Každý má nějakého koníčka. Někdo i vícero. V poslední době se věnuji focení. Ano, můžete si říct, že dneska je lehké udělat fotku, která vypadá dobře. Máme přece smartphony s nadupanými čočkami, které zachytí všechno a stačí jen kliknout na jeden imaginární čudlík. Pravdu ale máte jen částečně. Také jsem s ním začínal.

Focení iPhonem

Můj fotografický potencionál jsem objevil až s iPhonem 7 Plus. Tehdy to bylo dělo se skvělým foťákem. Myslím si, že i k dnešní době je, protože se v tomhle směru u iPhonů či top Samsungů nic nezměnilo. Revoluce nejspíš přijde, ale zatím těch udávaných 12 MPx stačilo a stačí (třeba na InstaStories).

Focení na iPhone 7 Plus

No, jelikož ten stroj stál děsný peníze (vůbec jich nelituji), tak jsem došel k závěru, že ten foťák prostě budu využívat. (můj předchozí phone byl spíš taková MP4). Navíc to byl tehdy oficiálně první smartphone s duálním foťákem a portrétním režimem. Prostě bum. Ale komu mám dělat portrétní fotky, když se lidem zpravidla vyhýbám? Takže jsem to zkoušel, zkoušel a nějak to dopadlo.

Focení na iPhone 7 Plus

Postupem času jsem objevil aplikaci Halide, která mi dala širší možnost pracovat s hloubkou ostrosti. Začal jsem fotit detaily, tedy převážně kytky a ovoce, které máme na zahradě. Poté i knížky a přírodu kolem. Lidi jsem z toho prostě vynechal, i když bych je taky zvládl (troufám si říct). A tak to všechno začalo.

Focení na iPhone 7 Plus

Nový level – bezzrcadlovka

V tomto roce jsem se odhodlal, nebo spíš jsem byl donucen, abych začal fotit bezzrcadlovkou, kterou jsem posléze dostal. V setu jeden objektiv a já s sebou začal tahat další přístroj (jako bych už jich teď neměl dost). Po práci jsem vyrazil do přírody a fotil, fotil a fotil. No, rozdíl už byl na fotografií celkem znatelný. Jen se naučit clonu, čas a sem tam využít zvýšené ISO.

A tak se stalo, že jsem si pořídil nový objektiv. Spíš jsem byl donucený si pořídit nový objektiv (byl za hezký peníze), protože bych s tím setovým dokázal fotit dál. Nehodlám se focením živit, kdo by mi za to taky platil, že? Nakonec jsem zjistil, proč je dobré investovat do nového objektivu. Každý objektiv má svou přednost, ten nový převážně makro a krajiny.

Momentálně přemýšlím o dalším objektivu. Sakra, já tomu kouzlu podlehl. Chci zoomovací objektiv, abych mohl zachytit zvířata, která by jinak přede mnou utekla. Potřebuji vyfotit to, kam se kvůli jakési nedostupnosti nedostanu a mít to hezky zblízka a ne jako černou šmouhu na fotce. Až se tak stane, určitě se pochlubím na Instagramu.

Co vy a focení? Jaké zařízení upřednostňujete a proč vás focení (ne)baví? Doufám, že se vám fotky líbí.

CO ČÍST DÁL NA BLOGU?

Aplikace bez kterých to nedám

0 0 hlasuj
Article Rating