Má cesta k Applu

 

Budou tomu již dva roky, kdy jsem si pořídil svůj první Apple produkt. Před tím jsem žádný nevlastnil a neměl jsem sebemenší zkušenost. Ten pocit, že budu mít něco nového, ale zároveň pro mě neznámého, byl svým způsobem vzrušující. A tak bych se chtěl v krátkosti podělit o to, co mi přístroje od této společnosti, o jejichž příznivcích se říká, že jsou ovce, přinesly.

Ti, co mě znají, tak vědí, že mým prvním zařízením je Macbook – ano, do světa jablečných zařízení jsem se nedostal přes iPhone. Co mě vlastně k téhle volbě vedlo a proč jsem zkrátka nešel do notebooku s Windows? Odpověď je prostá – Windows 10.

Zdroj fotografie

Proti operačnímu softwaru od Microsoftu nic nemám. Zkrátka jsem potřeboval nový notebook, který bych využil nejen na vysoké škole, ale i doma. Předtím jsem měl 2in1 zařízení, tedy Asus Transformer Book (první verzi s Windows 8), ale pro rychlé psaní poznámek se stalo svou velikostí a klávesnicí nepraktický. Mouchy se pak začaly objevovat po bezplatném upgradu na Windows 10, kdy se mi tableto-notebook nechtěl vzbudit při otevření v hodině, což mě trochu frustrovalo (tyhle nedostatky už jsou tatam).

Jelikož při výběru hrálo roli období – v té době nebylo na trhu žádné Windows 10 zařízení nebo se u nás zkrátka neprodávalo – a tak jsem zamířil ke konkurence. Byl jsem zvědavý, jaké bude OS X El Captain a zdali na té kvalitě, o které uživatelé tak rádi mluví, něco je. Stále mám na paměti, že jsem šel do koupě s rozvahou a průzkumem, kde mi vyšlo, že pokud bych si koupil něco podobného (po hardwarové stránce a výdrže na baterii) s Windows, stálo by zařízení přibližně stejně.

Musím říct, že operační systémy jsou odlišné, jak jen to jde. Dlouho mi trvalo, než jsem si zvykl na kombinaci @ a trochu jiné umístění jiných znaků. To jsem brzy překonal a začal trochu více oceňovat, jak se některé znaky používají snadněji než u Windows. Navíc úžasný trackpad s užitečnými gesty a vše šlapalo jako hodinky – teda až na jeden problémek a chybu v ovladačích, avšak co dnes není bez chyb?

Operační systém od Applu je opravdu uzavřený a není v něm tolik možností jako ve Windows. Na druhou stanu jsem se lépe naučil používat klávesové zkratky. V App Store jsem našel několik zajímavých aplikací, a dokonce jsem nalezl užitečné programy, z nichž bych vyzdvihnul nejspíše iWorks, což je něco jako MS Office, jen jde o varianty Wordu (Pages), PowerPointu (Keynote) a Excelu (Numbers) – navíc jsou zdarma. Podobné využití má i iMovie, který je na jiné úrovni oproti Movie Makeru. Se systémem MacOS je méně starostí než s Windows, prakticky nic nemusíte řešit a nebude ani problém s většinou aplikací – možná jen s hrami.

A co mi tedy MacBook přinesl? Rychlost, téměř bezproblémovost, dlouhou výdrž baterie a žádné hučící větráčky při běžném používání. Prakticky se nezahřeje, pokud nespustíte náročnější programy nebo nesledujete video ve vysoké kvalitě. K tomu jsem se naučil hospodařit s místem na disku a začal jsem o věcech a jejich užitečnosti přemýšlet trochu jinak. Zařízení od Applu rozhodně nemusí být pro každého – a tím nemyslím cenově.

Zdroj fotografie

S odstupem času jsem si pořídil i iPhone, poněvadž to v rámci ekosystému dávalo smysl. Zkušenosti s Androidem mě přesvědčily o tom, že konkurence je jasná volba, co se pravidelné aktualizace systému týče. Navíc už se mi mobil děsně zasekával a zamrzal, což mnohdy nepotěšilo, když jsem něco potřeboval vyřešit na cestě.

Mohl jsem sáhnout po Windows 10 Mobile, ale jelikož jsem byl navyklí na aplikace, které na Windows nejsou a nebudou, poněvadž zkratka vývojáři nemají zájem je vyvýjite, iOS byl v tomto kole vítěz a jsem s ním spokojený, obzvlášť můžu-li volat či psát SMS z MacBooku. Popřípadě synchronizace dat v nativních aplikacích a iCloudem.

Tak to by prozatím bylo do úvodu vše. Určitě napíšu ještě další článek, v němž bych se zaměřil na to, co mi vyhovuje a nevyhovuje na MacOS a iOS oproti konkurenci, popřípadě co mi chybí.

Jaký máte názor na Apple a přemýšleli jste, že si někdy pořídíte jablečné zařízení, pokud ho již nevlastníte?

Komentujte

6 Komentáře zapnuto "Má cesta k Applu"

Upozornit na
avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Platan
Host

Tak ja osobne som si čo to vyskúšal na OS od macu a nepáčia sa mi absolútne. Mne osobne príde ich rozhranie a pohyb v ňom nepraktické, ale to je, presne ako píšeš, vec vkusu. Osobne považujem win 10 za najpodarenejší windows a používam ho v dual boote spolu s linuxom ^^ U telefónov u mňa zas vedie Android 😀 Asi som dosť stereotypný 😀

Míša
Host

Já jsem se k Applu dostala teda pře iPhone, který jsem “zdědila”, když táta přecházel na novější model.
Neříkám, že iPhone nemá své kouzlo, ale pravděpodobně by i nedělalo takový problém přejít na jinou značku telefonu, tak moc jako přejít s Macu na Windows. Na Mac si nemůžu stěžovat a neměnila bych. Notebook mám už 4 roky a kromě zvětšení kapacity disku pořád šlape jako hodinky bez jakéhokoli zákroku.
Největší výhodou pro mě je asi trackpad, díky kteérmu jsem schopná pracovat mnohem rychleji.

Markii Reed
Host

V současné chvíli s žádnými Apple produkty zkušenosti nemám, nikdy jsem žádný produkt nevlastnil a momentálně po tom ani netoužím. Vystačím si s tím, co mám – Notebook Asus s Windows 10 a mobil od stejného výrobce s Androidem. Osobně nepotřebuji komfort, který Macbooky a Iphony nabízí. Jde mi jen o to, abych mohl v klidu pracovat a bez problému volat. Apple produkty mi přijdou zbytečně drahé…

wpDiscuz