Už je to pěkná řádka dnů, co jsem dostal své první chytré hodinky. Samozřejmě, jsou to Apple Watch z dílny Applu a pro mě byly jasnou volbou, když jsem dostal peníze ke dvacátým šestým narozeninám. Ale k čemu vůbec můžou být chytré hodinky (a teď nemyslím jen ty s nakousnutým jablíčkem)? Pojďme se na to podívat z pohledu člověka (tedy mě), kterému sport nic neříká.

Chytré hodinky jako hodinky

Klasické hodinky už tu byly, jsou, a ještě dlouhou řádku let budou. Osobně jsem měl jen jedny, a po pár měsících zmizely z mé ruky (došla baterie a skončily v šuplíku). Telefon jsem měl vždycky po ruce, takže jsem neměl potřebu si jakékoliv časoměřiče pořizovat. S věkem však přichází jakási potřeba. Čas nám protéká mezi prsty a my si jej musíme hlídat. V tomhle okamžiku je jasné, že obě varianty tuhle funkci plní na jedničku. Otázka zní: Chceme víc?

Co je přidanou hodnotou Apple Watch

Nikoho určitě nepřekvapí, že si na chytrých hodinkách můžete vyřídit SMS, mít na svém zápěstí notifikační centrum, sledovat svůj tep, spálené kalorie či počet ušlích kilometrů, přepínat hudbu v telefonu a mnoho dalšího. Na druhou stranu se dá na tyhle chytré hodinky koukat jako na doplněk k sportovním aktivitám.

Důležité je si uvědomit, co od smart watch očekáváme. Pokud toho chcete naprosté minimum, klidně si vystačíte s fitnes náramkem. Tep, ušlou vzdálenost, spálené kalorie nebo čas zvládají, zkrátka ten denní přehled v nějaké aplikaci.

V potaz musíte brát to, co za funkce očekáváte. Takový měřič EKG, přehrávač hudby, dálková spoušť fotoaparátu v mobilu či různé měření sportovních aktivit. Čím více toho budete chtít, tím vyšší pořizovací cena bude. Vysílačka a vodotěsnost už jsou jenom pěkným bonusem navrch.

Apple Watch series 4

Potřebuji vůbec chytré hodinky

Nebudu lhát. Určitě bych se bez nich obešel. Sám jsem si řekl, že když se mi nabízí možnost mít je, tak proč do nich nejít (technologie prostě miluji). Určitě mě motivují hýbat se trochu více, a to hlavně díky kroužkům aktivita, cvičení a stání. Není den (možná až na jeden), kdy bych všechny tři kroužky neměl uzavřené.

Když se ale zamyslím nad dalšími benefity, které Apple Watch nabízejí, říkám si, že jsou pro mě zbytečné. Diktování SMS je fajn, ale v situaci, kdy jsem mimo domov, mi to přijde docela směšné a lidé v okolí nemusí slyšet, co komu chci vzkázat. V měření EKG nebo tepu nevidím žádný význam, neboť jsem zdravý jako rybička, ale možná jsem na ten benefit zatím nepřišel. Nějak extra nepotřebuji vědět o každé notifikaci (polovinu notifikací jsem stejně uspal) a dýchání mě moc nebaví.

Celkový pocit z Apple Watch

Osobně musím uznat, že pro typického povaleče jako jsem já, nemá nic takového smysl. Nemám negativní postoj k chytrým a nositelným věcičkám, ale sami o sobě nemají žádný význam. Jde prostě o doplněk telefonu. Avšak je pravda, že díky Apple Watch do iPhonu koukám méně, protože důležité notifikace mám přímo na zápěstí, a to společně s časem.

Naopak jsem rád, že mám přehled mých denních aktivit. Můžu se v téhle oblasti alespoň částečně zlepšita motivovat k nějakému výkonu. Měsíční výzvy mě totiž baví. Navíc si můžu přepínat skladby a nemusím sahat pro telefon do kapsy. Prostě nějaké to plus tam určitě je.

Ano, chytré hodinky můžou být i módním doplňkem. Zároveň nezapomínejte, že vám doma přibude další zařízení, které budete muset pravidelně dobíjet. Přeci jen je to elektronika, tudíž se jedná o spotřební zboží… Klasické hodinky naopak vydrží i několik desítek let, jen je musíte správně nařídit, když už vyměňujete baterii.

Apple Watch series 4

A to je ode mě vše. Přemýšlíte o chytrých hodinkách nebo už nějaké máte?

CO ČÍST DÁL NA BLOGU?

iPad 2018: Potřebujeme vůbec tablet

0 0 hlasuj
Article Rating