Recenze: Plamen v temnotě

2

Autorka: Sabaa Tahir
Název: A Torch Against The Night
Nakladatelství: Razorbill
Rok vydání: 2016
Počet stran: 456
Díl v sérii: 2.
Žánr: Young Adult, Fantasy
Věková skupina: 12 +

Recenze

Obálka knihy vystihuje začátek i konec příběhu. Taktéž se na ní objevuje decentní náznak plamenů, které souvisí se samotným názvem, ale i dějem. Líbí se mi spojení barev, hlavně přechod černé do tmavomodré blednoucí do světlemodré až bílé barvy. Uvnitř knihy kromě mapy světa nalezneme i plán věznice Kauf.

Příběh pokračuje tam, kde Jiskra v popelu skončila. Laia a Elias utíkají z Šerosrázu po čtvrté zkoušce, aby si zachránili své holé životy před Císařem Markusem a Velitelkou. Posléze se vydávají na cestu do věznice Kauf, kde je uvězněn Laiy bratr Darin. V patách jim však vězí Helene, která složila přísahu císaři a musí pro něj dopadnout nejhledanějšího nepřítele říše – Eliase.

Sabaa Tahir to opět dokázala. Napsala svižný a poutavý příběh od začátku až do samotného konce. Nikde nejsou hluchá, natož vycpávková místa. Do vypravěčské pozice, kromě známé dvojice z prvního dílu, se přidává i Helena, která odhaluje plány samotného Císaře a Velitelky. Opět se více soustředí na děj a pocity postav než na popis fiktivního světa.

Taťka kdysi říkával, že pokud stojíte při někom v jeho temných chvílích, vytvoří se pouto. Jistý závazek, který je více méně dar.

Autorka nás vede na sever, hlouběji do říše Impéria. Hlavní hrdinové bojují doslova a do písmene o holí život, a to platí i pro Helene. Postavy jsou nuceny pokračovat přes nevůli osudu, obklopení nepřáteli ze všech stran. Elias potácející se na hraně života a smrti. Helena naopak bojuje o zachování svého rodu. Laia jako vždy o život svého bratra, o němž se začínají šířit zvěsti.

„Nyní jsi Krkavec, dcero. Proto musí být císař vždy první – nad tvými touhami, přátelstvím a tím, co chceš. Dokonce vyš než tvá sestra a tvůj rod. Jsme rod Aquilla, dcerko. Věrní až do konce. Řekni to.“

Plamen v temnotách rozhodně dokáže překvapit. Během čtení narazíte na mnoho zajímavých zápletek a zvratů. Na scéně se objevují nové postavy. Mezi nejzajímavější patří Lapačka duší (Soul Catcher) a Harper, který donáší na Helenu Velitelce. Na druhou stranu se moc neseznámíme s Darinem. Více se dozvíme o tajemném Temnonošovi (Nightbringer) a jeho plánech. Mimo jiné Velitelka začne vyvražďovat národ Učenců a pod pokličkou skrývá další záludná tajemství a kuje pikle.

Přesně vím, co by Velitelka Ferisovi řekla. Slitování je slabost. Nabídni ji svému nepřiteli a určitě skončíš nabodnutý na svém vlastním meči.

Postavy jsou opět stejné a už se tolik nevyvíjí. Jestliže Vás zaujmuly již v předchozím díle, určitě si s nimi užijete i pokračování. Pohled Heleny není na škodu a rozhodně má co nabídnout. Nejvíce mě však štval milostný trojúhelník Laia, Elias a Keenan, což trošku příběh místy táhlo dolů. Iritovalo mě číst, jak jeden po druhém touží. Kdybych mohl, nejspíš bych dal Laiae pár facek. Naštěstí však spisovatelka z této situace ke konci knížky vybruslila na jedničku – pokud se ho nebude snažit lepit v pokračování dohromady.

Co bych dodal na závěr? Určitě se těším na pokračování, které ponese název A Reaper at the Gates a v originále vyjde 28. srpna příštího roku. Pokud Vás okouzlil první díl, druhý je jistojistě stejně kvalitní a jedná se o zatím jednu z nejlepších young adult knižních sérií, co jsem četl. Také si myslím, že tato série je i pro odrostlejší čtenáře, pokud se dokáží odprosit od klasických prvků žánru pro mladistvé.

Mé hodnocení: 9/10

Poznámka:

Plamen v temnotách u nás výjdou v českém jazyce již 14. září, a to v nakladatelství Host. Citované části jsou mým překladem a mohou se od českého vydání lišit.

 

Related Posts

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Martin ŠlatSylva Šantorová Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva Šantorová
Host
Sylva Šantorová

Děj vypadá poutavě, škoda, že je kniha určena hodně mladým čtenářům.

Instafeed @memistoblog