Severská mytologie – Neil Gaiman

Recenze: Severská mytologie (Neil Gaiman)

 

Obálku knihy Severská mytologie zdobí mjolnir – jinak řečeno Thorovo kladivo. To se rýsuje na černém podkladu s hvězdami, tudíž zaujme na první pohled. Taktéž z přebalu vystupují záhyby této zbraně, a tak může čtenář použít nejen svůj zrak, ale i hmat. Pod přebalem se skrývá pevná černá vazba. Jen na hřbetu je název a jméno autora, vyveden v zlatavě lesklé barvě.

Jak je již z názvu patrné, toto nebude celistvý příběh. Každá mytologie je tvořena nespočty příběhů. Neil Gaiman nám dle svého uvážení přináší ty nejzákladnější: O původu božstva, O Yggdrasilu a devíti světech, Ragnaroku a celkově příbězích a osudech některých bohů. Nejvíce se kniha zaobýrá Odinem, Thorem a Lokim.

Celkově se v knize nachází šestnáct samostatných příběhů. Některé jsou záživnější než jiné. Nesnaží se moralizovat, ba naopak ukazují severské božstvo v jeho chamtivosti, podlosti a krutosti. Thor není ten hodný hrdina z marvelovských filmů. Loki je Loki, proradný a prohnaný, i když se mu to často nevyplácí. A zkrátka bohové jsou takoví dlouhověcí smrtelníci.

Odin, nejvyšší ze všech bohů, pronesl: „Je to vskutku geniální nápad. Výborně, Heimdalle! Potřebujeme to kladivo zpátky a tohle je nejlepší řešení. Bohyně, připravte Thora na svatební noc.”

Neil Gaiman: Norse Mythologie, str. 136

Neil Gaiman píše v třetí osobě. V podstatě se jedná o líčení již sepsané příběhy, které sám jako malý kluk četl. V popisných pasážích převládají kratší souvětí, které převládají nad přímou řečí. Text se dobře čte, ale nepociťuji v něma autorovu osobnost či jakýsi náznak stylu, který nejspíš objevím až v Gaimanových původních pracích.

Nejvíce ze všech příběhů mě zaujaly právě ty Lokiho, které v podstatě byly o nápravě chyb. Na jeho prohnanosti a zlomyslnosti je cosi, co mě při čtení přimělo pousmát se. O jeho dětech, které mě opravdu fascinovaly svou zvláštností. Poté takové, které byly „zábavné“ od samotného počátku, což byla ztráta kladiva a tužba bohů po zvláštní medovině.

Nikdo, ať už předtím nebo dnes, nechtěl ochutnat medovinu, která vyšla z Odinova zadku. Ale pokud uslyšíte příšernou poezii, plnou hloupých úsměšků a s příšerným rytmem, alespoň budete vědět, kterou medovinu ochutnali.

Neil Gaiman: Norse Mythologie, str 151

Komu bych Severskou mytologii doporučil? Asi všem, kteří se chtějí něco dozvědět o severském božstvu a tohle téma je láka. Určitě se jedná o zajímavý vstup a kniha splnila všechna má očekávání. Sice mi pár příběhů přišlo zbytečných, ale záleží na individuálním vkusu.

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sylva Šantorová Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva Šantorová
Host
Sylva Šantorová

Mytologie sice není můj šálek kávy , nicméně v tomto případě to vypadá na zajímavé čtení.