Pohled na obálku knihy Růženky uchvátí nejedno oko. Černá barva, odstíny šedé a bíle, ze kterých vystupuje ženský obličej s karmínovými rty. Můra halící oči a čelo. Křídla můr mizíchích v temnotě, které naznačují něco tajemného, co vzniklo z kombinace otcova a synova umu. Nesuďte však knihu podle obálky. Pod přebalem se schovává mdlá černá vazba s jmény autorů a názvu.

Růženky a jejich recenze

Co se stane, když všechny ženy na světě usnou? Ne, v tomhle románu nevystupuje trn růže, o který by se nebožačky píchly a usnuly. Nepomůže ani polibek z pravé lásky, protože by se něco špatného mohlo přihodit. Který muž by chtěl zemřít? To se dozví každý, kdo z obličeje spících krásek strhne podivnou pavučinu.

Stephen King a Owen King se pustili do rodinného díla. Při čtení není znát, kdo zrovna danou kapitolu či postavu psal. Je vidět, že syn zvládá otcovo profesi velmi dobře, prostě klasická Kingovka. Proto se dočkáme dlouhých souvětí, které popisují městečko Dooling, a k tomu ještě delší odstavce textu. V příběhu se nadále vyskytne velká řádka postav, za kterou by se nemusel stydět ani George R. R. Martin. Vše je pak děleno do kapitol a podkapitol, jak jsme zvyklí.

Růženky

Do popředí celého příběhu se dostává rodina Norcrossova. Clint, otec a psychiatr, který pracuje v místní ženské věznici. Na druhou stranu jeho manželka Lila je šerifkou a nachází podivnou dívku, které se bude říkat Evie Blacková. A v neposlední řadě je tu Frank Geary, jenž si nedokáže pomoci a nezvládá svůj hněv.

Výše zmíněné postavy, a třeba i jejich příbuzní, by pro celý román klidně stačily. Na nich celá zápletka stojí, avšak jejich příběh není moc plynulý, poněvadž je zahlcen nepřeberným počtem vedlejších a mnohdy i vycpávkových postav. Strašně moc mě nebavili kluci, kteří našli zakuklenou bezdomovkyni. Údržbář bazénů, který klátil své zákaznice a další zbytečnosti, jež příběh jenom nafukovaly.

Co docela zaujme, že zápletka nebyla tolik o ženách, jako o malicherném boji mužů, kteří se báli jedné ženy, která se vždy procitla. Epický boj o vězení plného krveprolití a následnou gradaci s vyústěním celého problému. Kdo má právo rozhodnout o osudech všech žen? Jak lze taková situace využít ke svému prospěchu a co lidé budou dělat.

„Tohle je ženská hysterie!“ křičela Stephanie a mlátila ho sluchátky. Teď už doktůrek krvácel i z úst. „Takhle ta ženská hysterie doopravdy vypadá, ty…, ty… ty ROZUMPRDE!“

S. King a O. King: Růženky, 2018, str. 177

Závěrem o Růženkách

Nebudu lhát. Trhal bych stránky, až by zůstala jen nezbytná kostra příběhu, ale to bych odstranil hezkou polovinu. Mnohdy mě to prostě nebavilo. V podstatě se tam nic zajímavého nedělo. Ženy usnuly, pár maníků je rozbalilo a zemřelo. Všechno se strašně vleklo a čtenář může mít pocit, že tohle už někde četl. Strašně mi to připomínalo Pod kopulí. No, možná bude kniha záživnější ve filmovém nebo seriálovém zpracování, ale za sebe Růženky nemůžu doporučit.

CO ČÍST DÁL NA BLOGU?

Recenze: Právo nálezce (Stephen King)
Recenze: Smrt před branami (Sabaa Tahirová)

0 0 hlasuj
Article Rating