O tom, jak sociální sítě změnily naše životy, už jsem psal v předminulém článku. Tentokrát bych se chtěl zaměřit na trochu citlivější oblast: Soukromí na internetu. A proč je důležité se nad tímto tématem zamyslet, to pochopíte z následujících řádků.

Soukromí obecně

Co si pod „soukromí“ představit a jak jej vnímat? Dle mého je soukromí něco, co je výhradně naším osobním vlastnictvím. Ať už má fyzickou, nebo duševní podstatu. Můžeme jej chápat jako ohraničený prostor, ve kterém žijeme, naše osobní údaje, dále místa, kde se vyskytujeme my nebo naši přátele, ale i osobní korespondenci.

Záleží pouze na nás s kým svá soukromí sdílíme a jaké informace o sobě okolnímu světu předáváme. V osobním životě je to jednoduché, ale v tom online to může být trošku problém. Proč? Mnohdy některé věci bereme jako samozřejmost, a tudíž o nich tolik nepřemýšlíme.soukromí na internetu

Soukromí na internetu

Ať chceme nebo nechceme, své osobní data většinou někde na internetu uvádíme. Může jít o osobní profil na sociálních sítí, na níž zpravidla udáváme jméno, příjmení, datum narození a další dílčí informace o vzdělání, práci a zájmech. Ale nejsou to pouze sociální sítě, ale třeba i e-shopy a pracovní portály, které zpracovávají osobní data.

Nad výše zmíněnými informacemi se určitě průměrně inteligentní člověk zamyslí. Avšak čím více se ponořujeme do hlubin internetu a vytváříme si své online životy, tím méně přemýšlíme o tom, co do tohoto světa o sobě a svém vypouštíme, pokud nejde zrovna o nějaký důchaplný názor.

Opatrnosti není nazbyt

Ne všichni lidé, které máte ve svých „přátelích“ jimi opravdu jsou. Proto je dobré projít nastavení a upravit si stupeň soukromí: veřejné, přátele přátel, pouze přátelé nebo jenom já. Zamýšlet se nad sdíleným obsahem. Opravdu chcete, aby kolegové z práce věděl, proč jste ten den zrovna nepřišli do práce? Je opravdu nezbytné sdílet obsah tipu: Dnes nezůstanu jen u jedné skleničky vína. Zrovna relaxuji ve vaně atd. Nebylo by lepší sdílet podobný obsah s někým soukromě .Soukromí na internetu

Občas se kouknu na InstaStories. 24 hodinový interval trochu svádí k tomu být odvážnější, ale i tenhle typ sdílení zážitků se dá uložit pomocí screenshotu nebo nahráním obrazovky. Mohlo by se stát, že si někdo vaše 30 sekundové video z koupelny zaznamená – čistě pro osobní účely. Tyhle věci mě nutí k zamyšlení, proč lidi tohle sdílí a jestli o tom, co zveřejňují, vůbec přemýšlí.

Závěrem

Mnohdy si neuvědomujeme, jaká nebezpečí internet skrývá. Nejsme na něm opatrní, jako bychom jinak bylive skutečném světě. Moc nepřemýšlíme nad tím, kde jsou či nejsou hranice našeho soukromí, že by pro nás mělo být důležité, nastavit si pomyslné mantinely.

Chápu, že člověk je tvor společenský. Sociální sítě se zdají být bezpečným místem, kde jste obklopeni lidmi, které „známe“ – více jak padesát lidí dobře znát nemůžete. Otázka zní, nespoléháme často na samotné internetové giganty, jako je Facebook, Google a jim podobní. Dokáží ochránit naše soukromí? Není spíš na místě, zamyslet se nad tím, jak námi sdílené osobních a citlivé informace mohou mít dopad na budoucnost.

Kdo potom nese zodpovědnost, když jsou naše soukromá data zneužita? My nebo pomyslní zprostředkovatelé sociální zábavy?

0 0 hlasuj
Article Rating