13 reasons why – dojmy z 1. řady

3
Share

Sebevražda, tímto tématem se zaobírá seriál z produkce Netflix, který je inspirován stejnojmennou knižní předlohou. Co může mladého člověka přimět, aby si sáhl na život? Lze tomu vůbec zabránit a mohou být viní ti, kteří danou osobu k ukončení života dohnaly?

Už na samém začátku se nám představí mrtvá dívka, Hannah Baker, a přednese svých 13 důvodů, proč spáchala sebevraždu. Samotné zasazení děje pak svědčí o tom, že seriál cílí na mladší publikum – teenegry.

Hannah před tím, než ukončila svůj život jednou pro vždy, nahrála na 7 kazetových pásek pravdu o tom, proč se zabila. Ale může mrtvá holka lhát? Vypráví totiž svůj příběhy o „kamarádech ze školy“, kteří jí zklamali takovým způsobem, že došla k závěru: život nemá smysl. V podstatě jde o šikanu, zesměšňování, naschvály, lži a… No, nebudu Vám odhalovat ten nejzásadnější důvod, který je na konci odhalen.

Celkově má seriál 13 dílů. Kromě mrtvé dívky zde hraje hlavní roli Clay Janson, kterému se dostanou kazety do rukou. I on je jedním z důvodů, proč Hannah udělala to, co udělala. Jelikož sám netuší, kterým momentem svou ex-kamarádku poslal na druhý břeh, dosti to prožívá – v minulosti měl nějaké psychické potíže. Snaží se přijít na kloub příběhům na kazetách a mluví s jednotlivými spolužáky, které mrtvou dívku obviňují ze lží. Nebo se spíše snaží chránit sami sebe a nedokáží si přiznat vlastní chybu. Rozhodně se jim však nelíbí, jak Clay reaguje…

To by bylo lehce k zápletce. Samotné téma je lehce kontroverzní. Jednotlivé epizody jsou nevyvážené a mají stejný nádech. Přibližně tři epizody mají jakousi váhu, kdy si řeknete: Jo, kvůli tomu bych si dejme tomu na život sáhl.

Osobně si myslím, že téma není vhodné pro seriálovou podobu, ale viděl bych ho na film. Opravdu mě nebavilo, že dívku zklamali tři kluci. Také si nemyslím, že nic z toho, co uvedla jako své důvody, by se nedalo řešit, pokud kontaktujete správná osoba, které se člověk dokáže svěřit, a nemusí jít o blízké osoby. Spousta těch zklamání pak přichází z její nerozvážnosti.

Na druhé straně jsou tu spolužáci, kteří můžou za to, že se Hannah zabila. Zprvu to tutlají. Snaží se přesvědčit Claye, aby nikde nic neroztrušoval a bojí se o své krky. Pravda může být nepříjemná, obzvlášť pokud se těžce prokazuje. A komu bude policie věřit? Teenegrům, nebo mrtvé dívce?

Seriál určitě cílí na teenegry, ale kromě tématu sebevraždy Hannah Baker jde o typický seriál ze střední školy. Jsou zde typické postavy: outsider, looser, roztleskávačky, sportovci a jiní. Dále bych nedoporučoval seriál těm, kteří chovají odpor k Apple produktům, poněvadž je tam opravdu velký PPC. Myslím si, že bez druhé série se určitě obejdu.

 

Related Posts

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Dojmy: The Mist (1. řada) - MéMísto.czMartin ŠlatSylva Šantorová Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva Šantorová
Host
Sylva Šantorová

Pokud nebudu znát hlavní důvod hrdinky skončit život, asi ji nikdy nepochopím. Vždyť je na začátku života a ty nejhorší problémy by ji teprve čekaly..

trackback

[…] ten den někdo znásilní na party – naštěstí nespáchá sebevraždu, poněvadž jí chybí therteen reason why, ale většinou kouká jako vykulená čivava, kterou se někdo chystá utratit. Když však […]

Instagram