Cesta za úsměvem – rok s rovnátky (část 4.)

3
Share

Už tomu je to přes rok od nasazení fixních rovnátek. Zoubky už jsou hezky v jedné lajně, což jsem vůbec nečekal. Teď už se jen zbavit mezer po vytržených zubech a můžeme ty věcičky z mých zubů sundat nadobro. No, ještě to nějakou dobu potrvá, protože teď už vše plyne hlemýždím tempem.

V tomto článku bych se chtěl podělit o mou dlouhodobou zkušenost s rovnátky (krátkodobou naleznete v předchozí části).  Rád si vyslechnu i vaše dojmy. Na internetu toho je opravdu hodně, ale myslím si, že trochu jiný úhel pohledu se může hodit kdykoliv. Přeci jen jsem trochu zvláštní.

Bolest

Nejznámější  fakt, který je spjat s ortodontickou léčbou a nepřekvapí nikoho, je bolest. Asi si myslíte, že jsem po každém utahování běžel pro krabičku analgetik, abych ji utlumil. Vůbec! Všechno bylo zpočátku pouze o jídle. Ano, nemohl jsem se zakousnout do chleba, aniž by si nezpůsobil ukrutnou bolest. Nezkousnul omylem zuby, aby mi ten palčivý pocit neprojel nervovou soustavou až do mozku.

Bolest

První utahování a tuhou stravu jsem zkousl až po týdnu. Druhé, třetí, čtvrté, páté a už mi ten den nedělalo problém se do něčeho bez starostí zakousnout. Rovnátka sice vyvíjela tlak na zuby, ale už to bylo jen nepříjemný pocit, který se dá snést a na který jsem zvyklý.

Jídlo a čištění

Že byste s rovnátky neměli jíst určitý druh jídla je nesmysl. Můžete sníst cokoliv, jen je dobré to nakrájet či nastrouhat. Zpočátku jsem se nedokázal zakousnout do jablka, tak jsem si ho krájel – teď je to hračka. Určitě to chce vyhýbat se nejen tvrdým jablkům, ale všemu, co je kulaté. Mohlo by se stát, že si přeci jen strhnete zámečky.

Čištění rovnátek, ale i zubů, je důležité. Časem zjistíte, které potraviny se dostávají za zámečky a mezi dráty. Z těchto míst je budete muset obtížně dolovat. Na druhou stranu zjistíte, že není úplně nezbytné si zuby čistit po každém jídle. Stačí si pořádně vypláchnout pusu vodou. V některých případech to prostě nejde a není zrovna příjemné, když máte kus čehosi zaseklého, však vy víte kde.

jídlo

Nepříjemnosti

Nemůžu říct, že by šlo o procházku růžovou zahradou. Že všechna ta bolest nakonec zmizela a teď se směju od ucha k uchu. Určitě ne. Spíš jsem začal mít citlivé zuby – což jsem před nimi nemíval. Při čistění mívám extra přecitlivělé přední zuby, poslední dobou mě pobolívají i po jídle či sladkém pití.

Nejhorší na tom všem je, když jíte a zámečkem se solidně škrábnete uvnitř úst. Není to zrovna příjemné a musí se použít vosk, aby se ranka nedráždila a měla možnost se v klidu zahojit. Také se může stát, že se vám koutek úst zachytí o zámeček nebo se přichytíte k nějaké látce. Rozhodně to není legrace…

Related Posts

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Martin ŠlatPlatanSylva Šantorová Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Platan
Host

Tak to znie ultra nepríjemne, Dúfam, že sa do tejto fázy nedostanem, už mám vek na to aby som prežil bez rovnátok 😀 Tebe prajem ešte veľa trpezlivosti.

Sylva Šantorová
Host
Sylva Šantorová

Tak takhle pěkně sepsanou zkušenost s rovnátky bych vytiskla a rozdávala u zubaře.

Instagram