Rezence: Horizon Zero Dawn

0
Share

Kdo by kdy očekával, že amsterdamské studio Guerrilla Games, které stojí za herní sérií Killzone, se pustí do úplně odlišného žánru. Od lineární a koridorové střílečky z první osoby až k masivní hře s otevřeným světem v postapokalyptické budoucnosti s prvky RPG. Není jim nic jiného než Horizon: Zero Down, která je exkluzivním herním titulem pro konzoli PlayStation 4.

Příběh

Samotný děj je zasazen do daleké budoucnosti. Civilizace jako taková se vrátila ke svým primitivním kořenům. Jediným pozůstatkem vyspělé a technologické éry lidstva jsou stroje, které brázdí přírodou a dokáží být smrtící pro každého lehkovážného člověka. Stroje totiž neznají slitování.

Hráč se zmocní role devatenáctileté Aloy, dceru nikoho, vychovanou vyděděncem Rostem na okraji společnosti. Hlavní hrdinka je zvídavá bytost, a proto si klade jednoduchou otázku „Kdo je její matka?“. Nic však není zadarmo. Aloy bude muset projít testem Osvědčení (The Proving) a být první, aby se nejen stala členkou kmene Nora, ale také zjistila, kým ve skutečnosti je. Tato otázka jí však přivede na úplně jinou cestu poznání, která však souvisí s její minulostí.

Rozplétá se tak klubko informací o zániku prastaré civilizace. Na scéně se objevuje tajemný Bůh Hades, který usiluje o vyhlazení všeho živého prostřednictvím svých posluhovačů. Trnem v oku mu je Aloy, která se mu v jeho plánu pokusí zabránit. Cesta to však nebude jednoduchá. Plná emocí, sarkastických poznámek a epických momentů.

Svět

Mapa Horizon Zero Down je opravdu rozlehlá a již od samotného začátku plně otevřený. S Aloy se můžeme vydat prakticky kamkoliv, ale musí se počítat s tím, že tamní kouty obývají různě nebezpečné stroje. Ty se v mnoha případech nápadně podobají zvířatům, popřípadě pravěkým dinosaurům.

Kromě hlavních a vedlejších úkolů jsou zde i další aktivity. Nejdůležitější je určitě sběr součástek, přísad a lov místní fauny. Vše pak využijete při tvorbě munice, lektvarů a vylepšování – z podivného důvodu hra na tyhle principy neupozorňuje. Dále osvobozování táborů pod nadvládou banditů, prozkoumání futuristických krypt, výzvy loveckého klubu, očišťování území od nakažených strojů, hledání roztroušených dát dokreslujících svět a nesmí chybět sběr všemožných předmětů.

Boj o přežití

Stroje jsou nebezpečné, ale Aloy je proti nim dostatečně vybavená. Nejenže je pružná a dokáže uskakovat všemi směry, zdolat kdejakou překážku, zaútočit nepozorovaně ze zálohy, použít různé pasti nebo zbraně – nejčastěji však luk. Nejdůležitějším přístrojem je však samotný Focus – taková highend vychytávka, která dokáže odhalit slabá místa strojů, ale umí toho mnohem více.

Výběr zbraní je důležitý. Jeden druh luku střílí ohnivé střely, další pak mrazící, elektrické a jiný naopak disponuje průbojnou ráži, která dokáže stroj zbavit obrněných částí. Kromě toho lze nepřítele přišpendlit k zemi a posléze se zaměřit na slabé místo. Popřípadě trochu taktizovat a nastražit pasti či dráty, které jsou pod napětím. K tomu lze připočíst ještě různé modifikace, které zvýší účinnost jednotlivých předností zbraní a výzbroje.

Existuje tu možnost plížení, ale zabijete pouze ze zálohy lze vybranou hrstku strojů. Ty větší a odolnější připravíte o větší část života, ale přímé konfrontaci se zkrátka nevyhnete.

Nejdůležitější pro přežití jsou schopnosti Aloy. Zásadní je výroba munice, lektvarů, pastí a vylepšování všeho, co vylepšit lze – oblek, zbraně či nosnost vybavení. Hlavní roli hraje i vybavení, obzvlášť jeho kvalita, která se dělí na: běžnou, vzácnou a velmi vzácnou. V neposlední řadě by se nemělo zapomenout na strom dovedností, který lze třídit dle zaměření: boj ze zálohy, přímý boj a sběr surovin, které odemknete body z hlavních misí či při dosažení nové úrovně postavy.

Hratelnost

Nebudu lhát. Horizon Zero Down nedá nic zadarmo. I za normální obtížnosti dokáže dost potrápit. Pokud budete bezcílně hrát a výše zmíněné atributy budete brát na lehkou váhu, nejspíš budete umírat.

Většina herních prvků není úplně neznámá, ale kombinuje více herních titulů. Z Assassin’s Creed si bere plíživý postup a lezení. Od Zaklínače 3 si vypůjčila Aloy rychlé menu, v němž během soubojů můžete přepínat mezi zbraněmi, ale také vyrábět munici, aniž by byl hráč nucen přepnout do menu s výrobou. Od Skyrimu si vzal ukazatel místo miny mapy a Focus a jeho schopnosti vzdáleně připomínají herního Batmana.

Hratelnost je rozhodně perfektní, pokud Aloy nedojde výrobní materiál. Stroje jsou odlišné a různě silné, takže každý nový nepřítel je výzvou sám o sobě a mnohdy zabere více času k jeho definitivnímu poražení.

Verdikt

Horizon Zero Down je skvost. Určitě se jedná o nejzajímavější hru tohoto roku. Má drobné mouchy, co se týče animací postav, ale rozhodně se vývojářům podařilo smíchat ingredience ve správném poměru. Jisto jistě se dočkáme pokračování. Zklamáni můžou být obzvlášť hráči, kteří neovládají dobře cizí jazyk, poněvadž hra nedisponuje českými titulky. Příběh určitě nadchne milovníky žánru sci-fy a dokáže pohltit na několik desítek hodin. Navíc hlavní hrdinka není úplně marná.

Mé hodnocení: 10/10

Related Posts

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na

Instafeed