Patříte mezi lidi, kteří si vystačí pouze se zubním kartáčekem a pastou, dvakrát denně? Určitě ale nežijete v mylné představě, že toto je maximum, které pro své zoubky můžete vykonat. O chrup se staráme hlavně proto, abychom se nebáli každé preventivní prohlídky u zubaře. Co je nutné vědět, aby se vaše tesáky nesetkaly s paní zubní vrtačkou?

1. Zubní kartáček a pasta

Opakování je matkou moudrosti. Úplným základem, který bychom měli znát od dětství, je čištění zubním kartáčkem a pastou. Ráno a večer. Večer však důkladněji než ráno. Delší číštění však automaticky neznamená důkladnější ani správné. Kartáček měnit po čtvrt roce!

2. Ústní voda a mezizubní niť

S reklamou na ústní vodu se setkáme poměrně často (hned po té na zubní pasty). Minimálně se vám musí vybavit značka Listerin. “No, kdo by nechtěl mít svěží dech a odstranit 100 % bakterií z míst, kam se zubní kartáček nedostane.”. Otázka zní, potřebujeme vůbec tuhle zvláštní vodičku. Nejspíš ne, pokud si nepořídíte nějakou speciální, která není určená pro denní úžívání a slouží převážně k prevenci nějakého onemocnění dásní.

Mezizubní niť je taky téma samo o sobě. Pokud používáte mezizubní kartáčky, není natolik důležitá. Na druhou stranu je v praktickém balení, které si s sebou můžete vzít kamkoliv a jestliže vám kus flákoty zůstane mezi tesáky, může se hodit, když zrovna po ruce není párátko.

3. Další kartáčky – mezizubní, single…

Průměrně inteligentní člověk nemůže žít v přesvědčení o existenci jednoho druhu kartáčku. Každý však někdy musí začít objevovat nový svět. Tím jsou mezizubní kartáčky (mají různé velikosti a barvy), které jsou nedílnou součástí večerního rituálu. Důležité je pak znát svou velikost/velikosti. S tím vám pomůže u zubaře, na dentální hygieně anebo si můžete koupit balíček se všemi velikostmi.

Singl kartáček není úplně nezbytný, pokud si dokážete zuby perfektně a bez potíží vyčistit tím klasickým. Tato pomůcka především slouží k dočišťování míst, ke kterým se mnohdy panem kartáčkem nedostaneme. Zadní plošky zubů, popřípadě do těžce dostupných míst, pokud máte nesouměrný chrup. Také se používá jen v noci a můžete ho použít kdekoliv, protože není potřebná pasta.

4. Gely

Další prevencí jsou speciální gely, které se používají jedenkrát týdně. Většinou mají za účel posílit zubní sklovinu a dodat jí potřebné látky a minerály. Mohou však sloužit i v případě, kdy si necháváte bělit zuby, popřípadě se Vám demineralizuje sklovina.

5. Další pomůcky

Jestli jste si mysleli, že tím výčet pomůcek končí, tak už jsme u posledních věcí. Pro mě asi nepříliš potřebná škrabka na jazyk. Ta by se neměla používat příliš často, a pokud máte silný dávivý reflex, asi si s ní moc legrace neužijete. Pro opravdové experty a šílence do ústní hygieny tu je ještě ústní sprcha, kterou taktéž odstraňujeme jídlo a zubní povlak v mezerách mezi zuby a dásněmi.

5 1 hlasuj
Article Rating