Možná to znáte. Možná vám to nic neříká, protože nemáte tu zkušenost. Přemýšleli jste někdy o tom, kam se vytrácejí všechna ta „přátelství“? Proč zanikají? Jednoduchá odpověď by byla, že nic netrvá věčně. Přátelství na celý život neexistuje a jde jen o mýtus, který nám vštěpují tvůrci rozličných příběhů.

V tomhle článku se pokusím shrnout své skoro šestadvacetileté životní zkušenosti. Proto tento článek bude spíše více subjektivní a osobitější. Rád si v komentářích přečtu i váš pohled na toto téma. A teď se pojďme vrhnout do toho.

1. Změna prostředí

Každý z nás se někde narodí a vyrůstá. Už od malička se socializujeme a bavíme s lidmi v našem okolí. Vytváříme si vztahy a navazujeme přátelství od útlého dětství. Pak se jednoho krásného dne přestěhujeme. Nemůžeme s kamarády trávit každý den, ba dokonce ani víkendy od rána do večera, protože zkrátka bydlíme o 130 km dál.

Dále se může jednat o přátelství ve škole, kde se mnohdy po absolvaci určitého stupně vzdělávání mění i kolektiv. Každý si jde svou cestou. Kamarády ze základní či střední školy jsem už neviděl věčnost, pokud nepočítám rádoby psaní na sociálních sítích.

2. Láska a jiné vztahy

Ledacos může změnit i váš partner či partnerka. Láska je silná emoce a nutí člověka dělat hloupé věci. Fixovat se na jednu osobu a trávit s ní co možná nejvíce času, a to i na úkor přátel. Než se nadějete, uteče pěkná řádka měsíců a mnoho přátelství může být fuč.

S tím dále souvisí i jiné vztahy. Někdy se kamarád chytne party, do které prostě nepasujete. Není to vaše krevní skupina. Cítíte, že k těm lidem nemáte blízko, nepatříte mezi ně, a tudíž se přátelství mezi vámi a kamarádem vytrácí.

A teď opět k lásce, ale z jiného úhlu pohledu. Stalo se vám, že se do vás zamiloval někdo, koho jste prostě brali za kamaráda,  třeba i toho nejlepšího, člena své rodiny, ale on cítil něco jiného. S těmito pocity se špatně pracuje, obzvlášť pokud si to uvědomíte, když už je pozdě. Nechcete toho druhého ranit, protože vám na něm záleží, ale zároveň to necítíte stejně. Zde může dojít k různým nedorozuměním a nepříjemným situacím, které vedou k ukončení jakéhokoliv vztahu.

3. Pozbytí užitku

To že vás někdo nazve “kámo”, ještě neznamená, že tomu tak opravdu je. Spousta lidí může být tzv. přáteli, kteří se vám věnují jen proto, že něco potřebují v určitém časovém úseku (škola, práce). Jste prostě kamarádi s benefity, dokud tyto výhody nepřestanou nést kýžené ovoce. Najednou ten vřelý a přátelský vztah vyhasne a zbydou jen vzpomínky.

4. Dospívání

Ne nadarmo se říká, že se člověk mění. Tahle změna přichází s dospíváním. Naše priority se mění. Snažíme se být zodpovědnější a více času trávíme v práci a s rodinou, pokud už nějakou máme. To, co nám v našich školních letech přišlo cool, už je jenom pouhá dětinskou. Kamsi se posouváme, a to se nemusí druhým líbit a naopak. Nezodpovědný životní přístup vašeho nejlepšího kamaráda vás může odradit, protože čekáte, že ve svém věku bude již zodpovědný.

rostliny v hlíně

5. Upřímnost

Každý máme své mouchy. Nad některými prostě mávneme rukou, ale jiné nás dokáží hluboce ranit. Správný kamarád by však neměl věci přikrášlovat a dělat, že problém neexistuje. Ano, přijímáme lidi s jejich chybami, ale pokud se s tím něco dá dělat, proč se přetvařovat? A může jít jen o dobře míněnou radu, že ten kluk je prevít.

CO ČÍST DÁL NA BLOGU?

Přezdivkévá a posměšná jména
Rady nejen pro začínající řidiče

0 0 hlasuj
Article Rating