Definitivní konec karantény je prozatím v nedohlednu. Počítám s tím, že omezený zákaz vycházení, pokud to není nezbytně nutné, ještě nějaký měsíc bude trvat. Co tedy dělat doma? Rozhodně si můžete přečíst zajímavou knihu, která zkrátí čas v karanténě. V rámci toho jsem si pro vás připravil menšího rádce, v němž vám doporučím 4 zajímavé příběhy, které jsou skvělé a dobře se čtou.

Dystopická budoucnost v podání Naslouchače

Kniha Naslouchač od české autorky Petry Stehlíkové si určitě zaslouží vaši pozornost. Nejenže je napsána lehkým jazykem, ale hlavní postava vás rozhodně zaujme. Na zhruba tři sta stránkách čeká Duvalské pohoří, mladá dívka Ilane, která se vydává pro své bezpečí za chlapce ve světě zničeném válkou a podivnými mutacemi. Po dočtení knihy se nemusíte obávat, že by příběh zůstal neukončený, vše totiž pokračuje v knize Faja. Věřte však, že budete mít spoustu otázek, které budou čekat na zodpovězení.

Příběh je psán v první osobě, a tak od první chvíle vše sledujete očima hlavní hrdinky. Převažují tu popisy, které se zaměřují zejména na vykreslení světa, jeho situace a fungování. Rozhodně se nejedná o knihu plnou dialogů, ale zato si užijete do detailů vykreslené kulisy s menším nádechem fantasy a sci-fi.

Příběh pravdy, to nabízí Volání netvora

Connor je mladý chlapec. Žije s matkou a ta je ke všemu vážně nemocná. Už od samotného začátku víte, že příběh nebude mít šťastný konec. O tom však Volání netvora není. Příběh se točí kolem něčeho prostšího, ale zároveň tak obtížného. Jaké to vlastně je přiznat si vlastní pravdu a proč by v nás neměla zůstat skryta? To se pokusí Connorovi, ale i čtenáři nabídnout mluvící strom tisu, který chlapce navštěvuje pozdě v noci.

Kniha je psána v třetí osobě. Jelikož její cílová skupina je spíš mladší publikum, tak i text je tomu přizpůsobený – svižného a ničím nerušeného zpracování. To však neznamená, že by kniha Patricka Nesse postrádala hloubku a přesah. Každý si tam najde to svoje.

Ledový drak aneb pohádka z prostředí trůnů

Knížečka Ledový drak je opravdu jednohubka na jedno odpoledne. Připravte se proto na ledovou jízdu, kterou vám zprostředkuje hlavní hrdinka Adara. Ta se od svých sourozenců liší jen jak to jde. Také nemá kladný vztah k otci a celkově se jí všichni straní. Příběh Adary a ledového draka bude opravdu mrazivý až do poslední chvíle.

Jelikož je Ledový drak ilustrovaná knížečka s poměrně velkým textem a řádkováním, tak mnoho času z vašich životů neukousne. Svým melancholickým nádechem a vynikajícím zpracováním vás nadchne. Na tak krátkém vyprávění stihnete prožít nejedno dobrodružství, které vyvolává mrazivý pocit ve vašem nitru.

Sůl moře aneb historická fikce pro mladé

Kniha Sůl moře je zasazena do kulis druhé světové války. Příběh vám zprostředkuje několik mladých a zároveň odlišných jedinců, jejichž pohledy se střídají a v průběhu čtení i kříží, protože mají stejný cíl. Všichni se snaží utéct před válkou do pomyslného bezpečí, které nabízí loď Wilhelm Gustloff.

Příběh je opravdu čtivý, za což může zejména vyprávění v první osobě, ale také kratší kapitoly. Tempo je svižné a nemusíte se obávat dlouhých popisů, protože tu jsou spíše poskromnu. Čekají tu dialogy, ale také vhled a náhled na dobu druhé světové války z jiného pohledu, tedy obyvatel německé říše.

A jaké knihy byste doporučili vy?

5 1 hlasuj
Article Rating