Dnešní generace mladých lidí si bez internetu a sociálních setít nedokáže představit svůj život. Kdo nemá na jedné z nich profil, jako by byl outsiderem. Žije na okraji společnosti a nikdo ho nechápe. Je méně než nic. Často se nejedná pouze o zarytého odpůrce nebo babičku s dědu z vesnice Horní a Dolní, kde internet je sprosté slovo, či jim ho tam ještě nezavedli. Bez internetu prostě nežijeme, bez něj život nemá smysl a svět by byl rázem nudnějším a prázdnějším místem.

Každý musí zanechat v internetovém světě svou digitální stopu. Někdo jako osoba, která sdílí svůj osobní život s blízkými přáteli nebo celým světem, a nemusí jít nutně o celebritu světových formátů. Dále tu máme různé podnikatele a společnosti, které prezentují své produkty, nabízejí nám své zboží či služby, a dokonce ho přes internet prodávají. Teoreticky můžeme sedět doma. Dnes už se dá i na internetu vydělávat… když víte jak.

Nejvíce času trávíme však na sociálních sítí. A těmi se chci v tomto tématu zajímat. Povím Vám na ně můj pohled. Jak je vidím, používám a co se mi na nich nelíbí.

Facebook

Má první sociální síť s globálním rozsahem a také největší na světě. Facebook je směsí všeho. Můžete zde komunikovat s přáteli, lidmi v různých skupinách, sdílet obsah všeho druhu, hrát hry, odebírat všemožné stránky firem, podnikatelů, projektů, zaměření, celebrit a menších osobností. Stáváte se ale i terčem cílených reklam, které Vám jsou šity na míru. A nejde jen o Vaše chování na internetu.

Z mého pohledu vnímám Facebook jako komunikační síť. Zde si píšu s přáteli, spolužáky a rodinou. Také zde propaguji svůj blog, protože sociální sítě k blogování prostě patří a v našich končinách je nejrozšířenější. Takže, pokud jste mi ještě nedali „To se mi líbí!”. napravte to (drobný vtípek). Ochuzujete se o obsah navíc.

Odvrácenou stranou jsou pak samotní uživatelé, kteří sdílí nadbytek nepotřebného obsahu. Videa, citáty a různé obrázky se stávají denním chlebem. Pokud si zde nenastavíte soukromí, každý bude vědět, co jste lajknul nebo okomentoval. Dále Vás můžou otravovat oznámení ze stránek, skupin, přátel, reakcí nebo když jste označení u příspěvku jiného uživatele. Mnohdy mi přijde obsah na mé nástěnce nepřehledný a plný sponzorovaných příspěvku. Asi bych si tu vystačil i se samostatným Messengrem.

Instagram

Poměrně novou sociální sítí je Instagram. Ta spadá od jisté doby pod Facebook. Zaměřuje se na fotky a krátká videa. Co se týče trvalého obsahu, nejde tolik o to, že chcete něco sdělit, ale spíše ukázat. Najdete tu nepřeberné fotek – tuctových, které jsou všude, až po opravdu krásné scenérie nebo vlastní výtvory. K zajímavému obsahu se dá dostat skrze hastagy (klíčová slova).

Novinkou jsou pak Stories, které jsou takovou alternativou SnapChatu. Můžete sdílet krátká videa nebo fotografie po dobu 24 hodin, potom navždy zmizí z povrchu zemského – pokud si je neuložíte. Ve své podstatě jde pouze o síť zaměřenou na mobilní platformu.

Osobně mě Instagram baví více než Facebook. Po obsahové stránce je přehlednější. Reklamy tu jsou – objevují se i ve Stories. Prostě prohlížím fotky, koukám na Stories různých osobností (spisovatelé, zpěváci, herců, youtuberů a další osobností), které se tak prezentují a jde o jistou formu internetového marketingu (mnohdy sebe).

Instagram má snad nejtemnější stranu. Přijde mi, že většina uživatelů honí jen sledovatele. Mnohokrát se mi stalo, že mě někdo začal sledovat, a když jsem to oplatil, tak sem druhý den zjistil, že už mě neodebírají. Uživatelé jsou emocionálně nevyrovnaní, poněvadž je zajímá číslovka sledovatelů, počet srdíček a chválící komentáře. Neexistuje zde místo na odlišný pohled/názor – proto si mě pár sebestředných hvězdiček smazalo jak ze sledování, tak sledující.

Twitter

U nás není Twitter tou nejpopulárnější sociální sítí. Neznám nikoho ze svého blízkého okolí, kdo by ji používal. Twetty (příspěvky) tu jsou omezeny na 140 znaků. Sdělení proto musí být krátké a stručné. Na komunikaci taky není a na diskuzi je nepřehledný.

Dle mého je Twitter konstantní záležitostí. Nevyvíjí se tak rychle jako jiné sociální sítě – třeba výše zmíněné. Jednu výhodu však má. Pokud prahnete po rychlých informací, tahle síť je stvořená právě pro Vás. Zde odebírám vše, co mě zajímá (herní studia, spisovatele, herce, magazíny, zpravodajství, výrobce a společnosti). Jsem tak v neustálém obraze.

Jediným trnem v oku mi tu jsou příspěvky uživatelů, které neodebírám, ale třeba ve svém twettu zmínili někoho, koho sleduji. Jinak bych asi neměl s ničím problém. V tomhle případě není Twitter pro každého.

YouTube

Druhá nejpopulárnější síť. Fenomén dnešní doby. Už to není místo, kam chodíme poslouchat hudbu nebo koukat na trailery k filmům či seriálům. YouTube je In, snad všichni by chtěli být slovnými YouTubery. Ano, dnes už je to spíš o jednotlivcích, o zábavě a o tom, že máme niternou potřebu sledovat někoho jiného. Nahrazujeme nudnou televizi, kde běží reklamy snad deset minut.

Od té doby, co jsem objevil Dezzer, poslouchám už hudbu jenom tam. Lyrics videa pomalu vymizela, a pokud zrovna neprahnete po tom, že budete poslouchat cover verze, nemá YouTube v tomhle směru co nabídnout, poněvadž vše záleží na vlastníkovi práv.

Přiznejme se, většina z nás chodí na YouTube sledovat nově zrozené celebrity. Ty se nám do myslí většinou zapisují různými bizarnostmi, nejrůznějšími kravinami či tématy, které nás zajímají. Myslím si, že česká scéna toho moc v oblasti seberozvoje nenabídne. Osobně mě nebaví, když si někdo z někoho dělá srandu či je sprostý jako dlaždič. Musí to mít nějakou úroveň.

Na YouTube pravidelně sleduji pár BookTuberů, občas mrknu na unboxing, krátký gameplay či nějaké technické okénko. Většinou však hledám takový obsah, který zužitkuji a něco mi předá (informaci, znalost či názor). Dále si myslím, že YouTube nahrazuje blogování, o který je stále nižší zájem.

A jak vidíte sociální sítě Vy? Možná ještě v budoucnu napíšu druhou část o dalších sociálních sítí, které používám, ale v tuhle chvíli jsem pojmul ty, o kterých snad většina lidí musela slyšet.

0 0 hlasuj
Article Rating