Druhé pokračování Naslouchačské série se mi dostalo do rukou. Obálka se drží ve stejném minimalistickém duchu – možná až moc minimalistickém. Na první pohled Faja svou obálkou nikoho nezaujme, ale přeci jen je to druhý díl a ten už nikdo podle obalu nebude hodnotit. Co to vlastně je za pustinu a jakési světlo v dáli? Pod přebalem najdete totéž, jen v modrobílých odstínech.

Faja a Naslouchač

Recenze knihy Faja

Faja navazuje tam, kde Naslouchač skončil, tedy v nížinách. Kapitán pětadvacítky přivádí Ilane do futuristického města. Čtenář má tudíž možnost konečně poznat tu dystopickou budoucnost, o které se v předchozím díle hovořilo pouze v náznacích. Nebojte se ale, do Duvalského pohoří se s hrdinkou vrátíme.

Prvních sto a něco stran prožijeme v nížinách. Ilane pozná futuristické město a jeho vymoženosti. Dozví se více o kapitánovi, ale také zjistí, že má nepřítele. Poodhaluje tajemnou pravdu o tom, proč sklenáři dopadli tak, jak dopadli. Cestou však bude muset překonat spoustu nástrah a nebezpečí.

Faja a Naslouchač

„Jsem na tomhle světě dlouho, Ilan. Hodně dlouho. Pamatuji si Amárii ještě z dob, kdy byla svobodná. Pamatuji si nápis Jeho jméno vládne. Co znamenal nebo co obdivoval? To nevím…“

Petra Stehlíková, Faja, str. 300, nakladatelství Host, Brno, 2017

Petra Stehlíková dokázala, že napsat čtivý příběh, není pro ní problém a Faja se od Naslouchače neliší. Převážně převažují popisy, které jsou formou kratších souvětí. Vše z pohledu hlavní hrdinky. Často se objevují dlouhé a popisné monology.

Co se postav týče, pořád jsou mdlé a druhořadé. Nejvíce se dozvídáme o kapitánovi, ale i tak jeho osobnost z příběhu nevyčnívá. Spousta postav tak dostává další přídomky k již pro ně typické vlastnosti. Na druhou stranu to příběhu ani moc neubírá na spádu, protože v podstatě vše se točí kolem Ilane.

Oproti Naslouchači se tu už vytyčuje nějaká příběhová zápletka. Poodhalují se tajemství, která byla nastolena v předchozím díle. Kdo jsou tajemné bytosti za Reteou a proč jsou tady. Dozvíme se něco více o sklenitu a o tom k čemu je Ilane předurčena. Kdo je tajemný Faja, jehož jméno vládne? To a mnohem více nabízí pokračování.

Faja a Naslouchač

Závěrem

Pokračování si rozhodně drží úroveň prvního dílu. Není svým způsobem lepší, ale není horší. Autorka si drží jistou kvalitu a možná je to i dobře. Dá se říct, že pokud jste četli Naslouchače, Faja je povinnost a nezbytnost, jestliže se vám jednička líbila. Drží si své pomalé tempo a láká na další pokračování, které by mělo vyjít ještě koncem tohoto roku.

CO ČÍST DÁL NA BLOGU?

Recenze: Naslouchač (Petra Stehlíková)
Recenze: Smrt před branami (Sabaa Tahirová)

0 0 hlasuj
Article Rating