Péče o chrup aneb co možná nevíte

4

Patříte mezi lidi, kteří si vystačí pouze se zubním kartáčekem a pastou, dvakrát denně? Určitě ale nežijete v mylné představě, že toto je maximum, které pro své zoubky můžete vykonat. O chrup se staráme hlavně proto, abychom se nebáli každé preventivní prohlídky u zubaře. Co je nutné vědět, aby se vaše tesáky nesetkaly s paní zubní vrtačkou?

1. Zubní kartáček a pasta

Opakování je matkou moudrosti. Úplným základem, který bychom měli znát od dětství, je čištění zubním kartáčkem a pastou. Ráno a večer. Večer však důkladněji než ráno. Delší číštění však automaticky neznamená důkladnější ani správné. Kartáček měnit po čtvrt roce!

2. Ústní voda a mezizubní niť

S reklamou na ústní vodu se setkáme poměrně často (hned po té na zubní pasty). Minimálně se vám musí vybaví značka Listerin. “No, kdo by nechtěl mít svěží dech a odstranit 100 % bakterií z míst, kam se zubní kartáček nedostane.”. Otázka zní, potřebujeme vůbec tuhle zvláštní vodičku. Nejspíš ne, pokud si nepořídíte nějakou speciální, která není určená pro denní úžívání a slouží převážně k prevenci nějakého onemocnění dásní.

Mezizubní niť je taky téma samo o sobě. Pokud používáte mezizubní kartáčky, není natolik důležitá. Na druhou stranu je v praktickém balení, které si s sebou můžete vzít kamkoliv a jestliže vám kus flákoty zůstane mezi tesáky, může se hodit, když zrovna po ruce není párátko.

3. Další kartáčky – mezizubní, single…

Průměrně inteligentní člověk nemůže žít v přesvědčení o existenci jednoho druhu kartáčku. Každý však někdy musí začít objevovat nový svět. Tím jsou mezizubní kartáčky (mají různé velikosti a barvy), které jsou nedílnou součástí večerního rituálu. Důležité je pak znát svou velikost/velikosti. S tím vám pomůže u zubaře, na dentální higieně anebo si můžete koupit balíček se všemi velikostmi.

Singl kartáček není úplně nezbytný, pokud si dokážete zuby perfektně a bez potíží vyčistit tím klasickým. Tato pomůcka především slouží k dočišťování míst, ke kterým se mnohdy panem kartáčkem nedostane. Zadní plošky zůbů, popřípadě do těžce dostupných míst, pokud máte nesouměrný chrup. Také se používá jen v noci a můžete ho použít kdekoliv, protože není potřebná pasta.

4. Gely

Další prevencí jsou speciální gely, které se používají jedenkrát týdně. Většinou mají za účel posílit zubní sklovinu a dodat jí potřebné látky a minerály. Mohou však sloužit i v případě, kdy si necháváte bělit zuby, popřípadě se Vám demineralizuje sklovina.

5. Další pomůcky

Jestli jste si mysleli, že tím výčet pomůcek končí, tak už jsme u posledních věcí. Pro mě asi nepříliš potřebná škrabka na jazyk. Ta by se neměla používat příliš často, a pokud máte silný dávivý reflex, asi si s ní moc legrace neužijete. Pro opravdové experty a šílence do ústní hygieny tu je ještě ústní sprcha, kterou taktéž odstraňujeme jídlo a zubní povlak v mezerách mezi zuby a dásněmi.

Related Posts

4
Komentujte

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Martin ŠlatTereza OutcrySylva Šantorová Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva Šantorová
Host
Sylva Šantorová

Takové perfektní vybavení bych očekávala nejspíš u dentisty a členů jeho rodiny.🙂

Tereza Outcry
Host

Většinu těchto věcí znám, jelikož jsem, stejně jako ty, měla rovnátka. Zuby si čistím několikrát denně. Používám i zubní nit. U zubaře zatím všechno OK, ale i tak se děsím dne, kdy mi řekne, že budeme vrtat. 😀

Instafeed @memistoblog