Obálku knihy Severská mytologie zdobí mjolnir – jinak řečeno Thorovo kladivo. To se rýsuje na černém podkladu s hvězdami, tudíž zaujme na první pohled. Taktéž z přebalu vystupují záhyby této zbraně, a tak může čtenář použít nejen svůj zrak, ale i hmat. Pod přebalem se skrývá pevná černá vazba. Jen na hřbetu je název a jméno autora, vyveden v zlatavě lesklé barvě.

Jak je již z názvu patrné, toto nebude celistvý příběh. Každá mytologie je tvořena nespočty příběhů. Neil Gaiman nám dle svého uvážení přináší ty nejzákladnější: O původu božstva, O Yggdrasilu a devíti světech, Ragnaroku a celkově příbězích a osudech některých bohů. Nejvíce se kniha zaobýrá Odinem, Thorem a Lokim.

Celkově se v knize nachází šestnáct samostatných příběhů. Některé jsou záživnější než jiné. Nesnaží se moralizovat, ba naopak ukazují severské božstvo v jeho chamtivosti, podlosti a krutosti. Thor není ten hodný hrdina z marvelovských filmů. Loki je Loki, proradný a prohnaný, i když se mu to často nevyplácí. A zkrátka bohové jsou takoví dlouhověcí smrtelníci.

Odin, nejvyšší ze všech bohů, pronesl: „Je to vskutku geniální nápad. Výborně, Heimdalle! Potřebujeme to kladivo zpátky a tohle je nejlepší řešení. Bohyně, připravte Thora na svatební noc.”

Neil Gaiman: Norse Mythologie, str. 136

Neil Gaiman píše v třetí osobě. V podstatě se jedná o líčení již sepsaných příběhů, které sám jako malý kluk četl. V popisných pasážích převládají kratší souvětí, které převládají nad přímou řečí. Text se dobře čte, ale nepociťuji v něm autorovu osobnost či jakýsi náznak stylu, který nejspíš objevím až v Gaimanových původních pracích.

Nejvíce ze všech příběhů mě zaujaly právě ty Lokiho, které v podstatě byly o nápravě chyb. Na jeho prohnanosti a zlomyslnosti je cosi, co mě při čtení přimělo pousmát se. O jeho dětech, které mě opravdu fascinovaly svou zvláštností. Poté takové, které byly „zábavné“ od samotného počátku, což byla ztráta kladiva a tužba bohů po zvláštní medovině.

Nikdo, ať už předtím nebo dnes, nechtěl ochutnat medovinu, která vyšla z Odinova zadku. Ale pokud uslyšíte příšernou poezii, plnou hloupých úsměšků a s příšerným rytmem, alespoň budete vědět, kterou medovinu ochutnali.

Neil Gaiman: Norse Mythologie, str 151

Komu bych Severskou mytologii doporučil? Asi všem, kteří se chtějí něco dozvědět o severském božstvu a tohle téma je láka. Určitě se jedná o zajímavý vstup a kniha splnila všechna má očekávání. Sice mi pár příběhů přišlo zbytečných, ale záleží na individuálním vkusu.

0 0 hlasuj
Article Rating