Digitální forma textu je tu s námi už pěknou řádku let. S ním přišly i přístroje na čtení – tedy čtečky e-knih. Ty mají konkurovat již zastaralým tištěným knihám, které tu jsou s námi pěknou řádku let. Proč tedy mnohem častěji vídám lidi číst knížky ve fyzickém provedení, než aby v ruce třímali elektronická zařízení s celou knihovnou?

Výhody a nevýhody

Knihy

+ vůně
+ tvorba knihovničky
+ vlastníme je fyzicky

– skladování
– vyšší pořizovací cena
– životnost

E-knihy

+ nižší pořizovací cena
+ častější akční cena
+ množství knih

– různé formáty
– investice do čtečky
– závislost na baterii

muž, sede na lavičce a čte si knihu

Kniha a e-kniha není to samé

Může se to zdát jako hloupost, ale kniha a e-kniha nejsou to samé. Nezáleží na tom, že před vytištěním byl obsah sepsán v textovém editoru, posléze vysazen v programu (jako je InDesigne) a následně hozen do tisku, aby mohl vzniknout fyzický výtisk. Podobný postup se sesumíruje elektronická verze, hodí se do podporovaných formátů (epub., mobi.) a produkt je na světě.

Co však čtenář dostane s e-knihou? Minimálně nižší cenu, i když u některých titulů to není podmínka. Zbytek je pak stejný. Proč je zážitek ze čtení úplně jiný? Mnohdy jde o strohý text a nezáleží na tom, kolik místa ušetříte. Zde chybí emoce.

osoba, pijící kávu a držící v ruce kindl čtečku

E-kniha jako jiný formát

Důvod je jednoduchý. Elektronická kniha je jiný formát. Mělo by se k němu přistupovat jinak než k tištěné knize. Využít potenciál zařízeních, na nichž e-knihy čteme. Proč se spokojit pouze s textem? Kde jsou obrázky, animace, zvuky či jakási hypertextovost nebo interaktivita?

Odpověď je lehká. Nikde! Kdo by se s tím zkrátka patlal? Jaká investice by musela být vložena do takové elektronické knihy? Přišel by autor o jistou svobodu, protože by tím degradoval tištěnou verzi? Anebo by se zkrátka vytratil zážitek ze čtení?

Jak vnímáte e-knihy vy? Už jste nějakou knihu přečetli, a proč se tomu třeba vyhýbáte?

CO ČÍST DÁL NA BLOGU?

Jak vzbudit zájem o čtení

0 0 hlasuj
Article Rating