Dojmy: Ready One Player: Hra začíná

2
Share

Na filmovém snímku Ready One Player: Hra začíná, který režíroval známý režisér Steven Spielberg, a to na námět stejnojmenné knižní předlohy od Ernesta Clinea. Hlavní motivem filmu je virtuální realita. Ve hře Oasis se nachází tři úkoly, jež hráči, který je splní jako první, předá výhradní právo na hru a bohatství s ní spojené.

Hlavním hrdinou je Wade Watts/Perzival, který diváka provází po celou dobu filmu. Představuje samotný svět a mrtvého tvůrce Oasis, na kterého se specializuje. Žije s tetou a jejím despotickým přítelem. Jako všichni lidé z budoucnosti, i on podlehl virtuální hře, kam utíká před realitou a snaží se vyhrát hlavní cenu.

Ready One Player - avatars

Na tento úkol však nebude sám. Za vytouženým cílem mu budou pomáhat herní přátelé. Mezi ně patří Aech, ale Perzival spojí své síly i s tajemnou Art3mis, do které se posléze zamilovává. V roli padoucha tu nalezneme společnost IOI, která chce vyhrát jen kvůli tomu, aby Oasis mohla zpoplatnit a zavalit reklamami, a proto si platí profesionální hráče.

Zápletka je naprosto jednoduchá. Boj dobra se zlem. Spousta situací je předvídatelná a naprosto klišovitá. Nikoho nejspíš nepřekvapí, kdo vyhraje hlavní cenu a že chybí pořádný zvrat. Ale film není zdaleka o příběhu, jako spíš o tom, co se v něm skrývá a čím je protkán.

Najdeme tu odkazy na různé hry, třeba v dnešní době populární Minecraft, ale i hru, v níž se poprvé objevil easter egg. Padne jméno Steva Jobse. Také se podíváme do filmu Osvícení, které je natočeno dle knižní předlohy Stephena Kinga. Godzila v prvním úkolu. Auto z Návratu do budoucnosti. A takových odkazů je tam neskutečné množství a nelze si je na jedno shlédnutí zapamatovat. Okrajově pak naráží na problematiku on-line identity, poukázáno na problém anonymity a že někdy není vhodné odhalovat svou pravou identitu.

Samotné filmové zpracování má dvě podoby. Budoucnost, ve které se příběh odehrává a která má hranou podobu. Druhou část pak tvoří Oasis s avatary postav, kompletně vytvořena počítačovou grafikou. Zpočátku to na mě působila jako příliš rušivý kontrast, na který si posléze divák zvykne a začne si vychutnávat efekty, které vás připoutají na místo.

Komu bych tedy Ready One Player doporučil? Všem, kteří mají nějaký vztah k herní a filmové popkultuře. Nejsou nároční na příběh a spíše si chtějí vychutnat zajímavý, akční a zábavný filmový zážitek, poněvadž dobrodružství Wadeho Wattse nenabízí žádnou filozofickou myšlenku k zamyšlení a vše je jasně vysvětleno od samotného začátku. Vhodné i pro mladší diváky.

Related Posts

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Martin ŠlatSylva ˇŠantorová Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva ˇŠantorová
Host
Sylva ˇŠantorová

Pro hráče her je tenhle film jasná volba 🙂

Instagram