Myšlenkové mapy jsem objevil ve svých začátcích na vysoké škole.Ten příběh je krátký, ale šlo o lásku na první pohled. Byť jsem o nich nic nevěděl, dokázal jsem se s nimi sžít během chvíle. Nepotřeboval jsem žádný návod. Tohle mapování myšlenek je pro mě něco tak intuitivního, že nepotřebuje být vyčítáno z příručky. 

Myšlenkové mapy jako pomocník v učení

Mým hlavním důvodem bylo a je, že mi slouží k tomu, abych se učil. Ano, může projíždět sáhodlouhé stránky ve Wordu (popřípadě tištěné) nebo PowerPointovou prezentaci. Něco mi na tom ale neustále vadilo a vadí. Nepřehlednost. Neustálé vracení se na předchozí stránky/snímky.

S myšlenkovou mapou tvořím cestu. Vezmu si téma a od něj pokračuji a větvím informace. Všechno na sebe navazuje a dává logický smysl. Pracuji s důležitým obsahem a omáčku vypouštím, prostě pracuji s „klíčovými slovy“ a vše ostatní už prostě tahám z hlavy. Trénuji tak svou paměť a jakousi formu vizualizace.

Skvělé je, že ušetříte místo i čas. Pokud rádi věci tisknete, tak i papír a šetříte lesy.

Sebejistější mluvený projev s myšlenkovými mapami

Přiznám se, jsem dyslektik, ale neberu to jako výmluvu. Čtení na hlas je pro mě stresující záležitost. Nesnáším jí a na vysoké to bylo docela ponižující, když jsem cokoliv musel číst (neznámý text). Snažil jsem se proto všechno znát z paměti.

Cestou alespoň k trošku slušnému mluvenému projevu byly myšlenkové mapy (víc už mi to kazila jen nervozita). Nemusel jsem nic číst, spoléhal jsem na svou znalost tématu (spíš to, co jsem si nastudoval) a vesele jsem mluvil. Tuhle dovednost jsem však využil v poslední fázi mého nedokončeného studia a asi už jí těžko využiji.

V tomto případě získáte jistotu a přehled o tom, kde jste, co jste řekli, co musíte říct a k čemu co patří.

Myšlenkové plánování

Mohl bych vás odkázat na To-Do aplikace (o těch budu mluvit v budoucím článku), ale myšlenkové mapy lze pro plánování využít také. Rozhodně to není o nějakém stanovování si cílí, úkolů a dílčích úkolů. Jde o takové plánování, které potřebujete mít promyšlené do detailů.

Spíš jde o organizaci nějaké události, projektu nebo dokonce podnikání. Osobně jsem mapy využil pro přípravu bakalářské práce či kostru příběhu mé budoucí knížky (třeba jednou vyjde). Brainstormin nikdy neuškodí a dle něho si potom můžete stanovovat cíle v To-Do.

Osobně jsem měl i nějaký koncept blogu v myšlenkové mapě.

Myšlenkové mapy závěrem

Myšlenkové mapy rozhodně nejsou dogmatem. Nemusíte je využívat, pokud máte jinou metodu a ta vám vyhovuje. Pokud stále tápete, určitě je neváhejte využít.

Co vy a myšlenkové mapy? Říká vám to něco a chtěli byste nějaký článek, který se specificky zaměřuje na to, jak je tvořit?

KAM DÁL NA BLOGU?

To-Do aplikace a proč jí použivat
Aplikace bez kterých to nedám

0 0 hlasuj
Article Rating