Přebal knihy NOS4A2 už na první pohled zaujme svým tajemným nádechem. Les, rozsvícená přední světla auta a jakási příjezdová cesta, která ve vás vzbudí pocit úzkosti. Pokud se však podíváte pod obal, najdete jen bílé desky s typografií, které vás možná nepotěší.

Recenze NOS4A2 z pera Joe Hilla

Kniha už od první stránky dává najevo, jaká bude. S napínavým, děsivým, sprostým a dospělým příběhem plný momentů, z nichž může být slabším povahám špatně. NOS4A2 je poznávací značka starého Rolls-Royce Wraith, jimž jezdí Charlie Manx a unáší v něm děti po celé Americe do svého imaginárního světa, Vánoční říše. Do cesty se mu však připlete Vicky McQueenová a kolečka osudu se rozjedou v nenávratném honu na to, kdo dřív zastaví toho druhého.

“Co byste udělali pro celoživotní vstupenku na místo, kde každý večer je Štědrý a zákon zakazuje být nešťastný?!?” hlásala reklama.

NOS4A2- Joe hill, str.49

Styl Joea Hilla se dá připodobnit k tomu, jak píše jeho otec Stephen King. Naopak autor nemá potřebu popisovat vše do sebemenších a zbytečných detailů a soustředí se jen na to, co je pro příběh nezbytné. Snaží se o kratší věty, méně delších souvětí a sáhodlouhých popisných odstavců střídajících se s peprnými dialogy, díky nimž je děj plynulý.

Příběh NOS4A2 je vyprávěn prostřednictví několika postav. Dává tak pohled na události, které se týkají Vicky a Manxe. Všichni protagonisti jsou vykresleny bravurně a mají svou jedinečnou osobnost. Příběh si drží realističnost, ačkoliv v knize se vyskytují i nadpřirozené jevy. Joe Hill se v NOS4A2 nevyhýbá různým odkazům na komiksy a jinou popkulturu, ale také mu není cizí sexuální tématika, drogy a alkoholismus.

Zápletka NOS4A2 je celkem jednoduchá, ale protkána několika odbočkami. Hlavní hrdinka Vicky musí přežít, dospět a stát se matkou, aby se dokázala posléze postavit svému nepříteli. V určité fázi příběhové linie však čtenář pochopí, jak příběh skončí. To však samotnému vyvrcholení NOS4A2 neubírá na onom kouzlu, a i přesto vás Joe Hill dokáže překvapit.

Otevřená kniha NOS4A2

Závěrem o knize

I přes svou délku, kterou NOS4A2 má, jsem si čtení užíval do poslední stránky. Možná jsem trochu skrytý sociopat, ale některé pasáže mě opravdu rozesmály. Příběh hezky odsýpal, místy se zastavil, aby zase mohl nabrat nějaký spád. Na konci vás možná trochu rozesmutní a vy se dočkáte klasického hororového konce.

3 2 hlasujte
Article Rating