Mám za sebou první rok s chytrými hodinkami Apple Watch. Dvanáct měsíců je dostatečný časový úsek, abych posoudil, zdali jsou pro mě tím pravým ořechovým. Za tu dobu jsem si stihl udělat vlastní názor. Co jsem tedy zjistil? To se dozvíte v dnešním článku.

Pro sportovní aktivity jako dělené

Přiznám se, momentálně to se mnou po sportovní stránce nevypadá nějak valně. Baví mě procházky, ale s chytrými hodinkami Apple Watch je to spíš rychlá chůze, která se v lecčem může podobat klusu. “Musíš tak pospíchat?“, “Zpomal trochu?” a “Kam to běžíš?” slýchávám často, když plním denní limit pro měsíční výzvu. Z mých procházek se tak stala spíš stand alone záležitost, protože mé tempo je pro někoho irelevantní. Přece těch 400 kalorií nebudu pálit čtyři hodiny!

ruka s chytrými hodinkami Apple Watch

Výzvy, které nemáte pod kontrolou a odznaky do sbírky

K sportovní aktivitě vás budou Apple Watch nutit, nebo motivovat prostřednictvím výzev (záleží na tom, jestli jste soutěživý). Jejich plnění se z počátku může zdát pěkně jednoduché. Uzavřete kroužek pohybu 28x v tomto měsíci. Zdvojnásobte denní cíl 7x v tomto měsíci. To jsou úkoly, které zvládneme s prstem v nose a nemusíme být ani Ronaldo. Odznáček máte v kapse jedna dvě.

S chytrými hodinkami Apple Watch je spojena i temná strana. Jakmile vás sbírání odznáčků chytne a vy se snažíte poctivě plnit vytyčené cíle, měsíc co měsíc získáváte obtížnější výzvy (Tomu se říká motivace!). Spalte 25 000 kalorií v tomto měsíci. Překonejte 370 km v tomto měsíci. Odcvičte 3 040 minut v tomto měsíci. Může být pro člověka, který rád čte, sleduje seriály a je méně aktivní, docela hardcore výzva. Obzvlášť v případě, kdy těch 370 km musíte ujít pěšky, popřípadě uběhnout. To, že si zapnete cvičení a jdete, ještě neznamená, že se vám celá hodina započte, protože musíte jít stanovenou rychlostí.

No, rozhodně to není sranda a chybí tu možnost nastavení, jak moc aktivní jste. Co ovlivníte, je počet denních kalorií. Pokud máte dvanáctihodinové směny, modlete se, ať máte v práci možnost pohybu. Jste nemocní? No, tak si buď ukvrdláte ruku k nepříčetnosti, nebo se rozloučíte s odznakem.

Když se nudíte, vyzvěte kamarády aneb buďme fér

Další možnost, kterou s chytrými hodinkami Apple Watch uplatníte, je soutěžení s kamarády. To slibuje vzájemnou motivaci k lepším výkonům. Myšlenka dobrá, ale má své ALE! Vyhrajete pouze, když má druhá strana méně bodů než vy. Z toho plyne:

  • Každý den musíte získat 600 bodů.
  • Body získáváte za uzavírání všech tří kroužků.
  • Celkově získáte 4 200 bodů v jednom týdnu.
  • Vyhrává ten, kdo má víc bodů.

Pravidla jsou stanovena. Pokud je kamarád líny, pak prohraje. Zvrat však přichází, když oba dva dosáhnete stejného počtu bodů. V ten okamžik vyhrávají obě strany. Nezáleží na tom, zdali jste 4 200 bodů získali první. Buďme alespoň v něčem fér. No, ale nevytrácí se z toho ta motivace – někoho porazit? Poslední den by byl opravdu hektický, kdyby se schylovalo k remíze, jen si to představte!

měření tepu chytrými hodinkami Apple Watch

Život s chytrými hodinkami Apple Watch

Život s chytrými hodinkami Apple Watch vám leccos usnadní. Nemusíte nutně pro každou notifikaci sahat do kapsy pro iPhone. Zprávu, chat nebo e-mail si přečtete v pohodě. Bez problémů si přepnete i skladbu. Krkolomnější už je jen přepínání alb. Vše se dá zvládnout příkazem “Hey Siri, play…”, za předpokladu, že vám bude rozumět nebo zrovna nezapomenete, jak se dané album jmenuje. Dlouhý název, jako třeba “Hey Siri, play Billie Elish album Where do we go…”, sakra, ono je to obráceně! Prostě “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”.

