Recenze: Bubny podzimu (Diana Gabaldon)

2
Share

V nakladatelství Knihy Omega se rozhodli, že si s knižní sérií Cizinka pospíší. Bubny podzimu, oproti svým předchůdkyním, logicky postrádají seriálovou obálku, ale i přesto zapadnou do sbírky v knihovničce. Grafické zpracování obálky se nese v podobném duchu a musím říct, že se povedlo.

Příběh Bubnů podzimu začínají tam, kde Mořeplavec skončil. Claire a Jamie jsou vrženi do nového světa, a to bez jakýchkoliv finančních prostředků. Jejich další kroky proto vedou do města River Run. Žije tam Jamieho tetička Jacasta, která je slepá, bez manžela a sama spravuje plantáž za pomocí černošského správce. Svého synovce a jeho choť proto srdečně přivítá. Má však s nimi jisté plány, s nimiž se dvojice hrdinů neztotožňuje.

Na druhé straně časové linie je Brianna s Rogerem. Jejich vztah se pomalu buduje a zdá se mít nejisté základy. Bree uvažuje nad tím, co se stalo v minulosti s její matkou. Našla muže svého srdce? Roger tyto informace zjišťuje s předstihem, ale zatají je, poněvadž nechce svou lásku ztratit. Vnitřně tuší, že by se dcera vydala zachránit matku, jejíž osud je napsán a pravděpodobně se nedá změnit.

„Dnes to je přesně dvacet čtyři let, co jsme se vzali, Anglánko.“ pronesl mírně „Snad toho nikdy nebudeš litovat.“

V knize se mísí vyprávění z první osoby, tedy Claire, a třetí osoba, kterou autorka používá pro ostatní postavy, Jamie, Bree a Roger. Střídá se tu barvité až živé popisy, které jsou pro Dianu Gabaldon typické, a tudíž v knize převažují delší souvětí. Nechybí humorné, vážné, ale i milostné dialogy.

Co se příběhu týče, není tak svižný jako u předchozího dílu. Celá příběhová linie je spíše jedno rodinné drama, které získá na spádu až v druhé polovině knihy. S hlavními hrdiny na 1168 straná prožijeme necelé tři roky života (červen 1767 – srpen 1770). Nejednou jsem si říkal, že tahle kapitola je úplně zbytečná pro samotný děj. Vše pak graduje závěrečným nedorozuměním, které nikoho nenechá chladným.

Žila jsem dost dlouho na to, abych věděla, že strach obvykle není smrtelný – alespoň sám o sobě. Když se k němu připlete ještě zbloudilý medvěd nebo divocch, to už je věc jiná.

Hlavní dvojice už tolik nepřekvapí. Nejeden fanoušek už ví, jak bude v dané situaci jednat či reagovat. O něco více prostoru pak dostává Brianna s Rogerem. Tak trochu jsem doufal, že do příběhu přinesou svěží vánek, ale přišla spíše ledová sprcha. Nastal pro mě nepochopitelná situace, kterou té holce neodpustím, ale budiž…

Bubny podzimu

V poslední řadě už mě překvapil pouze drobný fakt, že si hlavní hrdinové jsou vědomi své nesmrtelnosti. Hláška typu „Stejně mám zemřít až…“ nejednoho čtenáře zarazí. Chce tím autorka říct, že minulost už je definitivně napsána a další nebezpečí, které hrdinové prožívají, jsou pouze pro efekt?

Bubny podzimu bych doporučil opravdu fanouškům série, kteří chtějí s Claire a Jamiem prožít další dobrodružství a nesnáze. Mají rádi autorčin sklon k dlouhému rozepisování a líčení detailů, což nemusí každému sednout. Opatrně by se pak ke knize měli stavit ti, kteří s některým z předchozích dílů měli problém, protože čtvrté pokračování Cizinky není zrovna svižné čtení a obsahově bych jej připodobnil k Vážce v jantaru.

Za recenzní výtisk bych chtěl poděkovat nakladatelství Knihy Omega.

Chcete-li se vydat s Claire a Jamiem do nového světa, Bubny podzimu lze zakoupit v mém oblíbeném knihkupectví.

Related Posts

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Martin ŠlatSylva Šantorová Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva Šantorová
Host
Sylva Šantorová

Super. Už se těším , až se do knížky začtu. Snad tam není moc hluchých míst.

Instagram