Právo nálezce na můj vkus má přehnaný přebal. Krev, kniha a sekera sice lehce podporují jakýsi knižní děj, ale na první pohled může navodit mylný dojem, že zde bude stříkat krev. Oproti prvnímu dílu (Pan Mercedes), přebal působí opravdu nekvalitně. Pod přebalem pak nalezneme modré desky s totožným fontem, který vyobrazuje jméno autora knihy.

Mysli, nabádal se Pete Saubers. Mysli, proboha. Tohle je nejduležitější věc, jaká se ti kdy stala, možná nejdůležitější věc, která se ti do konce života, takže mysli usilovně a správně.

Právo nálezce, str. 50

Jde o pokračováním detektivní trilogie s vysloužilým detektivem Billem Hodgesem. Příběh tentokrát sleduje události, které se týkají záhadného zavražděného spisovatele. Jeho vrah ukradne nepublikovaný rukopis a ukrývá jej, aby se časem mohl pro svůj lup vrátit, ale je zatčen. 

O několik desítek let později nachází zakopaný kufr. Třináctiletý Peter Sauber, který kromě zápisků nachází i peníze. Ty využije, protože jeho rodina trpí následky ekonomické krize a události u městského centra. Peníze však časem dojdou a chlapec bude přemýšlet nad životním rozhodnutím, zda prodá rukopisy mrtvého spisovatele a spustí tak koloběh událostí. 

Pro Stephena Kinga je klasická třetí osoba. Popisné pasáže, v kterých se zaměřuje převážně na okolí, ale i samotné postavy, které vykresluje bravurně. Dalo by se říci až neskutečně realisticky. King je mistr detailů. Nechybí ani nějaká ta krvavá scéna, vulgarismy a pro jeho tvorbu typické rysy.

On je homouš, napadlo Morrise udiveně. On je zatracený homouš. Jak to, že jsem to nevěděl? Jak to, že jsem si toho vůbec nevšiml? Má to přímo napsané na čele.

Právo nálezce, str. 57

Oproti předchozímu dílu bych Právo nálezce přirovnal k románu. Na nějaké rozsáhlé vyšetřování zde není prostor. Bill Hodges se k případu dostává až v druhé polovině knihy. Není mu věnováno tolik místa jako Peterovi a zločinci Morrisi Ballamy. Jejich příběhové linie se v knize střídají a na úplném závěru protínají.

Příběh je rozhodně čtivý. Má jistý spád. Nelze mu však upřít jistá předvídatelnost. V podstatě jde o stejný koncept jako u Pana Mercedesa – hra na kočku a myš. Postav není moc, takže čtenář není zahlcen zbytečnými jmény. Každá vedlejší postava má svůj účel a dokresluje živost prostředí.

Kniha se bude především líbit fanouškům samotného spisovatele. Kdo by chtěl po knize sáhnout jako po detektivce, mohl by být zklamán. Nejedná se o typickou detektivku. Záporáka známe již od samotného začátku a v podstatě po něm není vyhlášeno žádné pátrání. Nekoná se žádný lov masového vraha či dopadení záhadného pachatele.

0 0 hlasuj
Article Rating