Internetový prohlížeč aneb co byste měli vědět

6
Share

Nejdůležitější aplikací, kterou denně využíváme, je internetový prohlížeč. Chodíme přes něj všude, hledáme v něm obsah a navštěvujeme naše oblíbená on-line místa. Tím však výčet jeho možností vůbec nekončí. Existují i další funkce, které nám tento software nabízí a mnoho lidí jich nevyužívá. Patříte mezi ně i vy?

1) Synchronizace

Pokud využíváte více než jedno zařízení, synchronizace se rozhodně hodí. Nejenže si ušetříte čas, protože si přenesete nejen svou historii, ale i automatické vyplňování formulářů, uložené přihlašovací údaje a v neposlední řadě i záložky, čímž zefektivníte svou práci.

Tuto možnost nabízejí snad všechny velké prohlížeče a mají je i ty zabudované v systému, kde však fungují v rámci platformy. Mějte však na paměti, že musíte mít účet, ve kterém musíte být přihlášeni. Chrom vyžaduje Google účet, který jisto jistě většina z vás využívá v Androidu, kde je buď předinstalovaný nebo si jej můžete dodatečně stáhnout. Podobně to funguje u Safari a MS Edge.

internetový prohlížeč
Zdroj: Google

2) Záložky

Na internetu je spousta zajímavých informací. Na některé narazíte jen čirou náhodou, ale chcete se k nim časem vrátit. Chystáte nějaký referát či děláte průzkum. Lišta záložek složí k tomu, abyste nemuseli hledat odkaz v historii nebo se pokoušet danou stránku vyhledat.

Nezapomínejte však na to, že i v téhle oblasti by měl panovat přehledný systém, který bude dávat smysl Vám. Není tak na škodu vytvořit si složky a přiřazovat si k nim odkazy, obzvláště pracujete-li s velkým množstvím odkazů. Vše se dá časem smazat.

3) Anonymní režim

Nejčastější chybou, kterou vídám ve škole je, že lidé nepoužívají anonymní režim. O co se ve zkratce jedná? O anonymní prohlížení – neukládá se historie prohlížení a informace o stažených souborech, formuláře, hesla a jiná data. Teoreticky by po Vás po zavření okna nemělo nic zůstat, což je žádoucí, pokud se přihlašujete na veřejně dostupném počítači nebo jen nechcete, aby doma věděli, na jaké stránky to po desáté hodině chodíte.

Nejdůležitější je znát klávesovou zkratku, která pro většinu prohlížečů je ctrl/cmd + shift + N.

internetový prohlížeč

4) Hledání v textu

Stává se Vám, že vyhledáváte nějaký pojem či Vás zajímá určitá výseč ze sáhodlouhých odstavců textu. Tenhle problém vyřeší klávesová zkratka ctrl/cmd + F. Po stisknutí této kombinace se objeví vyhledávací řádek, do kterého posléze lze napsat vyhledávaný pojem či text, které se zvýrazní.

5) Užívej zkratky

Zde jsou další užitečné zkratky, které zefektivní práci s prohlížečem:

  • Ctrl / cmd + N – otevře nové okno
  • Ctrl / cmd + T – otevře další kartu v prohlížeči
  • Ctrl / cmd + W – zavře aktuální kartu v prohlížeči
  • Ctrl / cmd + D – přidá aktuální stránku do záložek
  • Ctrl + shift + Q / cmd + Q – zavře prohlížeč
  • Ctrl / cmd + Y – zobrazí historii prohlížeče
  • Ctrl / cmd + J – zobrazí historii stahování

Závěr

Rozhodně jsem neshrnul úplně vše, ale řekl bych, že by mělo jít o základ, který by měl znát každý uživatel internetového prohlížeče. Určitě existuje spousta zajímavých fíglů a funkcí, které mají jednotlivé prohlížeče. Používám třeba režim čtení, který je typický pro Safari nebo MS Edge. Není na škodu poznat svůj prohlížeč.

Testováno: Safari a Chrome

Related Posts

6
Komentujte

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Martin ŠlatTereza OutcrySylva Šantorová Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva Šantorová
Host
Sylva Šantorová

Super článek. Zase jsem si trochu rozšířila,, obzory’. Jen tak dál. 😉

Tereza Outcry
Host

Všechno znám, ale ta synchronizace… Přišla jsem na to nějakou náhodou, že jsem měla v mobilu i PC stejný účet a všimla jsem si, že na mě ve vyhledávání vyskakují stejné věci. Bohužel jsem pak měnila mobil a heslo jsem zapomněla, tak jsem si založila účet nový. 😂 Jsem na tohle líná, ale je fakt, že to život usnadní. 😊

trackback

[…] Internetový prohlížeč aneb co byste měli vědět […]

trackback

[…] To-Do aplikace a proč jí používatInternetový prohlížeč aneb co byste měli vědět […]

Instagram