Upřímnost aneb proč se přetvařujeme

16
Share

Co je to upřímnost? Jaké parametry má přetvářka? Proč lžeme? Potřebujeme vůbec od někoho slyšet pravdu, která se skrývá za upřímnými slovy? Proč vlastně žijeme v ustavičných iluzích a co nás nutí je vytvářet? Dokážeme vůbec být upřímní a kolik psychického úsilí nás to může stát?

Takto bych mohl pokračovat opravdu dlouho. Nekonečné množství otázek o tom, proč nejsme upřímní nejen ke svému okolí. Ano, člověk mnohdy nemusí být fér sám k sobě. Možná to také znáte nebo si to jen neuvědomujete. Každý si něco nalhává – alespoň občas. Pojďme se nad tím trochu zamyslet.

1. Slušnost aneb nikoho neurazit

Už jako malé nás učí, že bychom se měli chovat slušně ke svému okolí. Někteří jedinci to sice dodnes neumí. Proto je většina lidí nemusí a za zády o nich mluví ne moc hezky. Chováme se tedy tak, jak chceme, aby se okolí chovalo k nám – alespoň navenek. Snažíme se respektovat to, že každý je odlišná osobnost – svým způsobem vybroušený diamant. I přes to, že se nám něco nelíbí: slovní zásoba, hrozný parfém, neúcta, psychický a fyzický odpor. V tomhle světě zkrátka nežijeme sami… Proč si ho tedy znepříjemňovat?

2. Upřímnost aneb přeci mám svědomí

Většina lidí má svědomí a jistý pud sebezáchovy. V tomto případě platí i první bod. Naše svědomí nám nedovolí někomu záměrně ublížit, pokud si v tom zrovna nelibujeme. Víme, že upřímnost není na místě, pokud bychom mohli ranit city někoho druhého. Mnohdy i dobře míněná pravda, může způsobit katastrofu s nevratnými účinky (adios amigo). Kolik přátelství zaniklo, kvůli upřímným a dobře míněným slovům?

3. Přetvářka aneb sami se přetvařujeme

Znáte to. Vystupujete v nějakém kolektivu a snažíte se zaujmout. Mnohdy se snažíte být někým jiným. Může jít o veřejný projev, o pracovní pohovor či rande s potencionální osobou do vašeho života. Chceme být lepší než jsme. Kdo však může říct, že vás zná natolik dobře než vy samotní? Možná přátelé a rodina – v určitých situacích. Jenže někdy prostě nejde být upřímní, alespoň ne do takové míry, abychom nepoškodili sami sebe.

4. Upřímnost aneb strach z následků

Po každé akci přichází reakce. Situaci vyhodnocujeme podle zmíněného svědomí, ale i osobních pocitů. Co se stane, když budeme upřímní? Nepochopení a následné odsouzení těmi, kteří nám jsou blízcí? Okolí si o nás bude myslet, jaký jsme odpad společnosti. Vyslovili jsme totiž něco, co nemělo být vysloveno. Nikdo nás nechápe, ale občas člověk musí být zlý, nejen pro své osobní dobro. Časem všechno přejde…

A to je vše o upřímnosti. Co si myslíte o lidech, kteří jsou až moc upřímní a těch, kteří nedokáží být vůbec upřímní? Vnímáte nějakou hranici mezi upřímností a přetvářkou. A když nejsme upřímní, dá se to brát jako lež?

CO ČÍST DÁL NA BLOGU?

Jak sociální sítě změnily naše životy
Soukromí na internetu

0 0 hlasuj
Article Rating
Related Posts
Odebírat
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sylva Šantorová

Ve vztazích preferují upřímnost , ale takovou , aby případně nikoho neranila. I nepříjemné věci se dají říkat s citem. A neupřímnost je určitě jsou formou lži. Když se mě někdo zeptá , jak mu např.sluší nový účes , já vidím , že vypadá příšerně a přesto se nad ním rozplývání , je to neupřímnost a lež. V některých případech ale člověk zalhat musí. Nebudu přece nemocnému člověku brát víru v uzdravení a podobně.

