Má cesta k Applu

9
Share

Budou tomu již dva roky, kdy jsem si pořídil svůj první Apple produkt. Před tím jsem žádný nevlastnil a neměl jsem sebemenší zkušenost. Ten pocit, že budu mít něco nového, ale zároveň pro mě neznámého, byl svým způsobem vzrušující. A tak bych se chtěl v krátkosti podělit o to, co mi přístroje od této společnosti, o jejichž příznivcích se říká, že jsou ovce, přinesly.

Ti, co mě znají, tak vědí, že mým prvním zařízením je Macbook – ano, do světa jablečných zařízení jsem se nedostal přes iPhone. Co mě vlastně k téhle volbě vedlo a proč jsem zkrátka nešel do notebooku s Windows? Odpověď je prostá – Windows 10.

Zdroj fotografie

Proti operačnímu softwaru od Microsoftu nic nemám. Zkrátka jsem potřeboval nový notebook, který bych využil nejen na vysoké škole, ale i doma. Předtím jsem měl 2in1 zařízení, tedy Asus Transformer Book (první verzi s Windows 8), ale pro rychlé psaní poznámek se stalo svou velikostí a klávesnicí nepraktický. Mouchy se pak začaly objevovat po bezplatném upgradu na Windows 10, kdy se mi tableto-notebook nechtěl vzbudit při otevření v hodině, což mě trochu frustrovalo (tyhle nedostatky už jsou tatam).

Jelikož při výběru hrálo roli období – v té době nebylo na trhu žádné Windows 10 zařízení nebo se u nás zkrátka neprodávalo – a tak jsem zamířil ke konkurence. Byl jsem zvědavý, jaké bude OS X El Captain a zdali na té kvalitě, o které uživatelé tak rádi mluví, něco je. Stále mám na paměti, že jsem šel do koupě s rozvahou a průzkumem, kde mi vyšlo, že pokud bych si koupil něco podobného (po hardwarové stránce a výdrže na baterii) s Windows, stálo by zařízení přibližně stejně.

Musím říct, že operační systémy jsou odlišné, jak jen to jde. Dlouho mi trvalo, než jsem si zvykl na kombinaci @ a trochu jiné umístění jiných znaků. To jsem brzy překonal a začal trochu více oceňovat, jak se některé znaky používají snadněji než u Windows. Navíc úžasný trackpad s užitečnými gesty a vše šlapalo jako hodinky – teda až na jeden problémek a chybu v ovladačích, avšak co dnes není bez chyb?

Operační systém od Applu je opravdu uzavřený a není v něm tolik možností jako ve Windows. Na druhou stanu jsem se lépe naučil používat klávesové zkratky. V App Store jsem našel několik zajímavých aplikací, a dokonce jsem nalezl užitečné programy, z nichž bych vyzdvihnul nejspíše iWorks, což je něco jako MS Office, jen jde o varianty Wordu (Pages), PowerPointu (Keynote) a Excelu (Numbers) – navíc jsou zdarma. Podobné využití má i iMovie, který je na jiné úrovni oproti Movie Makeru. Se systémem MacOS je méně starostí než s Windows, prakticky nic nemusíte řešit a nebude ani problém s většinou aplikací – možná jen s hrami.

A co mi tedy MacBook přinesl? Rychlost, téměř bezproblémovost, dlouhou výdrž baterie a žádné hučící větráčky při běžném používání. Prakticky se nezahřeje, pokud nespustíte náročnější programy nebo nesledujete video ve vysoké kvalitě. K tomu jsem se naučil hospodařit s místem na disku a začal jsem o věcech a jejich užitečnosti přemýšlet trochu jinak. Zařízení od Applu rozhodně nemusí být pro každého – a tím nemyslím cenově.

Zdroj fotografie

S odstupem času jsem si pořídil i iPhone, poněvadž to v rámci ekosystému dávalo smysl. Zkušenosti s Androidem mě přesvědčily o tom, že konkurence je jasná volba, co se pravidelné aktualizace systému týče. Navíc už se mi mobil děsně zasekával a zamrzal, což mnohdy nepotěšilo, když jsem něco potřeboval vyřešit na cestě.

Mohl jsem sáhnout po Windows 10 Mobile, ale jelikož jsem byl navyklí na aplikace, které na Windows nejsou a nebudou, poněvadž zkratka vývojáři nemají zájem je vyvýjite, iOS byl v tomto kole vítěz a jsem s ním spokojený, obzvlášť můžu-li volat či psát SMS z MacBooku. Popřípadě synchronizace dat v nativních aplikacích a iCloudem.

Tak to by prozatím bylo do úvodu vše. Určitě napíšu ještě další článek, v němž bych se zaměřil na to, co mi vyhovuje a nevyhovuje na MacOS a iOS oproti konkurenci, popřípadě co mi chybí.

Jaký máte názor na Apple a přemýšleli jste, že si někdy pořídíte jablečné zařízení, pokud ho již nevlastníte?

Related Posts

9
Komentujte

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
PeťaMartin ŠlatRobMarkii ReedMíša Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Platan
Host

Tak ja osobne som si čo to vyskúšal na OS od macu a nepáčia sa mi absolútne. Mne osobne príde ich rozhranie a pohyb v ňom nepraktické, ale to je, presne ako píšeš, vec vkusu. Osobne považujem win 10 za najpodarenejší windows a používam ho v dual boote spolu s linuxom ^^ U telefónov u mňa zas vedie Android 😀 Asi som dosť stereotypný 😀

Míša
Host

Já jsem se k Applu dostala teda pře iPhone, který jsem “zdědila”, když táta přecházel na novější model.
Neříkám, že iPhone nemá své kouzlo, ale pravděpodobně by i nedělalo takový problém přejít na jinou značku telefonu, tak moc jako přejít s Macu na Windows. Na Mac si nemůžu stěžovat a neměnila bych. Notebook mám už 4 roky a kromě zvětšení kapacity disku pořád šlape jako hodinky bez jakéhokoli zákroku.
Největší výhodou pro mě je asi trackpad, díky kteérmu jsem schopná pracovat mnohem rychleji.

Markii Reed
Host

V současné chvíli s žádnými Apple produkty zkušenosti nemám, nikdy jsem žádný produkt nevlastnil a momentálně po tom ani netoužím. Vystačím si s tím, co mám – Notebook Asus s Windows 10 a mobil od stejného výrobce s Androidem. Osobně nepotřebuji komfort, který Macbooky a Iphony nabízí. Jde mi jen o to, abych mohl v klidu pracovat a bez problému volat. Apple produkty mi přijdou zbytečně drahé…

Rob
Host

Dřív jsem té velké auře Applu moc nevěřil. No, do té doby než jsem si koupil MacBook Air. Nejlepší koupě v životě, co jsem zatím udělal. Teď když se mě někdo zeptá, jaký noťas si koupit, tak ho hned směřuju k Applu.

Peťa
Host
Peťa

Ahoj, já jsem se k Applu dostala asi před rokem a půl, když mě brácha urgoval, abych si ho koupila. V té době jsem už nutně potřebovala nový telefon. Nechala jsem se tehdy přesvědčit, i když kvůli vysokým cenám telefonů se mi do toho původně moc nechtělo. Nakonec mě zlomil 🙂 a děkuji za to. Musím říct, že už bych jej neměnila za Android. A popravdě moje mamka zdědila iPhona od jedné kamarádky, protože dostala nový a nevěděla co s ním. Ten telefon je starý víc jak 5 let a stále šlape jak hodinky. Takže opravdu i když to stojí… Číst vice »

Instagram