazení několika zajímavých témat jsem si říkal, že už nic lepšího nebude. Spatřil jsem psedonyma, ale v ten okamžik se jich někdo zmocnil. A pak jako blesk z čistého nebe vidím: Přezdívková a posměšná jména. Srdce mi bušilo a má ruka vyletěla do vzduchu. Tohle musím mít, to mi nikdo nesebere!, a taky že ne…

Doma jsem si vygoogloval, co to esej je, jak vypadá a co by měla splňovat. Vyhledal jsem i relevantní zdroje, z kterých bych mohl čerpat. Po několika týdnech, při nichž jsem nechal téma uležet, došlo mi, že nechci čerpat z knih, odborných článků či něčeho podobného. Nechci jen kopírovat a uvádět zdroje. Proto jsem se rozhodl, že zajdu rovnou ke zdroji – k lidem.

Vytvořil jsem formulář, který jsem sdílel u sebe na profilu a v různých skupinách na facebooku, kde jsem předpokládal, že se toto téma uchytí. Celkově jsem získal 130 odpovědí – ozvalo se i pár vtipálků – a začal jsem pracovat, přepisovat a upravovat formulace. Některé přezdívky jsem ani nepoužil, poněvadž mi šlo o to, abych je mohl vysvětlit a zařadit. Některé mi přišly nevhodné.

Výsledek pak naleznete zde.

V úplném závěru bych chtěl poděkovat všem, kteří si našli čas a formulář mi vyplnili.

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Martin ŠlatSylva Šantorová Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva Šantorová
Host
Sylva Šantorová

Co dodat. Lepší téma sis ani nemohl přát.

trackback

[…] Přezdivkévá a posměšná jménaRady nejen pro začínající řidiče […]