Vánoce – jak je vidím já

2
Share

Vánoc mají být svátky klidu a pohody. Měly bychom je trávit s těmi nejbližšími a prožívat extázi štěstí. Proč ale tohle období odrazuje spoustu lidí, a tudíž i mě? Důvodů je hned několik. Pohodlně se usaďte a pojďme se na ně, s odstupem času, podívat:

1. Neustále vám je někdo připomíná

Každý normální člověk ví, kolikátého se Štědrý den slaví – tedy 24. prosinece. V rádiu, televizi i na internetu jsou reklamy už měsíce před samotným dnem D. Kamarádi, známí a lidé v okolí začnou používat klišovité fráze „Tak co, už máš nakoupené dárky na Vánoce?“, „Mě už zbývá dárek pouze pro ségru!“ a tomu podobné řeči, na které odpovídám ve smyslu, že tohle vůbec neřeším…

Nejhorší jsou poslední dny před samou událostí. Lidi se hrnou z bodu A do bodu B. Jindy vcelku prázdné prodejny překypují lidmi. Na ulicích pobíhají výběrčí příspěvků na dobročinné akce a natahují ruce se slovy: Však budou Vánoce…“. Propuká davové šílenství a člověk by raději neměl nikam chodit.

2. Podstata Vánoc

Co vlastně prezentují? Kde se vzaly? Proč je slavíme? Ano, Vánoce jsou křesťanským svátkem, tudíž souvisí s náboženstvím. Dejte si ruku na srdce. Můžete o sobě říct či tvrdit, že jste křesťané? Věříte vůbec v Ježíše Krista? Pokud si odpovíte NE a stejně je slavíte, není s vámi náhodou něco v nepořádku? Ano, v naší zemi převažuje křesťanství jako hlavní náboženský proud, a tudíž se jedná o vštěpovanou „tradici“.

Nejsme tak trochu sobci? Myslíme pouze na dárky. Děti chtějí tohle a támhleto. My chceme tohle a támhleto. Přál bych si klid, ale ten mi pod stromeček nikdo nezabalí. Nedá se totiž koupit.

3. Víra jako trauma

Už jako malé nás rodiče tahali za nos. Dárky nosí Ježíšek!, to snad ví každý. Postupem času však přišlo vystřízlivění. Otázka zní: má pomyslný Ježíšek v této době vůbec smysl. Dnešní děti nejsou natolik hloupé, obzvlášť když to reklamy rozhlašují do všech stran: „Dodáme dárky do štědrého dne.“ atp.

Má pak smysl traumatizovat někoho fikční postavou, která ve skutečnosti neexistuje, a to jen proto, abychom udrželi pomyslný mýtus? Myslím si, že ne. Nezáleží na tom, kolik filmů vypráví o víře v Santa Clause, tedy americkou obdobu Ježíška.

4. Potřeba předvést se

Sociální sítě mění naše životy. Teď už okázalou výzdobu nevidíte pouze v oknech sousedů, na rušných ulicích či v obchodních centrech. Instagram, Facebook, Twitter a další jsou bombardovány tradičním každoročním kýčem. Hvězdičky, svíčky, světélka, adventní kalendáře, stromky a cukroví. Ti nejodvážnější už ukazují zabalené dárky týden předem.

To největší terno však přichází po rozbalování dárků. Nevím, jaksi nechápu tu potřebu, ukazovat lidem, co jsem dostal. Občas mám pocit, jako by se lidé chtěli předhánět a poměřovat – ale možná je to jen můj subjektivní pocit.

5. Dárky

Všichni snad něco očekávají. Prodejci vysoké tržby. Děti i dospělí dárky pod stromečkem. Je však nutné, aby radost z darované věci byla podmíněna určitým dnem? Nevytrácí se něco, čemu se říká překvapení?

Není však blaženější pocit, pokud nás někdo obdaruje v moment, kdy to nejméně čekáme? Dárky můžeme rozdávat snad v průběhu roku, nebo snad ne?

A jak vnímáte Vánoce vy?

0 0 vote
Article Rating
Related Posts
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sylva+Šantorová
Sylva+Šantorová
2 let před

Plně Souhlasím. Štve mě, co se z původního křesťanského svátku stalo. Lidé, kteří věřili, že slaví den narození Krista byli opravdu šťastní a Vánoce pro ně hodně znamenaly. To co se dnes kolem Vánoc děje , je až nechutné. A snaha být na sebe tento den hodní? Co je to platné , když si hned po svátcích opět vjedeme do vlasů a vše se vrátí do starých kolejí.

trackback

[…] Vánoce mýma očima […]

Instagram

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x