Recenze: Alien Isolation

0
Sdílej

Filmy s vetřelcem zná každý milovník sci-fi a hororových filmů. Herní díla dle mého názoru nejsou tak známe. Jediná známější, která mě oslovila, je Alien Insolation od Segy. Příběh zasazený do kulis filmové trilogie. Hlavní hrdinku, která je navíc dcerou Ellen Rypleyové. Jako bonus samotný vetřelec s hutná dávka strachu na každém rohu. Kdo by neodolal.

Příběh

Příběhem nás provede mladá Amanda Ripleyová, která se vydá na obchodní loď Anesidora. Nachází se tam totiž záznamy z lodi Nostromo, na níž je nahrávka hrdinčiny matky. Jak však hráč po chvilce zjistí, něco na lodi není v pořádku. Rozhodně se nejedná o pouhou technickou závadu a na palubě je černý pasažér. Kdo by netušil, tak je vraždící predátor.

Dějová linka je věrohodná filmové předloze. Nese se ve stejném duchu. Zpočátku zjišťujete, že lidé na lodi jsou šílení, zbláznila se i umělá inteligence a snad každý, koho potkáte, bude chtít mladičkou Ripleyovou zabít. To je však prkotina, neboť setkání s vetřelcem Amandu přesvědčí o něčem jiném. Její pátrání po matce se stává vedlejší a přežití hraje hlavní roli, obzvlášť pokud nemůžete nepřítele zabít.

Atmosféra

Co musí splňovat horor? Hutnou atmosféru. Strach by měl být cítit na každém kroku. Hlavně nesmíte být lovcem, ale kořistí. To platí i o hlavní hrdince, která je opravdu křehká dívenka. Proto přímý boj není nejlepší strategie, avšak takové plížení a schovávání, to už je něco jiného.

Další důležitým bodem je audiovizuální stránka. Lekací scény jsou sice poprvé fajn, ale častým opakováním začnou nudit. Co však zabere? Slyšíte zvuk z ventilace. Támhle se něco hýbe. Detektor pohybu zaznamená pohyb v Amandině blízkosti. Spustí se hudební podtext, který naznačuje, že příšera se blíží. Hlavně nezapomeňte na přerývavý dech hlavní hrdinky a hlasité kroky, jenž upozorní nepřítele o přibližné poloze.

Poslední bodem je samotný pohled. Mnohem osobitějším zážitkem se hra stává, jestliže jde o pohled z první osoby. Lidé, androidi ani vetřelci nejdou po Ripleyové, ale po Vás.

Hratelnost

Alien Isolation je koridorová hra. Jejím principem je plížení, schovávání a trochu i taktizování. Kromě zbraní na blízko a dálku, tu jsou i různé vychytávky, které si lze v průběhu hraní vyrobit – pokud k nim najdete plány a potřebné součástky.

Osobně jsem si vystačil pouze s lékárničkou, schováváním a ke konci s plamenometem. Molotov, kouřová bomba či zvukové nástrahy jsem vůbec nevyužil. Tou nejužitečnější pomůckou však byl detektor pohybu a místa ke schovávání, kde se dalo přečkat, než vetřelec začne hledat jinde.

Verdikt

Hra s Amandou Ripleyovou se povedla. Vývojáři splnili své sliby a vyvolají v hráči pocit neustálého nebezpečí, paranoii a nejistoty. Na druhou stranu zaniká příběh, protože postup není plynulý. Dějová linka je lehce předvídatelná a drží se zažitého konceptu, který známe z původních filmů.

Postupem času se hraní stane stereotypním. Lokace začnou postupem času splývat a okolí působí čistě a monotónně. Grafické zpracování je průměrné, poněvadž hra vyšla i na předchozí generaci konzolí. Místy se občas dostaví pocit frustrace a nechutenství pokračovat, když blbou shodou náhod zemřete.

Naopak zvuk a hudba jsou opravdu vynikající. Hraní je pak o mnoho záživnější, pokud máte prostorový zvuk. Pro fanoušky vetřelčích filmů snad povinnost.

Mé hodnocení: 8/10

Související příspěvky

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na

Instafeed