Obálka knihy Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zaujme netypickým zpracováním. Černobílá fotografie navozuje nevšední atmosféru, kterou podtrhává malá levitující dívenka. Stačí je jeden pohled a víme, že nás očekává tajuplný příběh s podivnými postavami. Co nás v knize čeká? Pojďte si přečíst recenzi a získat odpovědi.

Recenze: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti.

Jacob, hlavní hrdina, je teenager nezapadající mezi své vrstevníky. Nemá téměř žádné přátele. Jako malý klučina trávil čas s dědou, který mu vyprávěl o dětství v sirotčinci a podivných dětech. Časem, jak Jacob dospíval, okolí ho neustále přesvědčovalo o tom, že si děda těmito historkami kompenzuje hrůzné zážitky z války. Situace se obrátí ve chvíli, kdy jej hlavní hrdina nachází na pokraji života a smrti.

Zrovna jsem si začal zvykat na to, že je můj život obyčejný, když se podivné věci začaly dít. První z nich přišla jako rána z čistého nebe, která změnila můj život a rozdělila ho na dvě části. Předtím a potom.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, str. 12

Ransom Riggs přináší příběh psaný z první osoby. Čtenář prožívá příběh očima Jacoba, a proto v knize dominuje spíš popis a myšlenkové pochody. Riggs dává přednost delším souvětím. Styl a slovní zásoba vás určitě nezklame a můžete se těšit na tajuplnou výpravu.

Příběhová linie je zasazena do reálného světa. Hlavní hrdina má svůj osobitý charakter. Ten buď budete milovat, nebo nesnášet. Vedlejší postavy nejsou vůbec ploché a mají vlastní příběh, i když občas se chovají rozporuplně, buď jako děti, nebo dospělí, kterými dávno měly být.

Otevřená kniha Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti a ilustrace.

Největší problém vidím v plynulosti děje. Výprava se vleče pomalým tempem a zvrat přichází za druhou polovinou knihy. Mezi tím si budete muset vystačit s popisem cesty a myšlenkových pochodů, mnohdy až za hranicí teenegerské snesitelnosti. Ta však rozmělňuje nádech fantastických a místy hororových prvků.

Celá kniha je protkána fotografiemi. S nimi se v rámci příběhu hlavní hrdina potkává. Čtenář má jasnější představu o tom, jak postavy, ale i svět vypadají.

V roce 2016 vyšel stejnojmenný film, který je inspirován knižní předlohou, natočený Timem Burtonem.

Závěrem o knize

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti rozhodně není knihou, kterou ocení každý. Tématem se zaměřuje spíše na mladší publikum. Na druhé straně je tu jistá rozvleklost, ta nemusí sednout každému. Pokud si zamilujete hlavního hrdinu (stejně jako já), pak vás příběh osloví. V opačném případě tohle není příběh plný zběsilých dobrodružství, které by ději přidalo na plynulosti.

Setkali jste se s filmovou adaptací, nebo jste dokonce četli knihu?

5 3 hlasujte
Article Rating