Rady nejen pro začínající řidiče

3
Share

Jsem si jist, že právě nastal správný čas, abych se podělil o své řidičské zkušenosti. Ano, tenhle článek píšu dříve, než jsem jej měl v úmyslu sepsat, ale současné dění na internetu a v médiích mě přimělo, abych své myšlenky zformoval nyní.

Ať už jste zkušení, začínající nebo budoucí řidiči, myslím si, že každý v tomhle článku najde něco k zamyšlení. Toto jsou mé půlroční poznatky z řidičského života.

1. Nastavení sedadla a zrcátek

Sedadlo a zrcátka si nastavujeme před tím, než s autem vjedeme na silnici. Není dobré řešit tyto úkony za jízdy. Zjistíte-li během cesty, že v bočním zrcátku nic nevidíte, raději zastavte na krajnici, protože při předjíždění ve dvouproudové silnici byste si nemuseli všimnout auta ve vedlejším pruhu. Řidič má směřovat svou pozornost před sebe, jakmile ji upne jinam, byť jen na krátkou chvilku, může se něco nepříjemného přihodit.

2. Značky

Plavete ve značkách? Raději byste se neměli pouštět do cestování. Podle nich se řidič řídí – jde o kód, který musíme umět. Není to jen o tom, že jste si vědomi toho, že se ve městě jede 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na silnici pro motorová vozidla 110 km/h a na dálnici 130 km/h. S tím si nevystačíte, obzvlášť v případě, kdy na pozemní komunikaci nastane neočekávaná situace. Je dobré vědět, kdo má přednost a kam nesmíte vjet.

3. Rychlost, odstup a předjíždění

Na řidičových bedrech leží odpovědnost. Co se stane na silnici, vina padne na osobu, který nehodu zavinila a sedí za volantem. Nejezděte jako blázni, nepospíchejte (raději vyrazte dříve, protože jeden nikdy neví), nepřeceňujte své schopnosti a dovednosti, obzvláště se nemotivujte chováním nezodpovědných řidičů, kteří porušují pravidla silničního provozu a nenechte se vyhecovat přechytralými spolujezdci. Nikdy totiž nevíte, kdy na Vás vyjde Černý Petr.

Dodržujte rychlost, pokud zrovna někoho nepředjíždíte. Rozhodně není moudré jezdit jako šílenec, jestliže nejde o život. Rychlostní omezení tu nejsou proto, aby nás omezovaly, ale kvůli bezpečné jízdě. Každé vozidlo reaguje jinak.

Od aut si držte odstup. Nikdy nevíte, co se může stát. Ňouma před Vámi prudce a bezdůvodně zabrzdí a nehoda je na světě. Sice jste pojištění, ale s každou zaviněnou nehodou se zvedá cena pojistky. Když však někdo nabourá do Vás, protože si nedrží odstup, hlavně si řidiče nenechte ujet, vypište a zkontrolujte papíry pro pojišťovnu a vyfoťte si doklad totožnosti řidiče (OP, ŘP), jestliže nehodu řešíte bez policie.

Rozhodně nepředjíždějte na nepřehledných úsecích (v zatáčkách, křižovatkách, tunelech atp.). Náhoda je blbec a je lepší počkat než se při předjíždění s někým srazit, poněvadž jste si řekli, že to risknete, ačkoliv nemáte dobrý výhled na protijedoucí vozidlo.

4. Ruce na volant

Ne nadarmo je v autě volant. Obě ruce by měly být na něm, pokud zrovna nezařazujete nebo nepodřazujete rychlost. Čím rychleji jedete, tím důležitější tato maličkost je. Jinak reaguje vozidlo v rychlosti 50 km/h a úplně odlišně zatáčí ve 130 km/h, a to ještě musíte brát v potaz stav vozovky a počasí.
Rozhodně byste během jízdy neměli nic hledat, natož se v něčem přehrabovat. Proto mějte mobil někde po ruce, ačkoliv i ten za volant nepatří, protože v nečekané situací nestihnout včas reagovat, když se zrovna s někým vybavujete.

5. Nejistota

Další zásadní rolí může hrát nejistota. Nespoléhejte na to, že se nic nestane. Pokud si nevěříte, zbytečně neriskujte. Jestliže máte pocit, že zatáčku v téhle či oné rychlosti nevyberete, je lepší zpomalit. Nejste si jistí, že dokážete zaparkovat na parkovací místo, které se Vám nabízí jako první, tak to raději neriskujte a zkuste se poohlédnout po jiném. Opatrným parkováním nezpůsobíte mnoho škody, ale vždy si můžete promáčknout kapotu, sedřít lak, a to neplatí jen o Vašem vozidle. Zkazíte si tak celý den.

6.  Oči na silnici

Ten nejdůležitější bod nakonec. Ačkoliv jsem ho tu několikrát zmiňoval, oči musí vždy směřovat na vozovku. Co se děje za Vámi, to v mnoha případech neovlivníte, pokud zrovna necouváte. Zadívat se někam jinam, třeba jen na krátkou chvíli, může být katastrofální. Ztratíte přehled o dění na silnici. Stačí se na čtyři sekundy zadívat na tachometr, přečíst si SMS, hledat kontakt v telefonu či očima koukat kamkoliv jinam a katastrofa může být na světě. Najednou zjistíte, že jste v protijedoucím pruhu a proti Vám se řítí auto.

A jak prožíváte jízdu na silnici Vy? Riskujete? Máte nějaké zajímavé zážitky?

0 0 vote
Article Rating
Related Posts
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sylva Šantorová
Sylva Šantorová
2 let před

Já hodně preferuji pořádný odstup od ostatních aut. Měli jsme pár nepříjemných zážitků, kdy řidič prudce a neočekávaně zabrzdil
a nebylo to příjemné.

trackback

[…] Přezdivkévá a posměšná jménaRady nejen pro začínající řidiče […]

Instagram

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x