Kniha hřbitova (The Graveyard Book) už na první pohled zaujme svou obálkou. Ta má poměrně jednoduchou až dětskou ilustraci, která naznačuje, pro koho je příběh určen a kde se celé dobrodružství bude odehrávat. Navíc vám dá jasnou představu o tom, jak hlavní hrdina i jeho ochránce vypadá.

Recenze: Kniha hřbitova od Neila Gaimana

Kniha hřbitova je samostatný příběh, který má na první pohled jednoduchou zápletku. Už na samém začátku je zavražděna rodina. Vrahovi unikne pouze batole, kterého se ujímají duchové na hřbitově a zapřisáhnou se, že chlapce budou chránit. Vrah sice svou poslední oběť nezabil, ale čtenář tuší, že tajemného Jacka ještě v závěru příběhu potká.

V temnotě se zjevila ruka a držela nůž. Nůž, který měl leštěnou rukojeť z černé kosti, a tu nejlepší čepel, ostřejší než jakákoliv břitva. Pokud by vás řízla, nejspíš byste si toho nevšimli, alespoň ne okamžitě.

Neil Gaiman: The Graveyard Book str. 3

Styl Neila Gaimana je opravdu jedinečný a svým způsobem navazuje i atmosféru, která čtenáře přiměje číst dál. S naprostou lehkostí dokáže vylíčit hřbitov a vzbudit emoce. Vy pak máte pocit, že vám hlavní hrdina je blízko – každý jsme byli dětmi a možná jimi i jsme.

Celkově je Kniha hřbitova rozdělena do osmi kapitol rozprostírajících se na necelých tří set stránek. U sedmi z nich na vás čekají krásné ilustrace. V textu převažují převážně popisné pasáže, v nichž se Neil Gaiman nebojí delších souvětí. Přímé řeči jsou zpravidla kratší a výstižné. Místy se vyskytuje i slangová angličtina, a to vzhledem k obyvatelstvu hřbitova.

Veškeré postavy autor vystihuje s jakousi lehkostí. Svým způsobem i mystické charaktery působí určitou živostí. S nepatrnou lehkostí umí předat informace. Už od první chvíle budete mít rádi Nobodyho, krátce Boda (česky “Nikoho”. krátce “Nika”) a průběh jeho dospívání, které přinese nejednu patálii a nevšední dobrodružství. Zamilujete si Silase, čarodějku Lizzie a další obyvatele hřbitova, kteří vás okouzlí.

Zápletka je poměrně jednoduchá a otázky “Proč?” a “Kdo?” jsou v samotném závěru vysvětleny. Nail Gaiman nepřináší úplně šťastný konec, ale dává čtenáři možnost domyslet si, co na Nika ještě může čekat. Na konci si budete přát, aby příběh ještě nekončil.

Závěrem o knize

Kniha hřbitova je příběh, který budete číst jedním dechem. Možná má jen jednu menší odchylku, ale to prostě odpustíte. Za to na vás čeká kvalitní a výborně zpracovaný fantasy příběh, který můžete připodobnit ke Knize džunglí. Neil Gaiman podněcuje čtenářovu fantazii a vy si bez problémů dokážete představit okolní prostředí, za předpokladu, že jste někdy na nějakém hřbitově byli.

Příběh Nika je rozhodně jedinečný a diametrálně odlišný od knihy: Severská mytologie. Na druhou stranu Neil Gaiman ukazuje, že i příběhy z jeho hlavy dokážou čtenáře okouzlit.

0 0 hlasuj
Article Rating