S třetím pokračováním přišla razantní změna obálek, které jsou diametrálně odlišné od předchozích. U A Reaper at the Gates (česky Smrt před branami) jsem sáhl po temně laděném hardbacku, v jehož středu dominuje kladivo a obrys zlatého orla. To vše laděné do tmavých odstínů zelené. Pod přebalem se skrývá pouze zelená vazba se zlatým názvem, jménem autorky a logem nakladatelství.

Recenze knihy Smrt před branami

Jako u pokračování Plamene v temnotách, i Smrt před branami začíná v místech, kde předchozí díl skončil. Laia utíká se svým bratrem Darinem z vězení Kauf. Elias uvízne v lese duchů, takzvaného Místa čekání, aby naplnil své poslání Strážce duší. Helena opět plní příkazy zvrhlého Císaře Markuse, a to volky nevolky.

Jak už jsou čtenáři zvyklí, Sabaa Tahirová píše v první osobě. Kromě klasické trojice postav, se tu dočkáme i pohledu Temnonoše, který má úvodní a závěrečné slovo. Text plyne a spíše se soustředí na postavy, jejich myšlenkové pochody a co se kolem nich děje. Proto spíš převažují kratší souvětí a dialogy.

Toho dne jsem složil dvě přísahy: vždy ochraňovat. Stále milovat. Během roku jsem obě porušil.

Sabaa Tahir: A Reaper at the Gates, 2018, str. 8

Za mě osobně už není příběh tak svižný. Tam, kde minulý díl uháněl zběsilým tempem kupředu, třetí díl spíš postává na místě. Laia řeší, jak zabránit Temnonošovi v zničení jejího lidu, a to i na úkor odboje, jehož hlasem by se měla stát. Elias naopak zápasí s duchy, které nedokáže přesunout na onen svět. Navíc bojuje s magií, kterou by měl, jako strážce duší, ovládat. V tom mu však brání jeho lidskost. Helena opět zápasi s Císařem a hraje hru na kočku a myš s Velitelkou, která však nikam nevede. K tomu má jako strašáka svou těhotnou sestru.

Musím uznat, že Smrt před branami nezanechal takové emoce, jako tomu bylo u Plamene v temnotě. Příběh se stal konzistentním a jaksi některé rozuzlení zápletek nepřekvapilo. Nechal mě naprosto chladným. Nestalo se nic, co bych v hlouby duše neočekával. Žádný epický zvrat, jako tomu bylo u minulých dílů. Na druhou stranu je tu méně romantiky, za což jsem opravdu vděčný.

Co se vývoje postav týče, nejvíce se posunul Elias. Jakási bezmoc a beznaděj v jeho jednání. Morální rozhodnutí, která bude muset učinit. Zato obě dívčí postavy stojí takřka do konce knihy na místě. Laie spousta věcí spadne do klína, potom přešlapuje na místě, než se konečně něco pokusí udělat. Helena na druhou stranu pokračuje v dělání naprosto školáckých chyb, a to neustále tím samým způsobem.

Závěrem

Určitě se nejedná o špatné pokračování. Čtenář dostane svou dávku adrenalinu, nových informací a zvratů. Jen už nepůjde o tak kvalitní drogu, jako tomu bylo u předchozích dílů. Ztrácí pouze na svých účincích, nikoliv na kvalitě, kterou vybudovala. A to jí odpustíme, protože velké finále se blíží.

V češtině by měla kniha vyjít 7. 2. 2019, a to opět u nakladatelství Host.

0 0 hlasuj
Article Rating