Kniha Konec prokrastinace nezaujme obálkou, jako spíš svým netradičním formátem. Na bílém podkladu se nachází pouze typograficky zapracovaný název díla a menší ukázka toho, co můžete očekávat, až začnete listovat stránkami.

Konec prokrastinace – co můžete očekávat?

Petr Ludwig se snaží dát čtenáři určitý pohled na to, co to prokrastinace je, a to ve čtyřech kapitolách, zabývajících se:

  1. Motivací
  2. Akceschopností
  3. Výstupy
  4. Objektivitou

V úvodní kapitole se čtenář dozví, co to prokrastinace je a není. Čím se liší od lenosti, a proč je pro moderního člověka důležité umět své úkoly zvládat včas. Vše je samozřejmě napsáno lehce a srozumitelně. Navíc doplněno o vizuální prvky, které problematiku mohou lépe vysvětlit.

Prokrastinace je chorobné odkládání úkolů a povinností.

Od knihy neočekávejte, že vám pomůže vybudovat osobní vizi. Konec prokrastinace pouze poukazuje na řešení toho, co vy sami již řešíte. To znamená lépe zvládat úkoly pracovního i běžného života. Dostanete přehled o tom, jak se motivovat, co pro to udělat, jak si s tím poradit a objektivně zhodnotit to, čeho jste díky daným nástrojům dosáhli.

Kniha Konec prokrastinace

Vše je poměrně jasně vysvětleno. Mnohdy i přirovnáním, ve kterém se musí člověk naučit ovládnout svého slona a využívat efektivně energii. Vše je pak pěkně vykresleno do jednoduchých obrázků/grafů.

Mé pocity pro přečtení – co jsem zjistil a vypozoroval?

Poslední dobou se zajímám o knihy zabývajícími se seberozvojem. První přečtenou je Jak na sítě. Konec prokrastinace je pro mě však něco, k čemu mám blízko. Teď nemyslím, že bych notoricky odkládal věci na poslední chvíli a stresoval se. Jen “produktivita” je něco, co mě osobně zajímám.

Spousta řešení je postavena na plánování, stanovení si cílů nebo rozložení úkolů na menší či méně složité části. O plánování úkolů jsem mluvil v článku To-Do aplikace a proč jí používám. Popřípadě mohou pomoci i myšlenkové mapy.

Čím víc jsem se pročítal knihou, tím víc jsem měl pocit, že to jsou věci, které sám znám, mnohdy i dělám. Některé rady mi přišli až směšně logické a jasné. Samozřejmě, pokud má člověk problém s plánováním, neschopnost sebe sama motivovat, pak spíš Konec prokrastinace působí více jako propagace osobního brandu. Autor je totiž kouč a čtenář se může stát bez problému jeho klientem.

Na druhou stranu si myslím, že být produktivní je jedna věc, ale umět odpočívat záležitost druhá. Tím se však kniha moc nezabývá a může způsobovat dojem, že byste ze svého dne měli vytěžit maximum a se vším se vypořádat co možná nejefektivněji.

Také prokrastinujete?

3 6 hlasujte
Article Rating