Jak vzbudit zájem o čtení

3
Share

Určitě to znáte. Ve svém blízkém okolí máte někoho, kdo zkrátka nečte. Mohou to být rodiče, sourozenci, jiní příbuzní či kamarádi. Ale proč nečtou, pokud nebudeme brát v potaz články nebo komunikaci na internetu? Mohou za to snad rodiče? Z určité části nejspíše ano. Ale ti moji přede mnou nikdy nečetli, avšak knížky jsme doma měli (Macha s Šebestovou nebo Pejska a kočičku).

Buďme upřímní. Ani ve škole nemají děti 100% naději ke čtení přilnout. Nějaké čtenářské deníky nemají význam, neboť obsahy děl se dají na internetu najít během chvíle. Jestliže vyučující neumí nadchnout, není dostatečně kreativní a vynalézavý, záleží na jednotlivci jako takovém. Ale jak někoho ke čtení dostat? Na to se chci zaměřit v následujících sedmi bodech.

1. Nikdy nikoho nenuťte!

Nejhorší, co můžete udělat, že někoho nutíte ke čtení. NEDĚLEJTE TO! Setkávat se s tím můžete třeba na střední nebo vysoké škole (v případě, že máte jazykové zaměření). Seznam povinné četby k maturitě je snad nejhorší zlo a na vysoké tomu není jinak. Mnohdy člověk volí knížky, které jsou zfilmované či jde o útlé tituly. Při čtení však čtenář–nečtenář trpí a rozhodně ztrácí zájem.
Proto nikdy nikomu nic nenuťte. Zájem musí přijít ze strany nečtenáře. Vy jen musíte vzbudit zájem. Jde spíš o protiklad, ale v jistém směru i o prevenci. Naopak máte jistotu, že bitva není prohraná. Nezapomínejte, co se líbí vám, se nemusí nutně líbit tomu druhému. Alespoň v knižních začátcích.

2. Mezi knihy

Ne nadarmo se říká, že knihu prodává obálka. Na přebalů knih jsou anotace. Rozhodně bych ale nedoporučoval knihovnu, protože nic neříkající hřbety knih zastrčených v napohled zatuchlých regálech nikoho nepřesvědčí. Nejlepším místem je určitě knihkupectví, které dává na odiv krásu knih.
I v tomto bodu byste měli brát v potaz bod číslo 1. a dát tomu volný průběh. Zapojte nečtenáře do pátrání po knize, o které určitě víte, kde je (knihkupectví už znáte nazpaměť). Důležité je vědět, co nečtenáře baví: kouká na filmy (je jeho oblíbený film v knižní/komiksové podobě), seriály, videoher a další zájmy, které mohou mít i literární část. Nenápadně zamiřte do těchto oddělení a prohlížejte knížky, čtěte anotace, snažte se působit přirozeně a emotivně. Snažíte se vzbudit zájem.

3. Vyprávějte

Tuto metodu nejspíše použijete u menších dětí. V opačném případě rozhodně neuškodí, pokud se během řeči zmíníte o knize (musí to však z konverzace vyplynout). Pokud se vás dotyčný zeptá „A o čem to je?“, máte z poloviny vyhráno. V ten okamžik můžete buď nečtenáře nahlodat nebo ho pouze informovat. Záleží na tom, jak vše podáte. Rozhodně nevyzrazujte klíčové momenty, popřípadě jen lehce nastiňte, o čem kniha je.

4. Místní komunita

Knihy nejsou pouze o tom, že hodiny vysedáváte u knížky a ztrácíte čas. Existuje tu komunita a různé akce, které jsou i v jiných odvětvích zábavy. Dávejte o nich nenuceně vědět. Víte-li o někom ve svém okolí, kdo čte a náhodou na něj narazíte, když jste s nečtenářem, stočte téma konverzace na knížky či knižní akce, ale jen krátce. Není dobré se nečtenáři nevěnovat příliš dlouho (chápeme, že o knihách se dá tlachat hodiny).

5. Osobní sbírka

Pokud nejste úplný knižní začátečník, určitě máte doma několik knih, ne-li desítek. Záleží na tom, jak velkou část svého života čtení věnujete. Není rozhodně na škodu k sobě kamaráda pozvat na návštěvu (sourozenci nejspíše už čtou, pokud nejsou odrostlí nebo nebydlí jinde), třeba i na přespání. Pokud nezasvěcený sám od sebe projeví zájem o knihy, můžete mu je představit. Vyprávějte zajímavý příběh o tom, jak jste ke knize přišli. Pochlubit se tím, že tuhle máte podepsanou samotným autorem. Ale nejlepší by bylo, když necháte nečtenáře, aby se Vás sám zeptal.

6. Zajímavé knihy

Není kniha jako kniha. Spoustu lidí, kteří nečtou, zajímá, jestli jsou v knize obrázky. Může je odradit, že v útlé vazbě se skrývá pouze nepřeberné množství textu. Proto existují různé ilustrované knihy. Může jít třeba o encyklopedie, komiksy a ilustrované vydání a tak podobně. Dále může zaujmout zvláštní typografií či prostorové knihy. Určitě se něco unikátního najde.

7. Kniha jako dar

Znáte to. Knihou snad nemůžete urazit. Darovat knihu nečtenáři může být způsob, jak ho ke čtení přivést. Musí jít o zajímavý titul, útlou knížku, která se navíc dobře čte a nemá hluchá místa. Měla by odpovídat zájmům nečtenáře. Pak už se ho můžete ptát, jestli tu knihu přečetl, pokud Vám ji neomlátí o hlavu, neboť mu ji neustále připomínáte, proto tolik nenaléhejte.

Podařilo se Vám někoho přivést ke čtení? Znáte další způsob, který jsem opomněl?
Rozhodně nejde o poslední téma z knížního světa. Pokud Vás zaujalo, klidně sdílejte, jinak se budu těšit na komentáře.

Related Posts

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Martin ŠlatSylva Šantorová Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva Šantorová
Host
Sylva Šantorová

Tak tenhle článek by neměl jen tak zapadnout. Zasloužil by si, aby ho vydali ve formě brožury a rozdávali mladým od druhého stupně ZŠ až po vysokou. Taky bychho vrazila do ruky každému nahodilému návštěvníkovi knihovny.Krásná práce.

trackback

[…] Jak vzbudit zájem o čtení […]

Instagram