Jak sociální sítě změnily naše životy?

6
Share

Pokud jste se narodili na úplném konci dvacátého století jako já (nebo dříve), nejspíše vám také proběhla podobná myšlenka hlavou:Jak sociální sítě změnily naše životy? Pamatujete si vůbec tu éru, v níž tehdejší mobily byly pouze na volání a psaní SMS, a nebyla to zrovna levná záležitost? Mobilní internet byl teprve v plenkách, ne-li v úplných začátcích.

Cílem sociálních sítí je sdružovat lidi, jak je z názvu patrné. Díky nim můžeme komunikovat s kýmkoliv na vzdálenosti několika metrů, ale i desítek tisíc kilometrů, což je podstatná výhoda. Na druhou stranu máme větší sklony na nich trávit volný čas. Tento problém se převážně týká mé generace a těch, které následují. Nejenže prokrastinujeme, ale připravujeme se o zážitky se svými blízkými nebo přáteli, které si vynahrazujeme právě „tady“ a celkově začínáme přemýšlet jinak.

Stává se z toho životní styl. Řešíme, co budeme sdílet, zdali nějaký zážitek prostřednictvím fotek, napíšeme emotivní status, pochlubíme se, kde právě jsem a tak dál. Žijeme životy ve filtrech, protože realita není „IN“. Děláme ze sebe něco, čím ve skutečnosti ani nejsme. Proč? Protože se chceme druhým líbit a vypadat v jejich očích zajímavě. Život nesmí působit nudně.

Jak sociální sítě změnily naše životy

Dnes když jdete s někým ven na delší dobu, pravděpodobně jednomu z vás cinkne zpráva na Messengeru. Posléze se vás začne zmocňovat chorobný pocit a nutkání, které nás nutí sáhnout do kapsy pro naše zařízení. K smartphonu obracíme svou pozornost i v kavárně, škole, práci, autobuse a prostě kdekoliv, pokud je čas. Nesmí nám něco neuniklo, potřebujeme vědět, jak žijí ostatní, co se aktuálně děje.

Co by se ale stalo, kdybychom se odpojili od internetu, vypli Wi-Fi a mobilní data? Přestali postovat příspěvky na FB zeď, byli více jak den neaktivní na Messengeru? Nepřidali žádnou fotku na Instagram? Nejspíš nic. Možná byste zjistili, kolik z těch přátel na internetu o vás má zájem.

Můžeme chlácholit sami sebe, že se prostě jinak nedohodneme. Kam se ale poděly časy, v niž jsme chodili nárazově na návštěvu k přátelům a ptali se jejich příbuzných: „Je Tomáš doma? A může jít ven?“. Kam se vytratil ten pocit, když jste si něco domluvili den předem ve škole. To jsou okamžiky, které nejsou již běžné. Dnes lidi napíšou „Čau, nechceš jít ven.“ A vytrácí se z toho jakási osobitost, nějaké to kouzlo, které se zmizelo ve vzduchoprázdnu.

Jak sociální sítě změnily naše životy

Dnešní děti řeší sociální sítě. Stávají se na nich závislí. Touží po jakémsi úspěchu, aby se sociálně začlenily do kolektivu. Řeší se fotky na Instagramu, posílají si selfíčka s roztomilými králičími ušima či jiným výmyslem, na který narazíte na SnapChatu či Messengeru. Živě přenášíte své zážitky z posilovny, v horším případě podniknou zábavu v autě, přičemž se dvě slepice vybourají hláškou „Za pět minut u Tescka.

Dobrovolně se vzdáváme svého soukromí.Předáváme své zážitky lidem, kteří by nemuseli, ani neměli být vpouštěni do našich vzpomínek. Přeci jen si je vytváříme pro sebe, ne pro ostatní.

A jak vnímáte vy sociální sítě ve vašich životech? Berete je jako součást svého života a už ani nepřemýšlíte nad tím, co vlastně sdílíte, poněvadž jde o součást běžného života.

0 0 hlasuj
Article Rating
Related Posts
Odebírat
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš M.

Na časy, kdy člověk nepotřeboval telefon, rád vzpomínám, sice to podle dnešního chápání sociálního života bylo těžší, ale člověk si to v té době neuvědomoval. Největší výhodou je opravdu to, že je člověk ve spojení s někým, se kterým by to bez smartphonu šlo jen velmi těžko. To ostatní je už jen přidaná hodnota, kterou lidé a hlavně společnosti rádi zneužívají. A co si budeme povídat, stát se na tom závislý, není tak těžké.
Super článek.

Sylva Š.

Já osobně jsem se díky sociálním sítím seznámila s lidmi, které bych jinak určitě nepotkala. Jinak vyloženě do spárů závislosti jsem se naštěstí nedostala , ale asi to bude mým pracovním vytížením. Co ale pravidelně sleduji a často prohlížím , jsou fotky na instagramu.

[…] Jak sociální sítě změnily naše životy? […]

[…] Jak sociální sítě změnily naše životySoukromí na internetu […]

Instagram

6
0
Budu rád, když zanecháte komentář.x
()
x