A je to tu znovu! Coronavirus opět útočí a tentokrát v mnohem větším měřítku než poprvé. Co si počneme? Předpokladem je, že se vrátíme zpátky do nových a nezajetých kolejí. Zákaz vycházení, zavření restaurací a barů a všeho, bez čeho moderní člověk nemůže žít. Pojďme si připomenout staré časy a shrnout si, co nás může čekat.

Coronavirus poprvé – přežil jsem

Pokud čtete tyto řádky, nejspíš jste coronavirus v jeho první vlně úspěšně přežili. Gratuluji, to jsme dva. Vyzkoušeli jsme si, jaké je to být doma, vyrobit si roušky, pracovat z domova, nemoci cestovat do zahraničí a vžít se do role učitele – pokud máte děti, mladší sourozence nebo jiné školou povinné příbuzné, určitě chápete.

No, a tak se stalo, že po nějakém čase opatření povolily. Covid-19 sice nezmizel, ale názory na něj se stále různí. Buď ho respektujete, nebo jste zarytí odpůrci, kteří v tom vidí mediální blamáž. Každý má samozřejmě svůj názor. Můj rozhodně není extrémně vyhraněný.

Psaní úkolů, nemožnost realizace, nenaplněná očekávání

Takto bych asi popsal svůj coronavirový život, část 1 (čtěte také Coronavirus aneb osobní karanténa Česka 21. století). Napsal jsem několik úkolů, a to synovci, neteří a dalším známým. Také jsem se chtěl pracovně posunout tam, kam profesně směřuji, ale vzhledem k tomu, co se dělo, no, prostě spousta věcí vzala za své, a zejména pak pracovní příležitosti. Naštěstí jsem dokončil vysokou školu, ale žádná radost z toho nebyla. Dostanu vůbec někdy diplom nebo se smířím jen s potvrzením o studiu?

Coronavirus podruhé – ještě větší průs**r

Dalo se to očekávat. Mohli jsme i počítat i s návrat některých opatření, ale strmý nárůst nakažených až o čtyřnásobek jsem opravdu nečekal. Na druhou stranu to vypadá, že tentokrát to bude mnohem horší a zejména delší situace.

Co to ale znamená? Naše sociální aktivity se omezí a zase si nebudeme moci zajít do kina, na oběd do restaurace, napít se do baru či vykonávat společenskou aktivitu ve větší skupině lidí. Pro rodiče to bude další rána a starší děti možná přijdou o návyk chodit do školy a vzdělávat se. Opravdu si nejsem jistý, že by dnešní děti druhého stupně a většina středoškoláků měla předpoklady k samostudium – netvrdím však, že takový lidi nejsou.

V čem vidím největší problém?

Situace se bude stále stupňovat a lidé začnou ve své názory hrotit. Vyostřovat se budou protipóly. Bude záležet jen na vás, kam se přidáte. Já spíš budu tolerantní, z některých nařízeních si dělat srandu, ale zase brát ohled na ostatní. Ve světě totiž nežijeme sami.

Největší dopad bude mít coronavirus na děti, které jsou školou povinné. Rodiče se budou muset popasovat s nepříjemnou situací, kterou už nevyřeší flaška vína. Nadále se budou rozléhat dezinformace na sociálních sítí a pravděpodobně každý z nás dostane svou dávku viru. Mnoho lidí bude opět bez práce. Spoustu podniků druhá vlna položí na lopatky. A takhle bychom mohli pokračovat dál.

Stále častěji budou vyostřenější situace, které se budou probírat v rámci vládních opatření. Média budou těžit z výrazných protipólů. Lidé se budou urážet na sociálních sítí. Každý bude chtít mít svou pravdu a někteří jedinci budou i agresivní. Očekávat můžeme to, že lidé v našem okolí nebudou nařízení respektovat. Možná nás převálcuje deprese a poprvé v životě se kamsi vytratí vánoční duch, jehož přítomnost už by na nás měla volat ze všech stran.

A co vy, v čem vidíte problém? Štve vás tahle situace a v čem si přijdete omezeni?

3 4 hlasujte
Article Rating