Proč e-knihy nejedou

Proč e-knihy nejedou

 

Digitální forma textu je tu s námi už pěknou řádku let. S ním přišly i přístroje na čtení – tedy čtečky e-knih. Ty mají konkurovat již zastaralým tištěným knihám, které tu jsou s nám pěknou řádku let. Proč tedy mnohem častěji vídám lidi číst knížky ve fyzickém provedení, než aby v ruce třímali elektronická zařízení s celou knihovnou?

Výhody a nevýhody

Knihy

+ vůně
+ tvorba knihovničky
+ vlastníme je fyzicky

– skladování
– vyšší pořizovací cena
– životnost

E-knihy

+ nižší pořizovací cena
+ častější akční cena
+ množství knih

– různé formáty
– investice do čtečky
– závislost na baterii

muž, sede na lavičce a čte si knihu

Kniha a e-kniha není to samé

Může se to zdát jako hloupost, ale kniha a e-kniha nejsou to samé. Nezáleží na tom, že před vytištěním byl obsah sepsán v textovém editoru, posléze vysazen v programu (jako je InDesigne) a následně hozen do tisku, aby mohl vzniknout fyzický výtisk. Podobný postup se sesumíruje elektronická verze, hodí se do podporovaných formátů (epub., mobi.) a produkt je na světě.

Co však čtenář dostane s e-knihou? Minimálně nižší cenu, i když u některých titulů to není úplně podmínka. Zbytek je pak stejný. Tak proč je zážitek z čtení úplně jiný? Mnohdy jde o strohý text a nezáleží na tom, kolik místa ušetříte. Zde chybí emoce.

osoba, pijící kávu a držící v ruce kindl čtečku

E-kniha jako jiný formát

Důvod je jednoduchý. Elektronická kniha je jiný formát. Mělo by se k němu přistupovat jinak než k tištěné knize. Využít potenciál zařízeních, na nichž e-knihy čteme. Proč se spokojit pouze s textem? Kde jsou obrázky, animace, zvuky či jakási hypertextovost nebo interaktivita?

Odpověď je lehká. Nikde! Kdo by se s tím zkrátka patlal? Jaká investice by musela být vložena do takové elektronické knihy? Přišel by autor o jistou svobodu, protože by tím degradoval tištěnou verzi? Anebo by se zkrátka vytratil zážitek z čtení?

Jak vnímáte e-knihy vy? Už jste nějakou knihu přečetli, a proč se tomu třeba vyhýbáte?

CO ČÍST DÁL NA BLOGU?

Jak vzbudit zájem o čtení

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sylva Šantorová Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sylva Šantorová
Host
Sylva Šantorová

E-knihy mě vůbec neoslovily. Není nad to mít svoji knihovničku, pyšně sledovat , jak se rozrůstá. Čas od času vytáhnout oblíbenou knihu a znovu si ji přečíst.