Dojmy: Hra o trůny (7. řada)

2
Share

Sedmá řada je úspěšně za námi. Tentokrát o tři epizody chudší, ale za to každá o chlup delší. Na samotném seriálu je znát, že se v něm rukopis spisovatel George R. R. Martina citelně ztrácí. Není se čemu divit, když sám autor má skluz a nejistota knižního zpracování je den co den hektičtější – dočkáme se vůbec?

Musím uznat, že letošní série byla plná draků, tudíž hodně povedených speciálních efektů a epických scén. Všechny důležité postavy se již střetly. Sedmá epizoda nám dala to, co jsme čekali a osmá a poslední nám přinese finále, na které už tak dlouhou dobu čekáme. Co se však týká úmrtí, tak všechny hlavní hrdinové došly až do cílové pásky a umírání nám přinese pouze pár vedlejších charakterů, ale kdo přežije finále? No, to si ještě počkáme.

Nemůžu se zbavit pocitu, že některé postavy se začaly chovat trochu jinak. Samozřejmě vše začalo Sansou a končí Deanerys, která se jedná jako malé děcko. Za celých šest let, kdy jsme měli možnost sledovat její vývoj, nepronesla tolik otřepanou frázi „Poklekni přede mnou a přísahej věrnost.“, což spíš sedí na Cersie.  Tyrion zase spolknul všechnu moudrost světa. Arya odstoupila od svého seznamu jmen – teda za předpokladu, že jde o Aryu.

Pokud jste, byť jen trochu, v obraze, tak Vás sedmá série moc nepřekvapila. Většina těch větších zvratů byla předvídatelná, obzvlášť úmrtí jednoho z draků a jeho znovuzrození. Zřejmé bylo i to, že Noční král prolomí zeď na samotném konci sezóny, takže dostanete jen to, co jste očekávali a nic víc. Tím pak může opadnout pocit radosti a nedočkavosti z další řady, ačkoliv pokud jste došli až sem, určitě si finální řadu necháte ujít.

Dále mi přišlo, že scénáristi se snažili nacpat do příběhu humor, který tam prostě nepasuje a působí trapně. Mezi ten nejabsurdnější moment bych dal to, kdy si Deanerys a Jon poměřují tituly nebo rozvor Sama s Branem. Nejvíc pak dokáže odradit, když Jaime je sražen do vody u břehu a v poslední scéně se potápí do hluboké vody (ještě v těžkém brnění), a pak se v dalším díle vynoří na druhé straně. No, já bych se nejspíš utopil.

A to by bylo vše, co bych dodal. Nechci řešit nevyřešitelné. A co vy? Jak se Vám líbila šestá řada? Překvapilo Vás něco nebo naopak jste byli zklamaní?

Related Posts

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Martin Šlatsylva Šantorová Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
sylva Šantorová
Host
sylva Šantorová

Mně se sedmá série líbila i s tím humorem. Změny v chování postav přičítám jejich vývoji. prolomení Velké zdi jsem očekávala trochu později, to je pravda. moc se těším na tu poslední, bude to mazec 😀

Instafeed