Můj osobní blog nezeje prázdnotou. Pořád se na něm něco děje. Alespoň jeden článek každý měsíc, pokud budu přehánět. Blogování je činnost, která má bloggera bavit. Nesmí být vynucená, jinak ztrácí kouzlo. Pojďte si přečíst moje blogovací návyky, bez nichž si své články nedokážu představit.

Pravidelné psaní mě naučilo, jak začít blogovat

Nebylo to vůbec jednoduché a stálo to několik pečlivě zvážených otázek. Jak začít blogovat, aby to dávalo smysl nejen mně, ale i lidem, kteří na můj blog narazí skrze propagaci na sociálních sítích nebo skrze vyhledávač? Nejdůležitější ze všeho je samozřejmě pravidelné psaní o tom, co je mi blízké a vychází z mého vnitřního přesvědčení.

Někdo může tvrdit, že úspěšný blog musí mít jedno téma. To platí zejména u blogování za peníze. Ale jak můžete psát a vydělávat, když text nemáte osobitý styl a vaše věty jsou jen otřepané fráze slepené dohromady? Nestačí totiž jen konzumovat. Pravidelné psaní vyžaduje čas, píli a kontrolu.

macbook a iphone, ktery pouzivam pro blog a tvorbu obsahu

Nikdo vám neřekne, jak začít blogovat, tak aby vás psaní a vymýšlení témat pro články bavilo. Tou cestou si musíte projít sami. Nadšení může vyprchat v následujících týdnech, v nichž zjistíte, že se vám nedaří dosáhnout stanovených cílů. Na internetu je velká konkurence, spousta zajímavých bloggerů s letitou praxí. Chce to čas, proto pište a nestresujte se ostatními.

Blog bez SEO hodně ztratí

Optimalizace pro vyhledávače (zkráceně SEO) můžete, ale nemusíte řešit, není to povinnost. Pokud jste ale ambiciozní psavci a chcete přilákat lidi i přes vyhledávač, tak se bez něj neobejdete. Kvalitní SEO i článek ruku v ruce vám přinesou ovoce. Sice ne hned, avšak pokud píšete obsah, který by mohl zaujmout i lidi mimo sociální sítě, kde bloggeři často sdílí své články, optimalizace je zkrátka nutnost, protože potom nebudete vidět.

S klíčovými slovy jsem začal po objevení Yoast SEO (plugin do WordPressu), které mi ukázalo cestu, jak zakomponovat vybrané slovo nebo frázi do textu. Tahle dovednost a znalost, kterou jsem díky tomu získal, šly využít i při psaní jiných textů než těch pro blog. Časem zjistíte, že to není jen o tom, aby se vybraná slova či fráze v článku vyskytla v každé druhé větě.

snimek obrazovky a klicove slovo blog

Propagace jako nezbytnost sebezviditelnění

Propagace je asi nejdůležitější práce, samozřejmě až po dopsání samotného článku. Hodně bloggerů své příspěvky sdílí ve skupinách na Facebooku, ale také na Instagramu ve Stories. Prostě lákáme holuby na drobečky, které na sobě mají lahodné titulky slibující žhavé téma, ale i lákavé fotky, na které je radost pohledět.

Sám jsem po několika letech blogování začal přidávat své příspěvky do skupin pro bloggery. Rozhodně jich není málo a ani je tu nebudu vypisovat, protože každý si musí najít ty své. Stačí si do vyhledávače dát “Blogger, Blog…” a najdete je. Jen musíte počítat s tím, že je tam velká konkurence (víc jak tisíc bloggerů) a vámi propagovaný článek se prostě ke všem nedostane, protože zapadne. Navíc mi přijde, že spousta lidí pouze spamuje všechny skupiny novými články.

screenshot se skupinami např Blog - můj deník

Instagram je dobrý v tom, že vám pomocí správně zvoleného hashtagu může najít správné publikum. Pokud víte, na koho cílíte, pravděpodobně se lidem, kteří hledají nový obsah skrze tato klíčová slova, podaří narazit i na vás. Mnohem snáze tak zaujmete někoho, kdo není blogger. Ale na sociálních sítích platí trochu jiná pravidla, jsou to algoritmy rozhodující o tom, kdo vaše příspěvky uvidí.

Kvalitní text pro blog nestačí, fotky jsou základ

Fotky jsou nesmírně důležité. Blog i text díky ním dostávají nový nádech. Rozhodně musí být kvalitní a přitažlivé. Proto jsem v tomto roce začal vytvářet fotky ke všem článkům, u nichž jsem schopen svépomocí vytvořit vypovídající snímek. Fotím na bezzrcadlovku, ale i s mobilem si vystačíte.

Rozhodně můžete sáhnout i po fotobankách (v začátcích to je dobrá cesta). Některé jsou zdarma (unsplash, pixabay), kde rozhodně najdete spoustu kvalitních fotek, aniž byste porušovali autorská práva anebo odkazovali na majitele práv.

Osobně se snažím fotky situovat tak, aby byly v souladu s článkem. Narazil jsem i na blog, kde slečna psala o marketingu, ale článek zdobily snímky, které by více ladily s článkem o oblékání než o studiu VŠ. Ale dobře, každý má svůj vlastní způsob sebevyjádření.

Jak vnímáte blogy vy a co pro vás hraje tu důležitou roli, pokud ho čtete?

0 0 hlasuj
Article Rating