Shannarovy Elfeíny

Recenze: Shannarovy Elfeíny

 

Název: Shannarovy Elfeíny
Autor: Terry Brooks
Překladatel: Adam Steinz
Nakladatelství: Knihy Omega
Rok vydání: 2017
Počet stran: 588
Díl v sérii: 2.
Žánr: Epická fantasy
Věková skupina: 13+

Anotace

Tisíce let po zničení věku člověka a vědy vládne světu magie, ale hrozí bezprostřední nebezpečí. Horda zlých démonů přináší na zemi smrt. Pouze Wil Ohmsford, poslední z rodu Shannary, má sílu ochránit elfí princeznu Amberle a vydat se na nebezpečnou výpravu za záchranu světa, zatímco vůdce démonů se jej snaží za každou cenu zastavit a znemožnit mu vykonat jeho poslání.

Recenze Shannarovy Elfeíny

Zpracování knihy Shannárův meč mě zklamalo, avšak Shannarovy Elfeíny si napravily reputaci. Nyní má kniha pevnou vazbu. Na přebalu je hlavní hrdina Will, kterého můžete znát ze seriálového zpracování, ale najdeme ho i na samotných deskách. Možná jen pozadí mohlo být zajímavější. Uvnitř najdeme taktéž mapu a záložku, za což jsme nesmírně vděčný a nadšený – za první díl by se mělo nakladatelství stydět. Knihy k sobě prostě neladí…

Zázračný strom Ellcrys pomalu umírá. Jedná se o magickou rostlinu, která zadržuje démony v Hrázi. Ta se kvůli této nepříjemné záležitosti pomalu protrhává a nebezpečné zlo se dostává na svobodu. Na scéně se objevuje Allanon, který svede Willa Ohmsforda a Amberli Elessedil dohromady. Jejich úkolem bude odnést semeno stromu do Úkrytiště a ponořit jej do Krvavého plamenu. Cesta to však nebude jednoduchá, a to nejen pro dvojici zmíněných hrdinů.

Autor jako by se poučil z předchozího dílu. Příběh už není z větší části jen zdlouhavý popis s místy pro dialogy. Nevzdává se však popisů postav, okolí a událostí. Svým způsobem dělí knihu na dvě části: boj s démony a dobrodružství Willa a Amberli. Vše je svým způsobem plynulejší a čtivější. Možná jen přechody mezi postavami mohly být lépe vyřešeny. Místy mi přišlo, že se některá slova často a zbytečně opakovala.

Vyvolení měli za úkol starat se o Ellcrys, podivný a úžasný strom stojící uprostřed zahrad. Strom měl podle chránit celý svět před pravěkým zlem, jež kdysi dávno mále zničilo celé elfí pokolení.

Změn se dočkala i výsledná skupina dobrodruhů. Těch je v Shannárových efeínech o dost méně. Tím pádem hlavní postavy více vyčnívají a čtenář s nimi dokáže navázat vztah. Will, začínající léčitel, nevěřící ve své magické schopnosti, ale zato dokáže vymýšlet plány za pochodu. Protikladem je tu Amberli, která z počátku vzdoruje, ale nakonec se podvolí a pozvolna se otvírá – tak trochu hlas rozumu. Není jí však věnován takový prostor jako Willovi. Samozřejmě tu nesmí chybět druid Allanon, který tohle dobrodružství dá do kupy. Zůstává však v Arborlonu s králem a princem, aby zabránili útoku démonů.

Opět se jedná o dobrodružství s podobným cílem jako v prvním díle, ale trochu jinak. Zlo nejde zničit, ale pouze uvěznit, čehož lze dosáhnout pouze zachráněním stromu. Na jednu stranu je tu ne moc zajímavá bitva s démony, která dle mého zbytečně knihu natahuje a mohlo jí být věnováno podstatně méně prostoru. Pak tu máme Willa s Amberli, kteří klasicky procházejí různými nebezpečími, ale vždy se v pravou chvíli objeví někdo, kdo jim podá pomocnou ruku.

Rozhodně se mi líbilo setkání s tuláky, a tudíž i s Eretriou, která hodně okatě šla po Willovi. Občas mi jí bylo i líto – hlavní hrdina neustále odmítal její pomoc a odstrkoval ji stranou. Nakonec se však k družině připojila. Jen je škoda, že to neproběhlo dříve. Jako postava byla Eretria dobře napsaná, jenom špatně a trochu násilně začleněná do konečné fáze příběhu.

Legenda nelhala. Legenda byla pravdou. Za Hrází skutečně číhalo obrovské zlo a Ellcrys je věznila mimo tento svět. Ona byla poslední ochranou elfího národa.
A nyní Ellcrys umírá.

Pokud jste viděli první řadu The Shannara Chronnicle (Letopisy rodu Shannara), tak Vás jako čtenáře zápletka nepřekvapí. V podstatě základ zůstává, ale příběh se odehrává úplně jinak. Dozvíte se více o Elfeínech a samotných postavách a jejich minulosti. Dále musím uznat, že šlo o rozhodně lepší knížku než Shannarův meč. Jestliže se chcete vydat na další dobrodružství, které už má šťávu, tak Shannarovy Elfeíny by vám neměly uniknout.

V případě, že si knížku chcete přečíst a seriál jste neviděli, možná by nebylo na škodu s ní začít. Závěr je o chlup zajímavější než u předchozího dílu, kde už od prvního momentu bylo jasné, jak to skončí. Zde je tomu podobně, ale není to svým způsobem šťastný konec. Na vše musíte přijít sami.

Na samotný závěr bych dodal, že ke čtení Shannarových Elfeínů není nutné číst či znát předchozí díl. Allanon podstatné informace shrne, ale možná Vás pak odradí od přečtení prvního dílů.

Mé hodnocení: 8/10

 

Za recenzní výtisk bych chtěl poděkovat nakladatelství Knihy Omega.

Pokud vás dobrodružství Willa a Amberli zaujalo, knihu lze zakoupit v mém oblíbeném knihkupectví.

6
Komentujte

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Martin ŠlatImaginaria.skjulčaSylva+Šantorová Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva+Šantorová
Host
Sylva+Šantorová

Knihu si asi nepřečtu, ale zaujala mě recenze jako taková. Pomalu získává profesionální úroveň.

julča
Host
julča

Vyšel dotisk Shannarova meče, s mapkou, pevnou vazbou, takže se k sobě oba díly hezky hodí.

Imaginaria.sk
Host

Knihu nepoznám a nemyslím, že sa k nej dostanem, ale naozaj chválim recenziu. Dnes je ťažké nájsť dobre napísaný článok, aby bavil až do konca. Páči sa mi tvoj štýl.