Čím kniha A oceán byl naší oblohou od Patricka Nesse zaujme? No přeci přebalem, který je opravdu povedený. Velryba a loď, namalované štětcem, jež jsou z bližšího pohledu znát a přes ně tekoucí krev, značící to, o čem příběh bude vyprávět. Pod tím úžasným skvostem se skrývá ještě dech beroucí vazba. Ta je stejně rudá a zdobí jí bílé kopí.

Recenze knihy A oceán byl naší oblohou

Jak samotný titulek prozrazuje, tohle je příběh o velrybě, které můžeme říkat Batšeba. Ta se společně s dalšími velrybami vydává na hon za legendou. Ďáblem, jehož jméno zná každá velryba v oceánu. Za člověkem, který se jmenuje Toby Wick – lidská stvůra a lovec velryb.

A oceán byl naší oblohou je kniha mířící na děti školního věku, což lze poznat při prvním otevření. Patrick Ness volí bohatě rozvité věty a kratší souvětí. Větší čás poté zabírají jednoduché dialogy a myšlenky hlavní vypravěčky. Příběh je tudíž situován do první osoby.

Dalším plusem, který příběh podtrhuje, je knížní ilustrace od Rovina Caila. Ta zvýrazňuje fantasknost tohoto dílá a dává čtenáři možnost lépe se vnořit do vyprávění. Obrázky jsou jednoduché, ale dokáží vystihnout autorův popis. Zároveň neochuzuje o možnost představy, protože každá ilustrace má svou dvoustranu a nachází se za popisovanou scénou.

Ilustrace hejna žraloků v knize A oceán se stal naší oblohou, která je laděna do tmavých barev.

Celkový ráz příběhu je lehce filozofický. Nese si své poseltví, které dává okatě najevo. Proto se spíše soustředí na hlavní hrdinku a její toulavé myšlenky. Proč se Batšeba zamýšlí nad věcmi, které její kapitánce a dvou učednicím, jsou pro smích. A může vůbec velryba filozofovat, toď otázka.

Celková výprava je založená na personifikaci. Velryby jsou takoví lidé, kteří hledí na lidský svět. Přeci jen Batšeba je začínající lovkyně. Ještě fantasknější už je jen to, že bojuje kopím a pod vodou pluje s lodí, na které mají tahle stvoření, náklad. To může být na jednu stranu mínus, protože to okrádá čtenáře o jakési kouzlo.

Vazba knihy A oceán se stal naší oblohou bez přebalu. Na knize je nakreslené kopí, které směřuje dolů a je na červeném pozadí.

Závěrem

Hledáte jednoduchý a čtivý příběh? Tak to sáhněte po této knize. Skrývá v sobě jakousi životní filozofii, která není úplně využita, ale pokud nemáte náladu na složité čtení, rozhodně potěší. Nebál bych se knihu svěřit ani dítěti. Jen musíte počítat s tím, že nepůjde o zrovna příběh se šťastným koncem pro všechny.

KAM DÁL NA BLOGU?

Faja aneb čí jméno vládne sklenářům
Volání netvora aneb když čelíte nevyřčené pravdě

0 0 hlasuj
Article Rating