Kdo by si minulý rok pomyslel, že coronavirus (přesněji COVID-19) naruší životy milionů lidí ve střední Evropě? Opravdu jsem nic takového nečekal. Rozhodně ne světovou pandemii a karanténu na území ČR, která by omezovala svobodný pohyb osob. Ne, že by mi to trhalo žíly, ale je to celkem skličující pocit chodit ven v roušce. A tak začala nová životní etapa v lidské historii.

Kdy, kde a jak se coronavirus začal šířit, a to v emoji provední.

Coronavirus a proč ho neberu na lehkou váhu?

Veškeré to šílenství s coronavirem začalo, když stát uzavřel školy: základní, střední i vysoké. Člověk se jen pousmál a řekl si: To se za mých mladých let nestalo, abych nemusel do školy!, ale úsměvná situace najednou byla tatam. Zákaz cestování do zahraničí (a to i v Schengenu), zrušení akcí nad 100 osob, zákaz shromažďování lidí do 30 osob a momentálně jenom dva lidi mohou jít spolu ven. Najednou se rozjel kolotoč a světe div se, byla tu karanténa a já musel dát sbohem McDonaldu (fňuk, bydlím na vesnici).

Povahově jsem spíš člověk introvertní, a tak pravidelnou společnost velkého množství lidí nevyhledávám, netrávím spoustu času vysedáváním v nákupních centrech (přeci jen mám radši přírodu) a vystačím si s knihami, hrami či seriály. Bože, kdybych věděl, že to tak dopadne, možná bych zašel ještě na nějaký film do kina a navštívil všechny, kterým jsem slíbil, že se stavím. Coronavirus však vzal za své a udělal tlustou čáru přes rozpočet.

A tak se stalo, že jsem s ním začal žít (ne, že bych byl nakažený). Můj život se změnil (stejně tak i váš). Na obvyklé procházky jsem chodil pouze v noci (by mě nikdo náhodou neviděl) a jejich časová délka, tak i kilometrová, se začala zkracovat. Nějak mi začala docházet šťáva, protože v těch zatracených rouškách se nedá moc dobře dýchat a já coronavirus neberu na lehkou váhu, protože nepotřebuji mít všechno, co už má tisícovka lidí přede mnou (taky byste určitě nechtěli žloutenku, kdyby řádila?).

coronavirus v Evropě v podání emoji

Informujte se, coronavirus je příčinou fake news

Třebaže žijeme v době, kde máme informace na každém kroku. Pro pána krále, už mám zase ve feedu coronavirus, jak se šíjí roušky a každé třetí video na TikToku si bere na paškál COVID-19. Z televizních obrazovek na nás vystrkuje růžky Andreje Babiš a lidé do jisté doby vyzývají bohy, aby Miloš Zeman byl nakažený a mrtvý (přeci jen je rizikovka, nebo ne?).

Věřte, že všechno, co na internetu je, není pravda. To platí obzvlášť na sociálních sítích, kde se informace šíří raketovou rychlostí, a to zejména virální obsah. Každý se chce svést na vlně coronaviru (jop, taky to dělám, ale nechci tím nahánět odběry ani lajky).

Mějte proto na dosah důvěryhodné zdroje. Nejlépe dva a více na sobě nezávislých informačních kanálů. Mezi ně samozřejmě má spadat zpravodajství, takže taková ČT24 nebo ČTK mohou být relevantní. Prostě si musíte být jistí, že za zdrojem informací stojí spolehlivý lidé a na stránkách blesk.cz bude vše přibarvené (ne, to není reklama!).

Buďme ohleduplní v době pandemie

Ano, coronavirus není smrtelná nemoc (zemřít ale můžete). Sice na ní zatím není očkování ani stoprocentně účinná medicína, která by nás před virem ochránila, ale to neznamená, že se musíme chovat bezohledně. Klidně si myslete, že jsou roušky na nic (klidně mohou být), a kdyby i byly, tak jejich nošením dáváte najevo ohleduplnost vůči lidem, kteří situaci opravdu prožívají. Hlavně dbejte o osobní hygienu a myjte si ruce!

Rozhodně není dobré se smát osobám, které sdílí blbosti, kupují šicí stroje, aby mohli ušít roušku. Každý přeci potřebuje pocit bezpečí, a pokud jej nemáme, naše mysl i tělo na ně reaguje. Proto se řiďme stanovisky vlády, byť nám mohou přijít přehnané nebo sebehloupější. Neděláme to primárně pro sebe (i když zdraví máme jen jedno a měli bychom si ho vážit).

Pokud tedy výhradně někam nemusíte, raději nikam nechoďte. Čísla nakažených (údajných, protože o žádném zatím ze svého blízkého okolí nevím), rostou každým dnem. Přesuňte své schůzky do online prostředí, pokud to jen jde a minimalizujte možnost nakažení, jak z vaší strany, tak od ostatních občanů a cizínců.

coronavirus přichází do ČECH

Co s časem v karanténě?

Každý máme své potřeby, a pokud jsou nějak omezeny, musíme se chtě nechtě přizpůsobit. Venku řádí apokalypsa, která se přežene. Proč si tedy nesednout doma, přečíst si knihu, pustit si oblíbený film, zapnout si hru na konzoli/PC nebo dejte šanci deskovce s rodinou. Zkrátka jen neseďte a nic nedělejte.

Coronavirus a karanténa naopak mohou být skvělým způsobem, jak se zdokonalovat. Na internetu je spousta zajímavých kurzů a podstatných informací. Vzdělávejte se, něco se naučte. Je jedno, jestli jde o kreslení, šití či se rozhodnete prohloubit své znalosti v Excelu, hodit se to bude vždycky. Důležité je rozptýlit svou mysl a nemyslet na to nejhorší.

Co vy a coronavirus? Prožíváte ho, nebo naopak patříte k těm, kterým je to jedno? Mimochodem, jak se vám líbí emoji grafika, kterou jsem vytvořil, abych netahal obrázky z netu.

0 0 hlasuj
Article Rating