Vítej na vysoké

13
Share

Následující odstavce jsou plné ironie, sarkasmu a sprostých slov. Autor neručí za duševní ani jinou tělesnou ujmu. Vše je jen hra se slovy. Čtení jen na vlastní nebezpečí, autor za nic neručí. Dále vhodné pro osoby starší 18 let.

Vysoká škola. Titul. Vysoká škola. Titul. Hm, budu mít titul, budu mít vysokoškolské vzdělání. No, a? Co z toho? Dnes má vejšku každej druhej a dneska už si titul můžeš koupit v sámošce před školou! Kam to tihle lidé dotáhli? Ty méně šikovní se uvrtali na své alma mater studiorum, kde hnijí až doposud. Čím víc humanitněji obor, tím větší pakárna. Nebo se mýlím? Není snad vysoká škola jedno velké utrpení – honitba za božskými ideály?

Hledáte práci. Musíš mít alespoň dva a více roků praxe v oboru. Ale já jsem absolvent vysoké školy. Ale koho to zajímá? Nikoho! Pokud zrovna nestudujete technický, umělecký, lékařský nebo nějaký obdobný obor s praxí, kde se něco dělá minimálně půl semestru, tak se můžete smát z plna plic.

Ano, je tu další nudný článek o škole. Ale u mě na blogu ještě nebyl. Bože, neříkejte mi, proč teda studuji! Sám ani nevím… Něco jsem očekával, ale ono něco nepřišlo. No, ale dokopal jsem se až do třetího ročníku, tak by byla škoda se alespoň nepokusit získat titul, abych ho pak mohl hodit do šuplíku a honit si ego, že jsem se ty tři roky – pokud neselžu, což je taky pravděpodobné – nenudil zbytečně. Nevím, asi nejsem studijní typ – možná by to leccos vysvětlovalo.

Poslední dobou mám pocit, že vysokoškolské vzdělání je jedna velká blbost, pokud si ho zaměstnavatel či zaměstnání nevyžaduje. Nejenže je sto let za opicema, poněvadž tam vyučují staré a konzervativní popelnice, které se sotva naučily s PowerPointem, a i tak je to děs běs. Přednášky a semináře v podstatě o ničem, nic si neodnáším, chodím si tam spíš sednout, dostat „domácí úkol“ a pokecat s pár lidičkama ze stejného oboru. Zjišťuji, že ve školní byrokracii je stejný mrglajs jako ve státní správě. Nic není jednoduché, ale zbytečně složité.

Otázky ke zkoušce jsou tak nejasné a musíme se na ně učit z příšerné odborné literatury, a pak na Vás zkoušející vybafne s jiným významem otázky, než jste se ji naučili vy. Mnohdy mi přijde, že zkouškové je loterie, kde člověk začne věřit i v bohy, aby mu padlo to, co se naučil za těch pár týdnů, možná dnů. Cesta to není jednoduchá a mnohdy se někteří studenti uberou k tahákům, jinak by velkou řádku předmětů vůbec neprošla. To nemluvím o tom, že paměť RAM se Vám po zkoušce vyprázdní.

Otázka zní: „Co nám škola dá?“. Sotva nás připraví na budoucí povolání, kromě výše zmíněných odvětví. V opačném případě musíš být děvka či vychytralý pasák. Prodat se. Získat zkušenost, ale brigáda v Kauflandu či jiném pofiderním podniku ti to nezaručí. Musíš mít charizma, dobře mluvit a vypadat nebo mít dobré známe, prostě někoho, kdo tě doporučí – jinak jsi v loji, kámó! Nezáleží na tom, kolik lidí si s tebou utře prdel, komu nastavíš či podržíš péro. Cesta to nebude jednoduchá, pokud se z tebe zrovna nikdo nemůže posrat nebo nejsi přirozený talent či nejsi výjimečný nebo zrovna nedostaneš milionový nápad.

A to by byl konec. Jednoduše mám v plánu pár článků o mě a vysoké škole, jak probíhá psaní bakalářské práci a někomu tak pomoc. Některé již zmíněné myšlenky dále rozvedu. Dnes jsem to chtěl jenom trošku opepřit a okořenit, příště to bude zaběhlý stereotyp. I když, pokud se Vám tenhle styl psaní bude líbit, nemůžu nezaručit, že se to nebude opakovat.

0 0 vote
Article Rating
Related Posts
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

13 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kája
2 let před

No… A to je přesně ta výhoda dálkového studia. 🙂
Tak pevné nervy na dokončení titulu. 😉

Hannah\'s s pirit
2 let před

Máš v podstatě pravdu. Až teď, když pracuju a studuju dálkově mi došlo, že nejdřív by měl člověk získat praxi, zkušenosti a kontakty a pak je dobré si dodělat i ten titul. On totiž dnes funguje titul v podstatě jako vstupenka na pracovní pohovor – alespoň v odvětví, ve kterém se pohybuji.

Katy
Katy
2 let před

Jsem v devátém semestru a krom nervů mi škola nedala prakticky nic. Z učitelské praxe mám minimum a pořád jen píší přípravy pro fakultní učitele, seminární práce a pořád dokola se učím matematické definice, které v zivotě nepoužiji. Škola mi vzala veškeré iluze o českém školství celkove, nejen v mém oboru. Stydím se za to, jak se každý honí za titule, myslí si, že je vysoká škola něco vic a přitom je to například pro mě pět let k ničemu…

sylva Šantorová
sylva Šantorová
2 let před

Já jsem měla štěstí, že na farmacii jsme měli praxi během studia. Jinak škola mi trochu něco dala, ale většina předmětů byla naprosto zbytečných a pro další povolání nepoužitelných. To se dodnes nezměnilo. A nabídky práce, kde požadují praxi jsou k smíchu. Takže asi opravdu spojit práci a dálkové studium. A titul je opravdu jen takovou vstupenkou. znám 2 doktory farmacie , kteří jsou hloupí jako poleno, pomalu ani ne použitelní do praxe , hlavně , že mají Pharm. dr. před jménem .

Imaginaria.sk
2 let před

Je to celkom vtipné, ja som na výške iba asi tri mesiace, ale nedám na ňu dopustiť. Je pravda, že sa študujem literárnu tvorbu-tvorivé písanie, takže to mám z časti umeleckú školu, lebo na dielňach naozaj aj niečo robíme, no zároveň sa učím kopec teoretických kravín, čo mi do života nič nedajú, no priznávam, že ma aspoň bavia. Navyše medzi umelcami sa človek nikdy nenudí… No asi som si našla svetlú výnimku na tomto svete, lebo čo počúvam ostatných, keby som nebola tu, asi by som výškou bola dosť sklamaná…

trackback

[…] Jak jsem již zmiňoval v mé rekapitulaci za rokem 2017, tak nejúspěšnějším článkem byl můj sarkastický a kritický příspěvek Vítej na vysoké. […]

trackback

[…] Jak píšu články? – MéMísto.cz: Vítej na vysoké […]

trackback

[…] Vítej na vysokéJak jsem začal psát bakalářku (1. část) […]

Instagram

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x