Funkce, které nejsou pro každého

Apple Watch nabídnou spoustu zajímavých vychytávek, ale ne všechny budete používat pravidelně. Řekl bych, že některé jen vyzkoušíte a tím to skončí. Apple Watch series 4 disponují možností měření tlaku. Osobně jsem to využil jen, když to k nám konečně přišlo, a pokud jsem tuhle funkci někomu ukazoval. Na druhou stranu chápu, že tu jsou lidi, kteří mají problém se srdcem a ti si jí opravdu zamilují.

Hodinky toho nabízí opravdu hodně, ale moc mě neoslovily vychytávky typu: Vysílačka (naprostá ztráta soukromého rozhovoru), Dýchání (mě víc štvalo než uklidnilo), a pak takové ty běžné aplikace, které máte v iPhonu, ale na hodinkách jsou jen proto, abyste po jablečném telefonu nemuseli sahat: Kalkulačka, Připomínky, Mapy, Wallet, Akcie a další. Netuším, jak moc dobrá je detekce pádu, ale třeba mi to jednou zachrání život…

S novým WatchOS přibyly i další aplikace. Měření hluku, menstruační kalendář, vlastní App Store nebo kalkulačka přímo na zápěstí a mnohem více.

Funkce, které si zamilujete

Svou základní funkci plní Apple Watch na jedničku. Čas budete mít vždy na zápěstí, a pokud jste extrémně líní, Micky vám ho v češtině řekne. Mojí nejoblíbenější funkcí je samozřejmě platba prostřednictvím Apple Pay. Kartu prostě můžete nechat doma. Jen pozor, ať je neroztřískáte o terminál! Naštěstí nejsou z cukru.

S chytrými hodinkami Apple Watch budete mít všechny potřebné informace na zápěstí, takže jejich konzumace je opravdu bezproblémová. Můžete si i zavolat a odepsat na zprávu. Jsou to však úkony, které dělám minimálně a výhradně doma, když nemám iPhone po ruce anebo nesedím u MacBooku. Nejraději však s nimi zavěšuji, pakliže mám sluchátka.

Hrozně mě baví kroužky a jejich uzavírání. Nejnudnější je 12 minutových stání rozprostřených do 12 hodin a které jsou spíš trochu pruda, ale vše se dá. Kompletní přehled kroků a vzdálenost. Možnost sledovat, jak si vedou vaši kamarádi během dne.

MacBook Pro 2019 s chytrými hodinkami Apple Watch series 4

Změnily se mé dojmy během roku?

Chtěl bych říct, že během roku se můj názor na chytré hodinky změnil. Popravdě nedošlo k žádné změně. Pro mě jako člověka, který sportovní aktivity nemá na denním pořádku, nedávají Apple Watch velké využití. Sice trochu omezí pokukování po iPhonu, ale v jistém směru se nejedná o nic, co byste využili k lepší produktivitě.

Pokud s chytrými hodinkami Apple Watch počítáte spíš jako s doplňkem do ekosystému (může být i u jiných značek, např. Samsung, Xiaomi a další), pak to je super. K dostání je spousta řemínků a ciferník se dá personalizovat, takže záleží pouze na vás, jak je sladíte s oblečením a zda půjde jen o čistě účelový prvek k oblečení.

CO ČÍST DÁL NA BLOGU?

Apple Watch potřebujeme chytré hodinky

0 0 hlasuj
Article Rating