Ota

S tím účesem by se to taky dalo říct, je to o správné komunikaci. Neřeknu, vypadáš blbě, ale jinak. Nebudu ale říkat, jak mu/jí to sluší, když mu/jí kadeřnice udělala zuby nebo se mi nebude líbit nová barva vlasů.
S poslední větou souhlasím, ze zkušenosti vím, že umírajícímu člověku doktoři spíše říkají, že je tu “možnost”.. i když sami dobře ví, že to má už spočítané.

Platan

Úprimnosť je podľa mňa príliš zanedbávaná. Je zaujímavé či stojí za to udržiavať priateľstvá postavené na tom, že nie je možné danému človeku kopec vecí povedať, lebo by sa jednoducho urazil a odišiel, Je také niečo vôbec priateľstvom? Mám obe druhy priateľstiev a môžem povedať, že tie úprimné sú oveľa oveľa lepšie. 🙂

Ota

Každý je jedinečná osobnost. Dejme tomu, že máte kamaráda/ku, který/á je hodně urážlivý/á. Je to jeho vlastnost. Na druhou stranu jste si oporou, dali byste za něj/ni ruku do ohně. Pak bych se asi vyhnul tématům, kdy bych mohl toho druhého urazit, tím nebudu lhát, nebudu nic předstírat a nic se nestane. Je to sice skrytá přetvářka, ale pokud je to opravdový kamarád/ka, tak bych se tak asi přizpůsobil.

Tereza Outcry

Martine, na Tobě hlavně oceňuji, že jsi upřímný. 🙂 Každopádně musím říct, že opravdu ne vždy může člověk říct pravdu. Ovšem pokud jsem upřímná k přítelovi, přátelům nebo rodině a oni to nevezmou, tak jsem z toho dost špatná. Přítel naštěstí umí upřímnost ocenit. Pokud jde o rodinu a přátele, tak tam je to těžší. U přátel, pokud mi na nich nezáleží tolik, se dá udělat to, že je prostě vyřadím ze svého života. Pokud neumí přijímat upřímná slova, tak nemá smysl s nimi udržovat kontakt. S rodinou je to těžší… Někdy Ti můžu vyprávět. 😀 Já se snažím být… Číst vice »

Ota

Pěkný článek k zamyšlení. Ti, co říkají věci tak, jak jsou , pěkně naplacato, si asi moc přátel nevytvoří, těm se ostatní raději vyhýbají, otázkou je, kdo si za to může víc. Já rád říkám věci narovinu, a ti, co mě znají to i ocení, i když to někdy nejsou jen lichotivá slova. Nesnáším přetvářky, od toho jsou filmy, nebo porno 🙂 A já zas ocením, když se mi říkají věci taky narovinu a nepotřebuji slyšet jen ty dobré věci. Pokud si někoho vážím, mám k němu respekt, zamyslím se nad sebou pokud ke mně bude upřímný a řekne mi… Číst vice »

Ota

Souhlasím.

Vee

Upřímnost u lidí je jedna věc z mnoha, které si vážím nejvíce. Upřímný je dnes málo kdo a to mě moc mrzí.

Moc pěkný článek! Vystihl si to více, než perfektně. Děkuji za to, kdy jsem si mohla uvědomit pr dalších věcí. Motivovalo mě to♥

[…] úspěšné články roku 2018 patří Bloguji pod svým jménem a Upřímnost aneb proč se přetvařujeme. Mezi opomíjené, ale přesto zajímavé určitě patří článek Kam se vytrácí přátelství […]

[…] Kam se vytrácí přátelstvíUpřímnost aneb proč se přetvařujeme […]

[…] zájem byl projeven o články: Aplikace, bez kterých to nedám, Bloguji pod svým jménem a také Upřímnost aneb proč se přetvařujeme, které jsou tématicky odlišné, ale určitě si svou přízeň […]

Instagram

16
0
Budu rád, když zanecháte komentář.x
()
x