top of page

6 triků, jak udržet dřevěný nábytek v co nejlepším stavu

Dřevěný nábytek dodá každé domácnosti teplo, eleganci a kouzlo. Pro zachování jeho krásy a prodloužení životnosti je zásadní správná péče a údržba. Zavedením několika jednoduchých postupů můžete zajistit, že váš dřevěný nábytek zůstane ve vynikajícím stavu po mnoho let.1. Pravidelné odstraňování prachu:


Zní to jako samozřejmost, ale pravidelné oprašování dřevěného nábytku je prvním krokem k udržení jeho vzhledu. K odstranění prachu a volných částic z povrchu použijte měkký hadřík bez žmolků nebo prachovku na peří. Vyvarujte se používání hrubých materiálů, které by mohly dřevo poškrábat. Oprašování nejen zlepšuje vzhled nábytku, ale také zabraňuje hromadění nečistot, které mohou vést k poškrábání nebo vzniku skvrn.


2. Šetrné čištění:


Příležitostně může dřevěný nábytek vyžadovat více než jen oprášení. Při čištění používejte jemný čisticí prostředek na dřevo nebo směs vody a jemného mýdla na nádobí. Naneste čisticí roztok na měkký hadřík, mírně jej navlhčete a jemně otřete povrch nábytku. Vyvarujte se nadměrné vlhkosti, protože by mohla dřevo poškodit. Po vyčištění otřete nábytek suchým hadříkem, abyste odstranili zbytky vlhkosti.


3. Vyhněte se agresivním chemikáliím:


Chemikálie, jako jsou čpavek nebo bělidla, mohou odstranit povrchovou úpravu a poškodit přirozený povrch dřeva. Abyste zachovali celistvost nábytku, používejte šetrné čisticí prostředky určené pro dřevo nebo doma vyrobené roztoky. Vždy si přečtěte etikety všech používaných čisticích prostředků, abyste se ujistili, že jsou vhodné pro dřevěné povrchy.


4. Předcházejte poškození dřeva sluncem:


Dlouhodobé vystavení slunečnímu záření může způsobit, že dřevěný nábytek časem vybledne a změní barvu. Chcete-li nábytek ochránit před poškozením sluncem, umístěte jej mimo dosah přímého slunečního světla nebo použijte závěsy, žaluzie či okenní fólie chránící před UV zářením, které světlo filtrují. Kromě toho zvažte pravidelné otáčení nebo přeskupování nábytku, abyste zajistili rovnoměrné vystavení slunečnímu záření.


5. Používejte ochranné nátěry:


Použití ochranných povrchových úprav, jako je lak, vosk nebo olej, může výrazně zvýšit trvanlivost a vzhled dřevěného nábytku. Tyto povrchové úpravy působí jako bariéra proti skvrnám, poškrábání a vlhkosti. Pro udržení ochranné vrstvy dodržujte pokyny výrobce pro aplikaci a opakovanou aplikaci. Kromě toho zvažte občasné leštění nábytku, abyste mu vrátili lesk.
6. Zacházejte s nábytkem opatrně:


S dřevěným nábytkem zacházejte opatrně, abyste předešli náhodnému poškození. Vyvarujte se tahání nebo posouvání těžkých předmětů po povrchu, protože to může způsobit škrábance nebo rýhy. Předměty zvedejte, místo abyste je pokládali přímo na nábytek. Opatrným a šetrným zacházením můžete zachovat celistvost nábytku.


Udržování dřevěného nábytku v co nejlepším stavu vyžaduje pravidelnou péči, pozornost a preventivní opatření. Prováděním výše uvedených tipů můžete zachovat krásu, odolnost a dlouhodobou životnost svého dřevěného nábytku. Tím bude i nadále úžasným středobodem vašeho domova po dlouhá léta.


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page